Cykl wystaw prac kursowych i dyplomowych studentów WA

 Na Wydziale Architektury PK odbyły się kolejne wystawy studenckich prac kursowych i dyplomowych. Organizują je poszczególne jednostki dydaktyczne z inicjatywy dziekana WA prof. zw. dr. hab. inż. arch. Wacława Serugi.
W styczniu br. pokazano prace graficzne, malarskie i rzeźbiarskie wykonane przez studentów w ramach zajęć dydaktycznych w Samodzielnym Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, kierowanym przez prof. art. mal. Ewę Gołogórską-Kucię.
5 lutego br. zostały zaprezentowane prace wykonane przez studentów w ramach projektowania w Samodzielnym Zakładzie Projektowania Architektury Przemysłowej, którego kierownikiem jest dr hab. inż. arch. Maciej Złowodzki, prof. PK. Wystawa obejmowała prace wykonane w poszczególnych jednostkach zakładu - Pracowni Architektury Przemysłowej (kierowanej przez dr. hab. inż. arch. Macieja Złowodzkiego, prof. PK) oraz Pracowni Architektury Obiektów Specjalnych (pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. arch. Józefa Krzysztofa Lenartowicza). Równocześnie odbyła się wystawa studenckich projektów prowadzonych przez zespół naukowo-dydaktyczny Samodzielnej Katedry Projektowania Architektury w Regionie, kierowanej przez dr. hab. inż. arch. Zbigniewa Radziewanowskiego, prof. PK.
12 marca otwarto wystawy dwóch jednostek dydaktycznych Instytutu Projektowania Architektonicznego, prowadzonego przez dr hab. inż. arch. Marię Misiągiewicz, prof. PK. Zaprezentowane zostały projekty wykonane przez studentów w ramach zajęć w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. arch. Dariusza Kozłowskiego oraz w Zakładzie Kompozycji Architektonicznej (kierowanej przez dr hab. inż. arch. Marię Misiągiewicz, prof. PK).
Kolejną jednostką dydaktyczną, prezentującą prace studenckie, była Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, w której obowiązki kierownika pełni dr inż. arch. Piotr Burak-Gajewski. Do końca maja 2003 r. odbędą się prezentacje prac kursowych i dyplomowych wykonanych przez studentów w pozostałych jednostkach wydziałowych. Wystawy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - zarówno studentów, jak i pracowników Wydziału. Umożliwiają zapoznanie się ze specyfiką metod nauczania w poszczególnych jednostkach wydziałowych i efektami ich realizacji, jak też z najnowszymi technikami prezentacji prac projektowych oraz graficznych i malarskich. W inauguracji wystaw uczestniczyli przedstawiciele władz Uczelni - rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Marcin Chrzanowski oraz prorektorzy - prof. dr hab. inż. Józef Gawlik, prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Böhm, dr hab. inż. Jan Kazior, prof. PK.

Opracowała Justyna Tarajko


Konkurs firmy VELUX

  Sukcesem zakończyła się kolejna, II edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury PK na projekt uwzględniający okna do poddaszy firmy VELUX. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem wśród studentów, czego dowodzi zarówno duża liczba zgłoszeń uczestników, jak i wysoki poziom prezentowanych prac. Konkurs został zorganizowany przez firmę VELUX (sponsor) oraz Zakład Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych Wydziału Architektury PK pod kierunkiem dr. hab. inż. arch. Wacława Celadyna. Konkursowi towarzyszyła wystawa projektów otwarta 19 marca br. w położonej na terenie PK i znanej ze znakomitych wystaw Galerii "Kotłownia".
Celem konkursu było wyłonienie projektów najlepiej przedstawiających walory użytkowe okien do poddaszy firmy Velux, zapewniających zarówno wentylację, jak i doświetlenie poddaszy. Autorzy prac poświęcili więc szczególną uwagę zagadnieniom związanym z wykorzystaniem światła dziennego, przedstawiając na odpowiednich rysunkach analizę zagadnień naświetlenia wnętrz i insolacji. Jury konkursu nie stawiało warunku zgodności z normami dotyczącymi oznaczeń graficznych, dlatego wielu autorów prac połączyło możliwości techniki komputerowej z artystycznymi walorami rysunku odręcznego. Liczne rysunki detali w konwencji projektu technicznego, właściwej dla rysunków wykonawczych, świadczyły o dogłębnym przemyśleniu tematu i dobrze wróżą realizacjom architektonicznym kształtującego się obecnie pokolenia architektów. Mimo młodego wieku uczestników konkursu - większość projektów wykonali studenci III semestru WA - z przyjemnością i satysfakcją obserwowaliśmy dojrzałe kreacje architektoniczne, łączące rzetelne opanowanie technicznych aspektów rzemiosła projektowego z walorami poetycko-plastycznymi, tak charakterystycznymi dla projektów studenckich wykonywanych na krakowskim Wydziale Architektury.
Na posiedzeniu zamkniętym 19 marca br. Jury w składzie: dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn, prof. PK (Zakład Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych) - przewodniczący, prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski (SARP Kraków), Lone Feifer Architect M.A.A. (firma VELUX), dr inż. arch. Krystyna Januszkiewicz (kwartalnik "Archivolta"), dr inż. arch. Robert Marcinkowski - sekretarz Jury - postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

