Zygmunt Jamroży

REMINISCENCJE

   Myślę, że istnieje podstawa, by uznać Ogólnokrajową Konferencję "Warsztat projektanta" zatytułowaną "Nowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowo-technologiczne" za obficie reprezentowaną przez pracowników naszej uczelni. Ważne to, gdyż konferencja miała charakter "warsztatu projektanta konstrukcji", co w przybliżeniu odpowiada wymaganiom nowoczesnego kształcenia (a nie nauczania) na uczelniach politechnicznych.
Pracownicy, a dokładniej profesorowie Politechniki Krakowskiej przeprowadzili 25 proc. zajęć (wymieniam alfabetycznie i cytuję):
- K. Dyduch - "Zagadnienia technologiczne i materiałowe w konstrukcjach sprężonych"

Coraz częściej stosuje się w pewnych rozwiązaniach technicznych związanych przede wszystkim ze wzmacnianiem konstrukcji tzw. cięgna niskotarciowe pozwalające na cztero- lub pieciokrotne zabezpieczenie stali przed korozją
REMINISCENCJE


- M. Fiertak - "Środki materiałowo-strukturalnego zabezpieczenia betonu cementowego przed korozją"

REMINISCENCJE
Część jonów Cl - jest związana chemicznie w produktach hydratacji cementu, część jest związana fizycznie w wyniku adsorpcji na powierzchni porów żelowych i tylko wolne jony chlorkowe powodują reakcje chemiczne, w wyniku których następuje korozja

 

- K. Flaga - "Zbrojenie przeciwskurczowe, obliczenia, zabezpieczenia konstrukcyjne w budownictwie powszechnym"

Rozkład naprężeń własnych. Największy problem stwarzają przypowierzchniowe strefy elementów masywnych - rys. b i o średniej masywności - rys. a, w których zbrojenie ze względów obliczeniowych nie jest potrzebne

 


- Z. Jamroży - "Betony ze zbrojeniem rozproszonym (co projektant konstrukcji wiedzieć powinien)"

Przy doborze włókien projektant elementów konstrukcji musi jasno określić efekty, jakie chce uzyskać. Zakres efektów będzie zależał od kształtu, wymiarów i ilości włókien

 


- D. Kozłowski - "Trwałość i trwanie architektury (betonowej)"

 


Myślę, że to architektura wymyśliła beton dla siebie


- J. Mierzwa - "Domieszki stosowane przy wytwarzaniu betonu i ich wpływ na jego właściwości w konstrukcji"

Mechanizm działania domieszek upłynniających

- J. Sliwiński - "Betony o niskim skurczu, betony ekspansywne i betony o małej przesiąkliwości".

Ilustracja założenia, iż odkształcenia betonu pochodzą tylko od odkształceń zaczynu cementowego


Tematyka - jak widać - objęła problematykę od materiału i wyrobu, poprzez projektowanie konstrukcji aż po architekturę produktu końcowego z betonu. Trudno sobie wyobrazić, aby rzeczywiście wykładowca nie umieszczał swojego przedmiotu na tle całości budownictwa. Słuchacze staranniej uczestniczą wtedy w zajęciach, precyzyjniej pobudza się ich wyobraźnię, chętniej i z większym zrozumieniem uczestniczą w ćwiczeniach laboratoryjnych i projektowych.
W czasie "warsztatów" (4 dni) prowadzono dyskusje, eksponowano nowości w budownictwie, posługując się przeźroczami oraz nowoczesnymi rzutnikami obrazów. Istniała także możliwość bezpośredniego kontaktu z producentami materiałów, wyrobów i sprzętu budowlanego (stoiska).
Autor książki-podręcznika "Beton i jego technologie" pyta: "Czy można zgodzić się, aby nazwą tak twórczo rozwijającego się materiału jak właśnie "beton" określać człowieka w rozumieniu pejoratywnym?".
Beton - jak człowiek - ma swój charakter. Może być wdzięczny i mściwy, wierny i zawodny, przyjacielski i kapryśny, może chorować i da się leczyć, może być jak mężczyzna surowy w wyglądzie i jak kobieta powabny.
Musimy go polubić- będzie nam towarzyszył w nowym tysiącleciu i nie bez pokrycia będą słowa piosenki "za oknem z betonu świat".