GALERIE


GALERIA Politechniki Krakowskiej "Stara Polana"

34-500 Zakopane, ul. Nowotarska 59, tel.: 018 20 64 015

Danuta Zajda

    Od 14 do 21 sierpnia br. prezentowaliśmy w galerii prace Jerzego Gruszczyńskiego - "żeby znak był znakiem - informacja wizualna w przestrzeni publicznej, znaki graficzne, znaki przekorne". Jerzy Gruszczyński, pseudonim artystyczny "Juras" (ur. 1949 r), absolwent Liceum Muzycznego w klasie kontrabasu oraz w klasie jazzu. Studia na ASP w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych w zakresie: komunikacja wizualna, metodyka projektowania. Praca zawodowa - projektowanie znaków graficznych (od piktogramów poprzez logo, aż do znaków drogowych), grafiki wydawniczej, komputerowej, systemów informacyjnych, typografii, scenografii imprez plenerowych, wystawiennictwa, małej architektury, wyposażenia wnętrz, projektowania mebli oraz malarstwa, rysunków satyrycznych.
Od 23 sierpnia do 18 września br. eksponowane były prace malarskie Anny Schumacher absolwentki Wydziału Historii Sztuki UJ oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP.
   
Od 20 września do 16 października gościliśmy w galerii "Meble i instrumenty muzyczne ze Szkoły Kenara, od archiwalnych po współczesne". Wystawa towarzyszyła zjazdowi absolwentów szkoły Kenara, zorganizowanemu z okazji 125-lecia jej istnienia. W 1876 r. powstała Szkoła Snycerska CK, która istniała do 1918 r., a w latach 1918 - 1939 działała jako Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego. Obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem tworzą trzy szkoły: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (powołane w 1948 r. jako kontynuacja przedwojennej Szkoły Przemysłu Drzewnego - działu snycerstwa; trzy specjalności - rzeźba, meblarstwo artystyczne i lutnictwo), Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (prowadzi sześcioletni cykl nauczania z programem gimnazjum i liceum; nie ma specjalizacji meblarskiej i lutniczej; wybór specjalności od klasy IV do VI), Liceum Plastyczne (nowa, otwarta w 2002 r. szkoła przyjmuje młodzież po ukończonym gimnazjum; kontynuuje tradycje kształcenia PLSP; zachowano te same specjalizacje, realizowane w 4-letnim cyklu nauczania). Głównym materiałem wykorzystywanym od początku istnienia szkoły - od Szkoły Przemysłu Drzewnego po dzień dzisiejszy - jest drewno w najróżniejszych gatunkach.
(tekst zredagowany na podstawie materiałów wystawowych) 

Emerytowany profesor S. Marduła i Jan Karpiel-Bułecka Fot. M. Dudek