"Legal Advice Center", Zofia Sobolewska

"Kamienica współczesna", Michał Nessel
 

I nagroda równorzędna dla Michała Nessela za pracę "Kamienica współczesna";

I nagroda równorzędna dla Zofii Sobolewskiej za pracę "Legal Advice Center";

II nagroda dla Małgorzaty Zemły za pracę "Wieża Velux";
Wyróżnienie honorowe dla Stefana Fedorczaka i Karola Greca za pracę "Hala wystawowa";
Wyróżnienie honorowe dla Jakuba Kaczmarczyka i Katarzyny Kozaczki za pracę "Nature Place";
Wyróżnienie honorowe dla Ilony Kocot i Anny Kuchniak za pracę "Teatr Światła";
Wyróżnienie honorowe dla Marcina Staszela i Katarzyny Winiarskiej za pracę "Modern Art Centre";
Wyróżnienie honorowe dla Łukasza Wójcika za pracę "Świat Pająków" oraz Nagrodę Specjalną kwartalnika "Archivolta" dla Łukasza Wójcika za pracę "Świat Pająków".

W imieniu organizatorów konkursu serdecznie dziękuję władzom Wydziału i sponsorom konkursu, gratuluję też autorom wszystkich prac świadczących o osobistym zaangażowaniu i głębokich przemyśleniach.

Robert Marcinkowski


XLI Ekscytujący Rajd PK

  W tym roku już po raz 41. odbędzie się rajd Politechniki Krakowskiej - najważniejsza impreza turystyczno-rekreacyjna, która cieszy się wielkim powodzeniem wśród pracowników i absolwentów naszej Uczelni, a przede wszystkim studentów. Charakterystyczną cechą rajdu jest... jego nazwa. Od 40 lat rozpoczyna się ona od litery "e". W tym roku rajd będzie więc "ekscytujący".
Wszyscy rajdowicze spotkają się w Wojnarowej. To tutaj będą się bawić i odpoczywać po pieszych, górskich wędrówkach. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje. Jak co roku, wystąpią zespoły rockowe. Jakie?... Tego dowiecie się na miejscu (nie będziemy przedwcześnie zdradzać tajemnicy). Poza tym będzie ognisko z kiełbaską oraz uwielbiana przez wszystkich dyskoteka "pod chmurką", która potrwa aż do świtu. Niedzielny poranek rozpoczniemy "darmową grochówką". Wielbiciele "zawodów" będą mogli rywalizować ze sobą w konkursach na najlepszą piosenkę rajdową, najbardziej niepotrzebną rzecz na rajdzie czy w konkurencji przeciągania liny. Odbędzie się również koncert rockowy. Po zakończeniu imprezy wrócimy do Krakowa darmowym "rajdowym" pociągiem i choć każdemu na koniec zakręci się w oku łza, to uśmiechnie się w nadziei, że za rok ponownie wybierze się na rajd.
Oczywiście, takie przedsięwzięcie wymaga dużego nakładu pracy, dlatego od dłuższego już czasu Sztab Organizacyjny przygotowuje się, by rajd minął miło, radośnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Zapowiada się ekscytująca zabawa. Jest to wspaniała okazja, by spotkać się z dawno nie widzianymi znajomymi oraz zawrzeć nowe znajomości.
Organizatorzy zapraszają wszystkich. Ci, którzy będą bawić się po raz pierwszy, przekonają się o magicznej mocy rajdu. Pamiętajcie: ten, kto raz weźmie w nim udział, uczestniczy w nim już co roku. Weź w nim udział i Ty!!!


