STUDENCI PK


Studenckie projekty w Starej Zajezdni

    10 czerwca 2002 r. w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, w historycznej zajezdni tramwajowe przy ul. Św. Wawrzyńca 15, odbyła się uroczysta prezentacja prac studentów I roku Wydziału Architektury.
    Projekty powstały w ramach zajęć z przedmiotu projektowanie wstępne architektoniczno-urbanistyczne i stanowiły wynik eksperymentu dydaktycznego, prowadzonego wspólnie od kilku lat przez Instytut Architektury Krajobrazu i Muzeum Inżynierii Miejskiej. 
    Tematem prac było zagospodarowanie terenu dawnej zajezdni jako muzealnej przestrzeni ekspozycyjnej i rekreacyjnej. Materiały wyjściowe do projektu powstały podczas praktyki wakacyjnej studentów WA w 1999 r. Rok później zorganizowano w Muzeum wystawę prac studentów WA pt. "Inżynieryjne inspiracje" (połączoną z posiedzeniem naukowym i publikacją), na której przedstawiono ideę kontynuacji inżynieryjnego dziedzictwa, utrwaloną w dydaktycznych pracach Instytutu. Narodziła się wtedy koncepcja całego cyklu projektowego poświęconego tematyce zagospodarowania przestrzeni dawnej zajezdni.
Okazją był, ostatni już, cykl zajęć na pierwszym roku na kierunku architektura i urbanistyka w roku akademickim 2001/2002. W zajęciach uczestniczyli: prof. dr hab. inż. arch. Maria Łuczyńska-Bruzda (jako kierownik cyklu), dr inż. arch. Ewa Heczo-Hyła, dr inż. arch. Mirosław Holewiński, dr inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus; mgr inż. arch. Leszek Bylina i dr inż. arch. Krzysztof Wielgus - odpowiedzialny za przygotowanie tematu i organizację zajęć.

    Założenia projektu zostały określone wspólnie przez Dyrekcję Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu. Obejmowały m.in. projekt kompozycji nawierzchni całego kompleksu muzealnego oraz obszarów zieleni, elementów wyposażenia (oświetlenie, ogrodzenia, bramy, ławki itp.), wreszcie koncepcję projektową jednego z trzech nowych obiektów, dostosowanych do nowoczesnej formuły "muzeum otwartego". W specjalistyczne zagadnienia wprowadzali studentów zarówno pracownicy Muzeum: dyrektor mgr inż. Stanisław Pochwała i dr Ewa Wyka, która przedstawiła studentom najnowsze tendencje w muzealnictwie, jak i specjaliści: w dziedzinie historycznych nawierzchni - dr inż. Jerzy Duda; dróg i komunikacji - mgr inż. Zdzisław Pauli, energetyki - mgr inż. Wojciech Lisek oraz zieleni i rekultywacji - mgr Zenona Bularska. Przykładowych rozwiązań ogrodzeń i bram oraz elementów konstrukcyjnych użyczyła firma "Palisada". Wyniki prac będą wykorzystane w porozumieniu z Wydziałem Architektury PK przez Muzeum, zaś koncepcja projektowa urządzenia terenów muzealnych będzie powstawać przy dobrowolnym udziale studentów - autorów najciekawszych rozwiązań. Dla studentów był to więc również pierwszy w życiu "konkurs architektoniczny".

    Wspólna komisja wytypowała do prezentacji 9 najlepszych projektów autorstwa: Ewy Kołodziejczyk, Roberta Koprowskego, Zofii Kozińskiej, Jacka Kretkiewicza, Bartosza Kuśnierza, Mai Kwaśniewskiej, Alicji Lisowskiej, Małgorzaty Lebiest i Mateusza Maneckiego.

    Oddajmy głos autorom:

    "Kompozycja nawiązuje do historycznych elementów Muzeum, jednocześnie wykorzystano możliwości nowoczesnych technologii. Układ nawierzchni wyznacza główną oś, łączącą poszczególne wnętrza i jest reminiscencją prostokreślnego układu urbanistycznego miasta, z którego tkanką związana jest ekspozycja muzealna. Pawilon ekspozycyjny nawiązuje w formie do istniejących hal tramwajowych; w strukturze jednak - to nowoczesna konstrukcja szkieletowa, jednoznacznie wskazującą na XXI wiek".

(Robert Koprowski)

    "Obszar dawnej zajezdni jest nieregularny i rozczłonkowany. Celem mojego projektu było nadanie mu spójności; zarówno w rzucie - poprzez wprowadzenie powtarzalnych akcentów linearnych w nawierzchni, jak i w przestrzeni - proponując nieagresywną bryłę pawilonu ekspozycyjnego - scalającą formalnie i funkcjonalnie największe wnętrze zajezdni."

(Zofia Kozińska)

    "Starałam się stworzyć przyjazne i interesujące wnętrze dla wszystkich przechodzących tędy ludzi - nie tylko tych zainteresowanych ściśle tematyką ekspozycji. Równocześnie starałam się wyeksponować tożsamość i obecność Muzeum na Kazimierzu, przy ul. Św. Wawrzyńca. (...) Uważam, że temat ten był dla mnie pierwszym projektowym wyzwaniem, który chciałabym podejmować częściej".

(Alicja Lisowska)

__________________________Oprac. Krzysztof Wielgus
Projekt: Alicja Lisowska (wybór rysunków) 
Prowadzący: dr inż. arch. Krzysztof Wielgus