Wystąpienie ustępującego rektora Politechniki Krakowskiej
prof. zw. dr. hab. inż. Kazimierza Flagi 
wygłoszone podczas inauguracji roku akademickiego 2002/2003

Droga Społeczności Politechniki Krakowskiej

    Gdy 6 lat temu, 1 września 1996 r. obejmowałem - za Waszym przyzwoleniem - funkcję rektora Politechniki Krakowskiej, stanęło przede mną, jak i przed współpracującymi ze mną osobami, wyzwanie: sprostać wymogom czasów, w których przyszło nam żyć i działać. A wyzwanie to nie było proste zarówno z punktu widzenia uwarunkowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
    Uwarunkowania zewnętrzne to transformacja ustrojowa w Polsce, potraktowanie szkół wyższych jako elementów gry rynkowej. Ciągle spadające względne dotacje państwowe na 1 studenta, konieczność znalezienia właściwego miejsca na rynku usług edukacyjnych, przy ciągle wzrastającej liczbie szkół wyższych prywatnych, funkcjonujących poza ustawami o finansach publicznych i zamówieniach publicznych, ale za to chętnie korzystających z kadry wykładowej, uformowanej w uczelniach państwowych.
    Wszystko to wymagało nie lada wysiłku, aby podołać wyzwaniom, aby przeobrazić Politechnikę w nowoczesną szkołę wyższą, zdolną do sprostania wymaganiom XXI wieku. W ciągu dwóch kadencji rektorskich, w latach 1996 - 2002 podjęto wiele działań w tym kierunku.
Przede wszystkim unormowano zasady finansowego funkcjonowania szkoły, wprowadzono decentralizację zarządzania i finansowania, upodmiotowiono finansowo najpierw wydziały, a później jednostki międzywydziałowe Politechniki Krakowskiej, wprowadzano Regulamin wewnętrznej gospodarki finansowej Uczelni. Spowodowało to racjonalną gospodarkę finansową, efektem której było wyjście z zapaści finansowej i dodatni bilans za ostatnie 4 lata. Dzięki temu można było przeznaczyć znacznie większe środki na modernizację bazy materialnej Uczelni, nowoczesne wyposażenie aparaturowe, na lepszą politykę kadrową.
    Uporządkowano także wiele obszarów działań administracyjnych i organizacyjnych, m.in. przez wprowadzenie nowego Regulaminu pracy w PK, Instrukcji obiegu dokumentów, Regulaminu gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, Regulaminu studiów, itd., przez co poprawiono relacje między pracodawcą a pracownikami, czy też studentami, a w efekcie uzyskano poprawę stosunków międzyludzkich oraz ewidentne wyższe utożsamianie się społeczności PK z celami i zadaniami realizowanymi przez jej kierownictwo.
Konsekwentnie realizowano zasadę: "Politechnika naszym domem" przez poprawianie warunków pracy w każdej jednostce, a także przez wyraźną poprawę zewnętrznego wizerunku Uczelni, który powinien stać się jednym, naszym wspólnym "ogrodem". W takich warunkach lepiej się żyje i pracuje, łagodnieją stresy i napięcia międzyludzkie.
    Uporczywie realizowaliśmy zadania związane z nadaniem PK charakteru uczelni uniwersyteckiej, dającej oprócz solidnej wiedzy z zakresu techniki i technologii również wiedzę z dziedziny nauk podstawowych, nauk ekonomicznych, humanistycznych i społecznych. Temu celowi posłużyło powołanie nowego Wydziału Fizyki Technicznej i Modelowania Komputerowego, powołanie nowych centrów uczelnianych, nadanie odpowiedniej rangi humanizacji studiów technicznych, kierunkom studiów związanym z nowoczesnym zarządzaniem i marketingiem.
Udało się nam doprowadzić do pełnej informatyzacji Uczelni nie tylko w obszarze badań naukowych i dydaktyki, ale także w sferze działań administracyjnych, co przyspieszyło procesy decyzyjne i umożliwiło sprawne zarządzanie Uczelnią. Pozwoliło to również na korzystne zmiany w strukturze zatrudnienia w PK. O ile iloraz liczby zatrudnionych w PK nienauczycieli akademickich do nauczycieli akademickich wynosił w roku 1994 - 1,31, na początku I kadencji, w roku 1996 - 1,05, o tyle na końcu II kadencji spadł już do wartości 0,78. Racjonalizacja zatrudnienia umożliwiła realny wzrost płac w PK do poziomu najwyższych uposażeń w środowisku akademickim Krakowa, jakie występują w AE w Krakowie.
Poprawiliśmy bazę materiałową studentów. Kolejne domy akademickie są remontowane i modernizowane, a ich standard pozwolił na uzyskanie przez akademik BALON I miejsca w konkursie MENiS na najlepszy dom akademicki w Polsce. W domach tych studenci mają pełny dostęp do Internetu, a także mogą się realizować na niwie kultury czy też sportu. Nowoczesne Centrum Sportu i Rekreacji PK wraz z Ośrodkiem Żeglarskim w Żywcu są obiektami naszej dumy.
    Można by podawać jeszcze mnóstwo przykładów korzystnych zmian w naszej Uczelni, jakie nastąpiły w ostatnich dwóch kadencjach rektorskich. Najlepiej niech to zobrazują liczby i fakty, umieszczone na kolejnych stronach tego okolicznościowego wydania. Dotyczą one tylko wybranych elementów tej ciężkiej pracy, która jest dziełem całej społeczności Politechniki Krakowskiej. Za tę pracę, za zrozumienie, życzliwość i pomoc pragnę z tego miejsca wszystkim serdecznie podziękować. Gdyby nie nasza i wasza troska o korzystny wizerunek PK w Krakowie, Polsce i świecie, sukcesy nasze nie byłyby możliwe. Jesteśmy dziś jedną z ważnych, dobrze zagospodarowanych i dobrze zarządzanych uczelni państwowych, uczelnią otwierającą się szybko na nowe wyzwania cywilizacyjne i kulturowe.
    Życzę Społeczności PK, aby nie ustawała i dumna ze swej Uczelni dalej pomnażała jej dobro i sukcesy.