Dorota Romaniak, URSS


PROGRAM RAJDU - Wojnarowa 2003

30 IV - 3 V 2003 - wędrówki piesze po szlakach turystycznych
3 V 2003 - zlot uczestników rajdu w miejscu zakończenia imprezy
19.00 - początek imprezy zakończeniowej
19.30 - koncert zespołu rockowego
23.00 - ognisko z kiełbaską
23.30 - dyskoteka do świtu
4 V 2003
10.00 - pobudka i początek imprezy
10.30 - zgłaszanie drużyn do konkursów
11.00 - darmowa grochówka
12.00 - konkurs na piosenkę rajdową
13.00 - koncert rockowy
14.00 - dalszy ciąg konkursów (najbardziej niepotrzebna rzecz na rajdzie, przeciąganie liny)
15.30 - rozdanie nagród
16.30 - odjazd pociągu do Krakowa


Spektakl za pół...!

  Komisja ds. Kultury URSS PK zawarła umowę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, dzięki której studenci PK będą mogli nabywać bilety w promocyjnych cenach. Najbliższy spektakl z 50-procentowym (!) upustem - specjalnie dla Was! Informacje można uzyskać w siedzibie URSS (budynek WIL, pok. 2, tel.: 012 628 29 15, tel/fax. 012 628 20 19).


  Nowo powstała Komisja ds. Kultury Uczelnianej Rady Samorządu Studentów zaprasza wszystkich chętnych do współpracy. Zajmujemy się organizacją przedsięwzięć kulturalnych na terenie naszej uczelni. Jeżeli jesteś kreatywny, masz pomysły i ochotę, aby się wykazać - odwiedź siedzibę URSS PK (budynek WIL, wejście boczne, pok. 2).

102. rocznica prapremiery "Dziadów"

Prapremiera "Dziadów" - narodowego arcydramatu - odbyła się na scenie Teatru im. J. Słowackiego (wówczas Teatru Miejskiego) w Krakowie 102 lata temu - 31 października 1901 r. Po raz pierwszy na ziemiach polskich wystawiono wówczas dramat w całości. Autorem inscenizacji, scenografii i projektów kostiumów był Stanisław Wyspiański. "Dziady" wpisano wtedy do repertuaru Teatru im. J. Słowackiego nieomal na stałe.
W roku 2001, w sto lat od prapremiery, Maciej Sobociński pokazał tu jedną z części "Dziadów", poświęconą Obrzędowi. Wybitni artyści: Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Englert, Jerzy Trela, Michał Żebrowski i Michał Czarnecki - Konradowie XX wieku - interpretowali na deskach tego teatru Wielką Improwizację. Pierwszym krakowskim Konradem-Gustawem nowego stulecia będzie Krzysztof Zawadzki.

 

  25 kwietnia 2003 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego znów zostaną zagrane "Dziady" Adama Mickiewicza. Reżyserem tej drugiej, po słynnych "Dziadach" Konrada Swinarskiego, inscenizacji jest Maciej Sobociński, autor głośnej i nagrodzonej realizacji "Dziadów" w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu w 2001 r.

Adam Mickiewicz "Dziady" * Reżyseria: Maciej Sobociński * Scenografia: Jagna Janicka * Muzyka: Bolesław Rawski * Premiera: 25 kwietnia 2003, godzina 19.00, Duża Scena Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodatkowe informacje:
Małgorzata Zacharko, kierownik Działu Promocji Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie,
tel.: 012 422 40 22; 0606 7065 57, URSS PK, tel.: 012 628 29 15

Czyżynalia 2003

  Od 14 do 18 maja br. odbędą się na Politechnice Krakowskiej CZYŻYNALIA. Zgodnie z tradycją Uczelniana Rada Samorządu Studentów co roku organizuje cykl juwenaliowych imprez dla studentów. Nie jest to bojkot juwenaliów ogólnokrakowskich, w których także uczestniczymy, lecz ze względu na położenie naszego miasteczka studenckiego organizujemy szereg interesujących zabaw na miejscu, właśnie w Czyżynach.
W tym roku zdecydowaliśmy przygotować kilka spektakli. Czyżynalia rozpoczniemy wzbudzającymi ogromne zainteresowanie kabaretonami, na które, jak zawsze, zapraszamy do Klubu "Kwadrat". W programie znajdzie się również koncert znanej grupy muzycznej IRA, będą dyskoteki i rockoteki do białego rana. Każdemu, kto będzie chciał spróbować swoich sił w śpiewaniu, udostępnimy scenę podczas dyskotek połączonych z karaoke. Zapraszamy.

