NASZA POLITECHNIKA


OŚRODEK KSZTAŁCENIA URBANISTÓW

Stanisław Juchnowicz

15-LECIE DZIAŁALNOŚCI

    15 grudnia 1999 r. zgodnie z wieloletnią tradycją w pomieszczeniach Ośrodka odbył się uroczysty Wieczór Wigilijny dla słuchaczy Ośrodka i zaproszonych gości. W wieczorze uczestniczyły władze uczelni w osobach JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierza Flagi, prorektora prof. Ryszarda Kozłowskiego, dyrektora Biura Rektora Pani mgr Małgorzaty Kurowskiej. Gospodarzem wieczoru był prof. Stanisław Juchnowicz, dyrektor Ośrodka wraz z zespołem nauczającym. W spotkaniu wigilijnym uczestniczyło ponad 100 obecnych i byłych studentów OKU z 30 krajów świata. Podobne spotkania odbywają się w Ośrodku od początku jego istnienia; dla wielu studentów stał się on niemal domem rodzinnym w czasie ich pobytu w Polsce.
    W ciepłej atmosferze śpiewano polskie kolędy i dzielono się opłatkiem. Dla studentów, szczególnie z Afryki i niektórych krajów Europy Wschodniej, było to pierwsze zetknięcie się z naszymi zwyczajami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Stosunkowo
liczna grupa studentów polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Łotwy i Estonii ze wzruszeniem nawiązywała do przekazu swoich dziadków i bliskich o tym, jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w Polsce.
    Panowie rektorzy dzieląc się opłatkiem ze wszystkimi studentami odbyli z każdym rozmowę. Rektor prof. Kazimierz Flaga szczególnie interesował się studentami z Brazylii - synami polskich rodzin, które poznał w czasie swego pobytu w tym kraju i umożliwił im podjęcie studiów w Ośrodku. Jeden z nich Cecylio Bobrzyk jest już studentem Wydziału Architektury.

* * *

    Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się powstał w Politechnice Krakowskiej z inicjatywy i dzięki staraniom prof. Stanisława Juchnowicza. Powołany został przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego w roku 1985 - istnieje zatem już 15 lat. W strukturze administracyjnej uczelni podlega prorektorowi ds. dydaktycznych, prof. Ryszardowi Kozłowskiemu.
    W ramach działalności Ośrodka zorganizowane zostało Studium Przygotowawcze dla cudzoziemców, zamierzających podjąć studia architektoniczne w Polsce. Celem prowadzonych rocznych studiów jest szkolenie w zakresie języka polskiego, rysunku odręcznego, kultury polskiej, jak również przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka, informatyka dla tych kandydatów, którzy nie wykazują dostatecznych uzdolnień plastycznych i kierowani są na inne kierunki, najczęściej politechniczne. Dokonywana przez wiele lat w Ośrodku selekcja kandydatów na studia architektoniczne w Polsce przyczyniła się do likwidacji poważnego problemu, jakim było masowe zjawisko przyjmowania bez egzaminu wstępnego kandydatów nie posiadających uzdolnień i predyspozycji do tego typu studiów. Wynikały z tego trudności dla poszczególnych kandydatów i wydziałów architektury.
    Ośrodek uzyskał z Ministerstwa Edukacji Narodowej uprawnienia do egzaminowania z uzdolnień plastycznych kandydatów zamierzających studiować architekturę w naszym kraju. Egzamin przeprowadzany jest przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele wiodących wydziałów architektury w Polsce. Egzamin dotyczy zarówno studentów Ośrodka, jak również innych kandydatów spoza Ośrodka, kierowanych na egzamin przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Grupa studentów (1998 r.)

