WAŻNE WYDARZENIA W PK


KONFERENCJE, SEMINARIA

Rekrutacja

 

Z początkiem września zakończono rekrutację na I rok studiów. Na studia dzienne przyjęto w sumie 2817 osób, w tym 1289 z matur połączonych z egzaminem wstępnym oraz 62 z nowej matury. Na poszczególne wydziały przyjęto:
Wydział Architektury - 245 osób,
Wydział Fizyki Technicznej i Modelowania Komputerowego - 167 osób,
Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej - 309 osób,
Wydział Inżynierii Lądowej - 694 osoby,
Wydział Inżynierii Środowiska - 452 osoby,
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej - 229 osób,
Wydział Mechaniczny - 721 osób
Na studiach zaocznych naukę podejmie 1564 osoby, a na wieczorowych - 146 osób. 
W sumie na wszystkie rodzaje studiów przyjęto 4526 osób. 
Rok akademicki 2002/03 na Politechnice Krakowskiej na wszystkich rodzajach studiów rozpocznie 17 650 studentów (dzienne - 10 450, zaoczne - 6800, wieczorowe - 350). (eb)


 

"Anisotropic Behaviour of Damaged Materials"

    W dniach 9 - 11 września br. w Krakowie Przegorzałach odbyło się międzynarodowe sympozjum ABDM na temat anizotropowego rozwoju uszkodzeń w materiałach i konstrukcjach. Organizatorem sympozjum, któremu patronował dziekan Wydziały Mechanicznego prof. Stanisław Michałowski, był Zakład Mechaniki Ciał Odkształcalnych Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Współorganizatorami były: Martin-Luther-Universitat Halle - Wittenberg, Komitet Mechaniki PAN w Warszawie oraz Centrum Doskonałości Materiałów i Konstrukcji AMAS przy IPPT PAN. W imieniu rektora otwarcia sympozjum dokonał prorektor prof. Aleksander Böhm. Tematyka sympozjum dotyczyła przeglądu różnych modeli rozwoju uszkodzeń w materiałach anizotropowych, jak również anizotropii wywołanej uszkodzeniami. Jako formułę sympozjum przyjęto formę mieszaną szkoleniowo-naukową. W ramach części szkoleniowej 10 zaproszonych wykładowców, specjalistów w dziedzinie mechaniki uszkodzeń przedstawiło wykłady generalne. Wśród zaproszonych znaleźli się profesorowie: H. Altenbach (Niemcy), M. Basista (Polska), J. Betten (Niemcy), J.-L. Chaboche (Francja), A. Ganczarski (Polska), J. Grabacki (Polska), T.H. Hyde (Wielka Brytania), A. Litewka (Portugalia), Z. Mróz (Polska), J. J. Skrzypek (Polska).


Fot. J. Zych

    Tematyka wykładów generalnych obejmowała następujące zagadnienia: matematyczne podstawy teorii funkcji tensorowych oraz ogólny opis anizotropii uszkodzeń, nowe podejścia do zagadnienia modelowania konstytutywnego anizotropii uszkodzeń, takie jak modele kontynualnej mechaniki uszkodzeń, modele mikromechaniczne oraz modele sieciowe, komputerowe symulacje anizotropii uszkodzeń i pękania w materiałach sprężysto-kruchych, materiałach sprężysto-plastycznych, materiałach metalicznych zależnych od czasu pracujących w podwyższonej temperaturze oraz kompozytach. Jednym z głównych celów sympozjum była budowa pomostu pomiędzy zjawiskami fizycznymi i mikromechanicznymi z jednej strony a fenomenologicznym opisem uszkodzeń w skali makro z drugiej strony. Dyskutowano również na temat nieklasycznych problemów sprzężonych pól termouszkodzenia oraz lokalnego podejścia do pękania.
    W sympozjum uczestniczyło 48 wykładowców, autorów oryginalnych prac lub słuchaczy reprezentujących następujące kraje: Wielka Brytania (2), Francja (5), Niemcy (6), Polska (26), Portugalia (1), Słowacja (1), Szwajcaria (2), Ukraina (2), USA (1), Włochy (2).
   