Dawid Kozyra, URSS

fot. Jan Zych

 

Studenci i absolwenci rynek pracy w Polsce i Unii Europejskiej

  Każdy dobrze wie, jak ważną rzeczą w życiu jest umiejętne zaplanowanie kariery. Świadomość trudności zmusza każdego z nas do postawienia sobie szeregu pytań: Kogo kupią? W jakim regionie? Kto oprócz mnie szuka pracy? Czy zabiegać o pracę poza Polską? A może po wejściu do UE lepiej pracować w Polsce? Dlaczego nie założyć własnej firmy?...
Takie i podobne problemy zostaną poruszone podczas konferencji organizowanej przez URSS PK od 23 do 25 maja br. w Krynicy (ośrodek "Panorama"). Patronat nad konferencją sprawują: minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner, rektor Politechniki Krakowskiej prof. Marcin Chrzanowski, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (z Komisją Aktywizacji Zawodowej), Porozumienie Samorządów Uczelni Krakowa.
Konferencja jest adresowana do studentów wszystkich uczelni w naszym kraju (niezależnie od profilu uczelni, kierunku studiów i trybu studiowania), a szczególnie studentów samorządowców, których zadaniem powinno być upowszechnianie aktualnych i pewnych informacji dotyczących rynku pracy oraz pomoc w planowaniu kariery i poszukiwaniu pracy.
Tematyka konferencji dotyczy zagadnień związanych z rynkiem pracy dla studentów i absolwentów zarówno w sytuacji obecnej, jak i bliskiej przyszłości. Zostaną przedstawione dotychczasowe i planowane rozwiązania na rynku pracy w Polsce oraz Unii Europejskiej. Jedną z części konferencji poświęcono analizie obecnego stanu rynku pracy (porównania, statystki). Zaproszeni goście omówią też zmiany oraz pomysły, które będą realizowane w celu polepszenia tej sytuacji. Ukażą możliwości "dobrego" planowania kariery przez studentów.
Zapraszamy także na szereg szkoleń (przydatne i cenne - uwieńczone dyplomem). Odbędzie się również bankiet, impreza integracyjna oraz wycieczka na Jaworzynę Krynicką.

Główne tematy wykładów podczas Konferencji:

  • "Rynek pracy w Polsce i wprowadzane rozwiązania dla studentów oraz absolwentów" - Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej;

  • "Praca w strukturach Unii Europejskiej" - goście z Hiszpanii, prezes BCP y asoc Euroconsultores (j. ang. i j. pol.);

  • "Rynek pracy w liczbach. Propozycje i możliwości Urzędów Pracy" - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Andrzej Martynuska oraz pracownicy WUP;

  • "Absolwent wobec oczekiwań pracodawcy" - Biuro Karier PK;

  • Plany i możliwości wspierania studentów przez Parlament Studentów RP i samorządy studenckie.

    Dyskusje panelowe:

  • "Co zmienić? Rynek pracy w Polsce lepszy?" (z udziałem przedstawicieli Ministerstwa);

  • "Praca w strukturach Unii Europejskiej - jak wejść na rynek UE?" z udziałem gości z UE (j. ang. i j. pol.)
    u otwarte posiedzenie Komisji Aktywizacji Zawodowej Parlamentu Studentów RP.

    Warsztaty, szkolenia:

  • Career Manager! - Planowanie kariery zawodowej na studiach;

  • Twórcze myślenie w działaniu elit.
    Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Niewielkie koszty uczestnictwa! Sprawdź!

  Więcej informacji można uzyskać w Uczelnianej Radzie Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej, tel.: (12) 628 29 15 tel/fax.(12) 628 20 19 lub
www.konferencja2003.witaj.com
e-mail: samorzad@wis.pk.edu.pl

Łukasz Kołodziejczyk, URSS