Tegoroczni najmilsi...

 Czyżynalia rozpoczęły się w tym roku tradycyjnie od wyborów Najmilszej Studentki PK, które przeprowadzono 12 kwietnia br. w SCK ”Kwadrat”. Najwięcej atrakcji dostarczyła wszystkim kandydatka numer 8, a raczej kandydat Krzysztof Bujacz (WM) perfekcyjnie wcielający się w rolę kobiety. Oczywiście, występował poza konkursem.
 Dziewczyny musiały wykazać się umiejętnością śpiewu, także operowego. Niektóre kandydatki zaśpiewały lepiej od Violetty Villas. Widownię, a szczególnie jej męską część, zelektryzowała konkurencja polegająca na tańcu erotycznym z wężem oraz zajadaniu się bananem! Nie zabrakło też humoru i gwiazdy... Tym razem rywalizujące ze sobą dziewczyny próbowały wykreować z zaproszonych na scenę chłopców słynnego Kubę Wojewódzkiego. Jak widać atrakcji, a także towarzyszącego im śmiechu, było co niemiara. Wszystkie dziewczęta świetnie poradziły sobie z konkurencjami.
  Jury pod przewodnictwem prorektora ds. dydaktyki prof. Jana Kaziora miało trudne zadanie. Po burzliwych naradach Najmilszą Studentką PK została Katarzyna Sperka z Wydziału Inżynierii Lądowej. Wyróżniała się poczuciem humoru, pomysłowością oraz swobodą prezentowania się na scenie. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Dziedzic z Wydziału Inżynierii Środowiska, a trzecie - Agnieszka Kołpak, także z Wydziału Inżynierii Środowiska. Po konkursie wszystkie dziewczęta wraz z publicznością bawiły się do białego rana na czyżynaliowej dyskotece.
  W sobotę 10 maja br. odbyły się wybory Najmilszego Studenta PK. Tym razem prowadził ”Janku Janku”, a konkurencje rozśmieszały nawet największego ponuraka. Studenci, robiąc pompki, kosztowali złotego napoju bogów, w erotyczny sposób odśpiewali wszystkim tegoroczny program Czyżynaliów. Pokazali nam, że umieją całować, zbierać części garderoby od zgromadzonych w sali dziewcząt oraz tańczyć! Tym naj... został Marcin Korzeniowski, student III roku Wydziału Mechanicznego. Wyróżniał się pomysłowym strojem, spontanicznością i ujmującym uśmiechem. Wraz z Najmilszą PK walczył o koronę w krakowskim konkursie.
A tutaj konkurencja była ogromna. We wtorek 13 maja br. Najmilszym Studentem Krakowa został Najmilszy Student PK, Marcin Korzeniowski, który wykazał się pomysłowością i rewelacyjnym talentem wokalnym. Konkurencje poszły jak po maśle: przedstawił się, śpiewając o sobie, reklamowanie rzeczy wymyślonej przez publiczność było dla niego pestką! Z piciem piwa oswoił się już podczas czyżynaliowych wyborów, z tą tylko różnicą, że tym razem dodatkowo żonglował piłką. Wspierali go znajomi z PK, a było ich więcej niż w bajce ”Alibaba i 40 rozbójników”, którą razem przedstawili na scenie. Marcin został także Superstudentem publiczności, pokonał chłopaków z AGH, UJ, AWF.
  Najmilsza Studentka PK, Katarzyna Sperka nie była gorsza. To właśnie ona została tegoroczną Najmilszą Studentką Krakowa. Jej uśmiech, spontaniczność oraz poczucie humoru i rytmu sprawiły, że ujęła wszystkich zebranych. Przedstawiając się, powiedziała, że lubi rozwiązywać łamigłówki i przełamała na części kapustę, zaś kierunek studiów wybrała dlatego, że jest delikatna i bardzo kobieca. W niewiarygodnej historii, jaką opowiedziała, przedstawiła w humorystyczny sposób wszystkich swoich byłych chłopaków. Parodiując piosenkę, wystąpiła jako cudowna wróżka, która po dotknięciu różdżką-flagą Polski doprowadza do zgody kłócące się osoby. Piosenkę ”napisała”, miksując znane utwory - w czasie pojednania słychać było ”Keine Grenzen” zespołu Ich Troje. Obudziła nawet Posąg, ponieważ przebrana za Chińczyka robiła zdjęcia wszystkiemu, co się rusza, rozweselając w ten sposób publiczność. Jak sama przyznaje, bardzo pomogli jej przyjaciele z Uczelni, wcielając się w różne role na scenie. Bezapelacyjnie Kasia z PK została Najmilszą Studentką Krakowa.
  Teraz obydwoje - Najmilszą Studentkę i Najmilszego Studenta Krakowa - czeka ciężka praca, zarówno podczas imprez studenckich, uczelnianych, jak i charytatywnych. Życzę im powodzenia i by zawsze byli tacy pomysłowi i weseli - po prostu najmilsi!