Podczas zamknięcia sympozjum rektor PK prof. Marcin Chrzanowski podkreślił wkład Politechniki Krakowskiej w dziedzinie mechaniki uszkodzeń i pękania oraz wskazał dalsze kierunki rozwoju tej dyscypliny.
    Na podstawie złożonych manuskryptów wykładów generalnych przygotowywana jest monografia pt. "Anisotropic Behaviour of Damaged Materials", która ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Springer-Verlag Berlin-Heidelberg.
Jacek Skrzypek, Artur Ganczarski


 

Szkoła Obróbki Ściernej

 

    Jubileuszowa, XXV Sesja Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej odbyła się w dniach 11 - 14 września br. w Dusznikach Zdroju, a organizatorem była Politechnika Wrocławska. Sesje organizowane są co roku przez różne ośrodki. Politechnika Krakowska trzykrotnie była ich organizatorem.
    Naukowa Szkoła Obróbki Ściernej, wg słów honorowego przewodniczącego prof. Jana Kaczmarka, jest jedyną szkołą w Polsce, w której biorą udział młodzi pracownicy, jak również profesorowie - uczniowie. Podczas uroczystej sesji jubileuszowej odbyły się wystąpienia laudacyjne profesorów, uczniów tej szkoły, którzy ukończyli 70 lat. Wśród nich znajdował się profesor naszej uczelni, Lucjan Przybylski. Okolicznościowym dyplomem i medalem wyróżniono również prof. Jana Harasymowicza z PK za wybitny wkład w organizację i rozwój szkoły. W zajęciach XXV szkoły brało udział 104 osoby. Byli to pracownicy polskich wyższych uczelni i instytutów badawczych oraz goście z USA, Francji i Macedonii. Wygłoszono 84 referaty, zajęcia odbywały się na zebraniach plenarnych oraz w dwu sesjach problemowych. Referaty konferencyjne zostały wydrukowane w dwóch tomach w j. polskim, a wyróżnione w j. angielskim w "Archiver of Civil and Mechanical Engineering" (Vol. I No.1, 2001).

______________Jan Harasymowicz


 

Wystawy najlepszych prac dyplomowych z dziedziny architektury - Mińsk 2002

    Od 15 do 22 września br. na zaproszenie organizatorów pracownicy naszej uczelni - dr hab. inż. arch. J. Krzysztof Lenartowicz i dr arch. Jacek Czubiński zasiadali jako przedstawiciele PK w jury 11. Międzynarodowej Wystawy Konkursowej Najlepszych Prac Dyplomowych z dziedziny Architektury i Wzornictwa Przemysłowego - Mińsk 2002 oraz uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej "Edukacja architektoniczna: tendencje globalizacyjne a tendencje regionalne".
    Na wystawie pokazano ponad 160 projektów dyplomowych w różnych kategoriach (urbanistyka, architektura obiektów użyteczności publicznej, przemysłowa, mieszkaniowa, konserwacja i rehabilitacja obiektów zabytkowych, architektura krajobrazu, teoria architektury, wzornictwo przemysłowe), pochodzących z ponad 60 szkół architektury krajów b. Związku Radzieckiego, Syrii, Słowacji i Polski. Wystawę organizuje się co roku, by porównać poziom prac dyplomowych, ocenić sposób kształcenia i zadbać o jego jakość. Międzynarodowa Społeczna Organizacja Wspomagania Kształcenia Architektonicznego (MOOSAO) przyznaje wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy uczestnictwa I, II albo III stopnia, zaś najlepsze prace otrzymują ponadto dyplomy i wyróżnienia (gramoty) Międzynarodowego Stowarzyszenia Związków Architektów Wspólnoty Niepodległych Państw (MASA). Wszystkie wyróżnienia mają charakter honorowy.
    Wydział Architektury PK reprezentowało 6 projektów: Piotr Bujas otrzymał dyplom, a prace Wojciecha Borowskiego, Tadeusza Lemańskiego zostały wyróżnione. Delegaci PK przyznali pozaregulaminową nagrodę Dziekana WA PK studentowi z Brześcia za pracę "Restauracja i adaptacja pałacu w Mereczowszczyźnie" (miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki), stanowi ją tygodniowy pobyt w Krakowie. 
W konferencji naukowej (18 września br.) uczestniczyło 200 osób. Obrady toczyły się w sesji plenarnej i dwóch sesjach tematycznych. Przedstawiciele WA PK wygłosili dwa referaty na sesji plenarnej. Materiały konferencyjne wydano według nadesłanych uprzednio tekstów.
Wystawie i konferencji towarzyszył jubileusz 50-lecia Białoruskiej Szkoły Architektury - Wydziału Architektury Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Mińsku. Na uroczystości w hali "Mińsk" 21 września br. odczytano adres gratulacyjny dziekana WA PK, skierowany do dziekana WA BNTU. (JKL)


