STUDENCI PK


UCZELNIANA RADA SAMORZĄDU STUDENTÓW

Wystąpienie przewodniczącego - mgr. inż. Artura Wójcika

Jego Magnificencjo Rektorze, 
Szanowni Goście, 
Koleżanki, Koledzy


    W imieniu organizacji studenckich Politechniki Krakowskiej przypadł mi zaszczyt wygłoszenia kilku słów podczas otwarcia nowego roku akademickiego na naszej uczelni. Szczególnie pragnę powitać tych, którzy dziś stają się pełnoprawnymi członkami społeczności Politechniki Krakowskiej.
Początek studiów to chwila, w której każdy młody człowiek odczuwa niepokój związany z nowym miejscem, nowymi zadaniami i wyzwaniami. Trudno się dziwić, skoro kilka najbliższych lat będzie okresem trudnych życiowych decyzji; okresem, w którym ugruntuje się świadomość oraz sposób i umiejętność postrzegania otaczającego świata.
    Koleżanki i Koledzy - decydując się na rozpoczęcie studiów, wykazaliście, że zależy Wam na własnym rozwoju, tzn. zdobywaniu wiedzy, jej wykorzystaniu oraz rozwijaniu umiejętności. Przy odpowiednim zaangażowaniu z Waszej strony Politechnika Krakowska pomoże Wam w realizacji tych planów. Pamiętajcie jednak, że tytuł inżyniera, który otrzymacie, zobowiązuje, a zdobyta przez Was wiedza będzie dużym atutem. Coraz częściej inżynier staje się managerem, człowiekiem, który będzie podejmował decyzje i kierował ludźmi. To znaczy, że jego kreatywność i umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji należy postawić na równi z wiedzą. Studia i organizacje studenckie, które znajdują się na naszej uczelni, mogą Wam dać przedsmak tego, co czeka Was w życiu zawodowym.
    Wśród organizacji studenckich, które na dobre wpisały się w strukturę i wizerunek naszej uczelni, szczególną aktywnością wykazuje się Uczelniana Rada Samorządu Studentów. Swoją wysoką pozycję zawdzięcza wytężonej pracy jej członków, którzy potrafią pogodzić studia z pracą wśród studentów na uczelni oraz poza jej murami. Jest to praca trudna, ale daje wiele satysfakcji, która często staje się jedyną, ale jakże wysoką zapłatą za naszą ofiarność.
    Zakres działań podejmowanych przez Samorząd Studentów Politechniki Krakowskiej jest bardzo szeroki. Najbardziej zauważalne są te związane z kreowaniem życia kulturalnego studentów. W tej dziedzinie mamy się czym pochwalić. Jesteśmy jedyną uczelnią w kraju, która organizuje na taką skalę i z taką konsekwencją piesze rajdy studenckie. 40. jubileuszowy rajd, który odbył się w tym roku, miał swoją metę w Pyzówce koło Nowego Targu. Zgromadził około 4 tysięcy studentów naszej, ale i nie tylko, uczelni. Jest to bardzo radosne wydarzenie, które integruje grono naukowe ze studentami, jak i samych studentów. Co roku czynnie uczestniczymy w centralnych uroczystościach juwenaliowych, starając się jednak niezależnie organizować własne Czyżynalia, które odbywają się w naszym miasteczku studenckim. Nasze umiejętności wykorzystujemy również, organizując samodzielnie lub pomagając w organizacji wielu konferencji krajowych i zagranicznych. Nie będę wspominał wielu drobniejszych rzeczy, takich jak okolicznościowe bale czy akcje charytatywne, w których staramy się uczestniczyć.
    Dziedziną naszej działalności, której może nie widać na pierwszy rzut oka, są obowiązki wynikające z uprawnień, jakie daje nam ustawa o szkolnictwie wyższym. Skupiają się one między innymi na sprawach związanych z szeroko rozumianą pomocą materialną dla studentów. Nasza Komisja Socjalna co tydzień rozpatruje wiele trudnych spraw, z którymi borykają się studenci. Przedstawiciele Samorządu Studentów współuczestniczą również w podejmowaniu wielu ważnych decyzji na naszej uczelni, m.in. poprzez zasiadanie w Radach Wydziałów oraz Senacie Politechniki Krakowskiej. Zwłaszcza w tych sprawach, które dotyczą bezpośrednio studentów.
    Działalność Uczelnianej Rady Samorządu Studentów nie zamyka się tylko w murach naszej uczelni. Aktywnie uczestniczymy w pracach Porozumienia Samorządów Uczelni Krakowa, a na poziomie ogólnopolskim w pracach Parlamentu Studentów RP, bierzemy udział w wielu konferencjach i spotkaniach roboczych, które mają na celu wypracowanie wspólnych stanowisk i działań w sprawach, które dotyczą interesów studentów. Jednym z ostatnich takich działań byt ogólnopolski protest przeciwko zmianom w przepisach dotyczących ulg na przejazdy PKP.
    Na naszej uczelni działają także Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz Związek Studentów Polskich, które również mają wiele osiągnięć i zapraszają do współpracy. Studenci o skonkretyzowanych zainteresowaniach naukowych mogą angażować się w pracę różnorodnych kół naukowych.
    Chciałbym również podkreślić, że wszystkie te działania, podejmowane przez Samorząd Studentów Politechniki Krakowskiej, jak i przez inne organizacje, są możliwe dzięki pełnej współpracy z władzami naszej uczelni, które rozumieją i wspierają tę formę studenckiej aktywnościi. Współpraca ta owocuje wieloma wspólnymi sukcesami, jednym z ostatnich było zwycięstwo w konkursie na najlepszy akademik, zorganizowany przez Parlament Studentów RP. Brało w nim udział ponad 120 domów studenckich z całej Polski.
    Koleżanki i Koledzy - kończąc, chciałbym życzyć Wam samych sukcesów. Życzę Wam, abyście z powodzeniem odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Życzę Wam wreszcie, aby czas, jaki tu spędzicie, nie był czasem straconym, a umiejętności, jakie tutaj zdobędziecie, pozwoliły Wam z powodzeniem wejść w zawodowe życie.