Monika Leszko


Studenci podtrzymują tradycję
XLI Excytujący Rajd PK

  Od 30 kwietnia do 4 maja br. w Stróżach, w Beskidzie Sądeckim zbierali się uczestnicy rajdu Politechniki Krakowskiej. Już od 40 lat w pierwszy weekend maja studenci PK zajmują jedną z górskich wiosek południowej Polski i przemieniają ją na dwa dni w ”studencką Arkadię” - pełną szaleństwa, wesołej zabawy, radosnych i głośnych śpiewów i oczywiście ”ulubionego” studenckiego napoju o bursztynowym kolorze.
  Gdy przed laty pierwszy szef rajdu, prof. Kazimierz Flaga zorganizował tę turystyczną wyprawę, nie było jeszcze wiadomo, że zostanie ona wpisana na stałe do kalendarza akademickiego, jednocząc brać studencką i kadrę akademicką. Teraz cieszy się wielką popularnością, o czym świadczy liczba uczestników. Wystarczy tylko raz wziąć udział w imprezie, aby co roku uczestniczyć w pysznej wprost zabawie.

Fot. Jan Zych
Fot. Jan Zych

  Na rajd jeżdżą wszyscy, niezależnie od wieku - można tu spotkać zarówno obecnych absolwentów PK, jak i absolwentów sprzed wielu lat. Przyjeżdżają całe rodziny odczuwające w dalszym ciągu silny związek z naszą uczelnią i jej tradycjami. Nasz rajd to świetna, czasem jedyna okazja do spotkania znajomych, nawet tych z dawnych lat, okazja do wspomnień i wspólnego odpoczynku.
  Nie można też zapomnieć o nazwie rajdu, która zgodnie z tradycją rozpoczyna się od litery ”e”, np. był już Ewolucyjny, Ekstrawagancki, Elektryzujący Rajd PK itd., a ten został nazwany Excytującym.
Organizacją rajdu już od lat zajmuje się Uczelniana Rada Samorządu Studentów PK, w tym roku wraz z nowym szefem Łukaszem Adamskim (studentem Wydziału Inżynierii Lądowej). Organizatorzy dbają o znakomitą zabawę uczestników i przygotowują dla nich wiele atrakcji, niespodzianek.
  W tym roku studenci już od 30 kwietnia wędrowali po górach. Po Beskidzie Sądeckim rozbrzmiewał hymn Politechniki Krakowskiej - ”Więc wstań, do góry głowę wznieś, / śpiewaj naszą pieśń: / PK górą jest, / tak to jest, tak to jest”. Wytrwali zdobywali szczyty Beskidów, trzeba przyznać, bez większego wysiłku. Wesołe i rozpromienione twarze rajdowiczów można było ujrzeć wszędzie.
  W piątek 2 maja br. wszystkie grupy złączyły się w jedną i razem spędzały czas w Stróżach. Nikt się nie nudził, można było posiedzieć przy ognisku, zjeść kiełbaskę, bawić się na koncercie zespołów: Skrash, Akurat, Skangur i Beamed Loutis, a po koncercie szaleć na dyskotece, która trwała do białego rana. Drugiego dnia zlotu dołączył do grona studentów rektor PK prof. Marcin Chrzanowski oraz prorektor prof. Jan Kazior. Odbyły się też ciekawe konkursy: piosenki rajdowej, przeciągania liny, picia piwa oraz na najbardziej niepotrzebną rzecz na rajdzie. Było bardzo wesoło, ale też nie zabrakło atrakcyjnych nagród ufundowanych przez Browary WARKA. Zmęczeni rajdowicze posilili się przygotowaną przez organizatorów grochówką.
  Atmosfera była rewelacyjna, każdy był uśmiechnięty i zadowolony, chociaż studentów ogarniał też na koniec smutek. Pocieszeniem była myśl, że za rok znów się wszyscy spotkają i będą wspólnie podtrzymywać tradycję Politechniki Krakowskiej. Przyjedźcie i Wy. Zapraszamy.

Maciej Szpilma


Studenci - lingwiści

  Studenci PK uczestniczyli w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych w Poznaniu. Anna Stręk z II roku WIL - lektor prowadzący mgr M. Bednarska-Wnęk oraz Marcin Pilśniak z I roku WA - lektor prowadzący mgr S. Kulińska-Stanek zajęli odpowiednio drugie i piąte miejsca wśród 340 uczestników z całej Polski.

S. K-S.

”Wampiriada”

  19 i 20 maja br. odbyła się siódma na naszej uczelni edycja ”Wampiriady”, zorganizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów PK. Warto wspomnieć, że inicjatorem akcji oddawania krwi byli studenci PK. Początkowo oddawali krew studenci krakowscy, a od dwóch lat dołączyły do nich inne ośrodki akademickie w Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Słupsku, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie. Koordynatorem krajowym ”Wampiriady” jest Bogdan Niziołek, przewodniczący NZS PK. Akcja jeszcze trwa, dotychczas wzięło w niej udział ponad 2500 osób. W ciągu dwóch dni 46 litrów krwi oddało 102 studentów Politechniki.

(eb)


Jerzy Stuhr w skromnych progach ”Kwadratu”!