 

Wizyta rosyjskich architektów

    23 września br. Politechnikę Krakowską odwiedziła 50-osobowa delegacja profesorów, dziekanów i rektorów uczelni architektonicznych Federacji Rosyjskiej. Reprezentowane były akademie i politechniki z europejskiej części Rosji, od Saratowa, Penzy i Moskwy przez Syberię (Tomsk, Krasnojarsk) aż po Daleki Wschód (Chabarowsk).
    Gości podjął prorektor prof. Aleksander Böhm; następnie zwiedzili Wydział Architektury, gdzie prodziekan prof. Dariusz Kozłowski m.in. zaprezentował prace studentów.

    Tak liczna wizyta gości z Rosji była pokłosiem konferencji - konkursu prac dyplomowych studentów uczelni architektonicznych Wspólnoty Niepodległych Państw i Białorusi, zorganizowanej w połowie września w Mińsku przez Wydział Architektury tamtejszej Narodowej Akademii Politechnicznej, pod auspicjami dziekan prof. Galiny Polańskiej. Krakowska szkoła architektury, biorąca udział w wystawie, odniosła znaczący sukces, zdobywając pięć nagród i wyróżnień. 
Współpraca z Wydziałem Architektury w Mińsku została zainspirowana i jest rozwijana przez dr arch.,. dr arch. Martę A. Urbańską i Jacka Czubińskiego z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, w ramach prac badawczych związanych z dziedzictwem kulturowym Rzeczpospolitej na ziemiach wschodnich. Planowane jest podpisanie dalszych umów o współpracy międzywydziałowej i międzyuczelnianej.

Marta Urbańska
Fot. D. Skrzypek


 

IUTAM

 

    W dniach 24 - 27 września br. odbyło się międzynarodowe sympozjum "Algorytmy ewolucyjne w mechanice", zorganizowane przez Politechnikę Krakowską i Politechnikę Śląską pod patronatem IUTAM - International Union of Theoretical and Applied Mechanics oraz ISSMO - International Society of Structural and Multidisciplinary Optymization. 
    Na konferencji omawiano metody ewolucyjne w optymalizacji kształtu, topologii, materiałów i parametrów konstrukcji, w optymalizacji, w problemach biomechaniki, w sztucznej inteligencji oraz inne niekonwencjonalne aplikacje w mechanice.
    Na konferencję wpłynęło 39 artykułów; uczestniczyło w niej 50 osób z 18 krajów całego świata.
    Organizatorzy mają nadzieję, że wpłynie ona na rozwój metod ewolucyjnych i ich zastosowanie w mechanice. (eb)

 


 

VI konferencja dioksynowa

 

    W dniach 26 - 27 września br. w Krakowskim Centrum Konferencyjnym Dworku w Tomaszowicach odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja "Dioksyny w przemyśle i środowisku - Dioxins in Industry and Environment". To już szósta konferencja o tej tematyce organizowana przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej przy współudziale EMIPRO Sp. z o.o. w Krakowie, pod patronatem Komitetu Chemii Analitycznej PAN.
    Celem konferencji było przedyskutowanie problemów związanych z tworzeniem się dioksyn w różnych procesach przemysłowych i występowaniem ich w środowisku. Dyskutowano również na temat nowych rozporządzeń Unii Europejskiej w zakresie dopuszczalnych stężeń dioksyn w rybach bałtyckich i związanych z tym konsekwencji gospodarczych. Omawiane były również problemy oznaczania dioksyn. Wyniki badań prezentowane były przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy, m.in. z Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Chin i Republiki Czeskiej.
    Podczas konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z polską aparaturą do poboru próbek spalin do oznaczania dioksyn, wyprodukowaną przez Zakłady EMIO Sp. z o.o. we Wrocławiu według projektu dr. hab. inż. Adama Grochowalskiego z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej PK, wielokrotnie sprawdzonego w praktyce przez EMIPRO Sp. z o.o. w Krakowie. Prezentowana była również aparatura analityczna do oznaczania dioksyn.
W konferencji wzięło udział 93 uczestników.
    Następna, VII Międzynarodowa Konferencja "Dioxins in Industry and Environment" odbędzie się w dniach 17 - 19 września 2003 r., a patronat obejmą Centrum Badawcze Unii Europejskiej Joint Research Centre w Ispra we Włoszech oraz Polska Akademia Nauk.

________________Adam Grochowalski