Grupa studentów (1998 r.)                           Fot. S. Juchnowicz

    Do chwili obecnej Studium ukończyło z wynikiem pozytywnym ponad 300 słuchaczy z 40 krajów Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Zostali oni skierowani na studia architektoniczne, artystyczne i politechniczne w różnych uczelniach Polski.
    Obecnie studentami Ośrodka są nie tylko kandydaci z krajów rozwijających się, przybywają również zainteresowani studiami w Polsce ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, a przede wszystkim z państw Europy Wschodniej. W bieżącym roku łącznie z lektoratem języka polskiego dla cudzoziemców w Ośrodku studiują 64 osoby.
    Ponadto Ośrodek prowadzi kursy języka polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego, związanego z kierunkami studiów doktoranckich, podyplomowych i innych wybranych przez kandydatów. Uczelnia nasza niejednokrotnie zwracała się o nauczanie języka polskiego przybywających do uczelni różnych grup studentów. I tak np. w ramach programu TEMPUS w roku 1998 prowadzono nauczanie języka polskiego dla studentów Wydziału Architektury Uniwersytetu w Tennessee (USA), którzy w ramach współpracy międzywydziałowej odbywali studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie kursy o podobnym charakterze prowadzone są dla doktorantów z Libii i Francji.
    Ośrodek prowadzi również działalność naukową i projektową. Związana ona jest z tematyką procesów urbanistycznych, ochrony i kształtowania środowiska oraz rekonstrukcji i rozwoju terenów zdegradowanych przez przemysł.
    W ostatnich latach w Pracowni Projektowej Ośrodka pod kierunkiem prof. S. Juchnowicza zostało wykonane "Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Strategicznego Kraków - Wschód łącznie z terenem HTS". W roku 1999 projekt został zaakceptowany przez Radę Miasta i nagrodzony Nagrodą Miasta Krakowa I stopnia. (Skład zespołu: prof. S. Juchnowicz, gł. proj., kier. zespołu, dr Ewa Cichy-Pazder, dr Bogusław Podhalański, mgr Jolanta Nakoneczny, Piotr Andrzej Rudnicki wraz z grupą specjalistów).
    Studium dotyczyło rekultywacji i zagospodarowania terenów poprzemysłowych i obszarów zdegradowanych (ok. 4000 ha) przez działający ponad pół wieku Kombinat Metalurgiczny Nowej Huty. U progu XXI wieku problemy rekultywacji i rekonstrukcji terenów zdegradowanych stanowią jeden z ważniejszych ekologicznych, urbanistycznych i gospodarczych problemów związanych z przyszłością miast i obszarów zurbanizowanych. Potrzeba konfrontacji proponowanych dla Nowej Huty rozwiązań z doświadczeniami światowymi sprawiła, że Ośrodek Kształcenia Urbanistów PK, we współpracy z Instytutem Mieszkalnictwa i Studiów Rozwoju Urbanistycznego w Rotterdamie, zorganizował w sierpniu 1997 r. międzynarodowe seminarium poświęcone tej tematyce. Wzięło w nim udział ok. 60 specjalistów z kraju i zagranicy, w tym wielu wybitnych, m.in. z Holandii, Belgii, Francji, Niemiec i Australii. Seminarium finansowane było przez rząd holenderski, wspierane przez władze naszej uczelni i HTS.
    W ubiegłym roku w dniach 17 - 20 IX odbył się 35 Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Urbanistów (ISoCaRP) w Gelsenkirchen (Niemcy) na temat przyszłości regionów przemysłowych.
    Wyniki prac dotyczące obszaru strategicznego Kraków - Wschód były tematem referatu prof. S. Juchnowicza i opublikowane zostały w wydawnictwie kongresu.
    Tematyka rewaloryzacji i rozwoju terenów zdegradowanych przez przemysł jest przedmiotem prowadzonej od kilku lat współpracy międzynarodowej Ośrodka z Instytutem Planowania Przestrzennego Uniwersytetu w Dortmund (Niemcy). W ubiegłym roku w seminariach zorganizowanych przez Ośrodek dwukrotnie uczestniczyła grupa 12 studentów i profesorów z Dortmund, która podjęła temat dyplomowy dotyczący kształtowania osadnictwa w obszarze strategicznym Kraków - Wschód. W wyniku tych seminariów, w których brali również udział profesorowie i studenci PK, dyplomanci z Niemiec wykonali wiele studiów i w końcu roku przedstawili pracę dyplomową pt.: "Modellprojekt für eine nachhaltige Siedlungsentwicklung in der Kraków Ost - Region." Obszerny, 200 stronicowy raport zawiera interesujące doświadczenia niemieckie w zakresie kształtowania osadnictwa w obszarach zdegradowanych i propozycje dla obszaru Kraków - Wschód.
    W ramach współpracy od początku ubiegłego roku w Ośrodku przebywa dwóch stażystów - dyplomantów z Uniwersytetu w Dortmund, którzy ucząc się języka polskiego podjęli dwa tematy związane z obszarem Kraków - Wschód ("Ideas for transfer of experiences from the Northern Ruhr District in Germany into the Cracow - East Region in Poland" oraz "Wege zur ekologischen Entwicklung in polnischen Kommunnen am Beispiel der Stadt Kraków").
    Tematyka powyższa jest również przedmiotem współpracy z Wydziałem Architektury PK, którego dyplomanci korzystają z materiałów i pomocy Ośrodka w wyborze zadań dyplomowych związanych z przebudową i rozwojem tego obszaru. Obecnie w Ośrodku pod kierunkiem prof. S. Juchnowicza są prowadzone dwa dyplomy dotyczące projektu Parku Technologicznego Nowej Huty.

* * *

    Ośrodek Kształcenia Urbanistów Politechniki Krakowskiej jest w chwili obecnej jedyną tego typu placówką w kraju. Posiada ustabilizowaną pozycję również poza granicami, co powoduje napływ do Ośrodka coraz większej liczby kandydatów, pragnących podjąć studia w Polsce. Wypracowane przez lata metody pracy i nauczania pozwalają na działalność i rozwój Ośrodka przy ograniczonej ilości stałych etatów i szerokiej współpracy ze środowiskiem akademickim i profesjonalnym Krakowa.

DALEJ >>