  Komisja ds. Kultury Uczelnianej Rady Samorządu Studentów PK, biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszą się wśród studentów spotkania z cyklu Salon Polityczny, postanowiła rozszerzyć ich formułę i zapraszać na nie ludzi kultury i sztuki. Pierwszą osobą reprezentującą to środowisko był Jerzy Stuhr.
  21 maja br. Studenckie Centrum Kultury ”Kwadrat” pękało w szwach. Wszyscy chcieli spotkać się ze znanym aktorem i reżyserem, także rektorem PWST w Krakowie. Podczas spotkania nasz gość przedstawił swoje dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie reżyserii. Entuzjazm wzbudziły anegdoty i sposób, w jaki je opowiadał. Zadawano mnóstwo pytań, na które Jerzy Stuhr starał się wyczerpująco odpowiadać.
Swoją obecnością zaszczycił nas również rektor PK prof. Marcin Chrzanowski. Podczas spotkania panowie rektorzy uznali, że zacieśnianie stosunków między studentami obydwu uczelni może przynieść ciekawe rezultaty. W SCK ”Kwadrat” będą m.in. organizowane ”Warsztaty aktorskie” z udziałem studentów PWST, młodzi aktorzy będą tu także wystawiać swoje sztuki z egzaminów dyplomowych.
  Liczymy na owocną współpracę i dziękujemy serdecznie panom rektorom za przybycie i spędzenie kilku miłych chwil w gronie studenckim.

Paweł Kos

Fot. Jan Zych

 

Konkurs FRATI - tworzywa sztuczne w budownictwie

  W dniu 3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny dla studentów Wydziału Architektury PK na projekt architektoniczny z zastosowaniem tworzyw sztucznych. Organizatorami konkursu byli: Zakład Budownictwa Ogólnego WA PK oraz fundująca nagrody włoska firma FRATI1. Na konkurs napłynęło 15 prac opracowanych przez studentów WA PK.
  Jury w składzie: arch. Alfredo Zengiaro (Vicenza - Włochy) - przewodniczący, arch. Dariusz Kozłowski (WA PK), arch. Maria Misiągiewicz (WA PK), arch. Jan Kurek (WA PK) - sekretarz organizacyjny, Olga Młynarska (FRATI - Polska), Francesco P. Montefusco (FRATI - Włochy) nagrodziło trzy prace i przyznało trzy wyróżnienia. Za najlepszą uznano pracę ”SKATEPARK” Łukasza Jakubowskiego (400 zł), druga w kolejności była praca ”TERMY” Marceliny Zielińskiej (350 zł), a trzecia praca ”FASHION TV” autorstwa Marzeny Surowiec i Justyny Szmukier (250 zł). Wyróżnienia (po 150 zł) otrzymali: Mateusz Manecki - za pracę ”KOKON”, Radoslavlevič Żarko i Michał Micek - za pracę ”LABIRYNT”, Omotola Anna Ogunsote i Sylwia Szeligiewicz - za pracę ”PERFUMERIA”. Trzy wyróżnienia honorowe jury przyznało: Maciejowi Adamczykowi i Filipowi Chabowskiemu - za pracę ”JASKINIA”, Konradowi Śmierzyńskiemu, Michałowi Grzybkowi i Sebastianowi Szumnemu - za pracę ”PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA” oraz Katarzynie Zagórskiej, Joannie Złotek, Rafałowi Nastalskiemu - za pracę ”ZIG-ZAG”.
  Pomimo trudnego zadania większość uczestników wywiązała się z niego bardzo dobrze, co znalazło wyraz w przyznaniu przez jury dodatkowych (niestety, bez gratyfikacji pieniężnych) wyróżnień honorowych.

"Skatepark", Łukasz Jakubowski

 

"Termy", Marcelina Zielińska

 

"Fashion TV", Marzena Surowiec, Justyna Szmukler

  Praca uhonorowana pierwszą nagrodą zwróciła uwagę niebanalnym pomysłem - tj. zastosowaniem tworzywa sztucznego jako materiału, z którego uformowane zostały krzywoliniowe elementy toru do jazdy na wrotkach. Dopełnieniem projektu było przekrycie toru o konstrukcji bazującej na elementach z drewna klejonego warstwowo.
  Praca, która uzyskała drugą nagrodę, kompleksowo i konsekwentnie wykorzystała tworzywa sztuczne do uformowania elementów posadzki, ścian i przekrycia łaźni publicznej, znanej współcześnie pod nazwą aquapark. Umiejętne operowanie materią oraz światłem o różnych barwach wzmacnia plastyczny wyraz całości.
  Laureatki trzeciej nagrody w swym założeniu formalnym odwołały się (jak się wydaje) do form lat 60., w których tworzywa sztuczne były modnym odkryciem. Zaproponowane formy architektoniczne tak elementów wnętrza, jak i wystroju zewnętrznego projektowanego obiektu zwracały uwagę konsekwencją stylizacji, a także realnością wykonawczą.
  Projekty konkursowe będą prezentowane w krakowskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, w kwartalniku ”Archivolta” oraz na łamach jednego z włoskich czasopism architektonicznych. Planuje się przeprowadzenie kolejnej edycji konkursu w roku przyszłym.

JK