GALERIE


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

Danuta Zajda

 

    Dziesięciolecie Galerii uczczono skromnie, choć prestiżowo. Honorowym gościem była Yuko Senga znana aktorka i reżyserka japońska. Sławę zapewniły jej wczesne dokonania eksperymentalne prowadzone w latach 60. i 70. wspólnie z Tadaishim Suzukim, jednym z najwybitniejszych reżyserów światowych. Przez ostatnie kilka lat Yuko Senga wystawia swoje prace teatralne głównie w Tokio i awangardowych centrach teatralnych Japonii. Cechuje je łączenie tradycyjnego teatru japońskiego z najnowszymi tendencjami takimi jak Buto czy performance lub wideo-art. Poza reżyserowaniem Yuko Senga prowadzi zajęcia teatralne w Announce School w Tokio oraz Asahi Center w Yokohamie. Do Polski przywiozła kameralną wersję spektaklu “Noc kobiet” opartą na motywach “Orestei” Ajschylosa. Oficjalna premiera tego spektaklu odbędzie się podczas tegorocznej edycji festiwalu w Atenach w Grecji. Towarzyszyli jej aktorzy młodszego pokolenia, związani z teatrami tokijskimi, Gyu Yonezawa i Satoru Hiroshima. Kompozytorem i wykonawcą muzyki na tradycyjnych instrumentach był Kenichi Takeda – jeden z najbardziej intrygujących muzyków japońskich, performer i instalator, współpracujący z wieloma artystami japońskimi, jak też i europejskimi. Jest on twórcą eksperymentalnego centrum muzycznego DarkDesign Istitute, zajmującego się eksploracją tradycyjnego nurtu w połączeniu ze współczesnym brzmieniem elektronicznym. Japońscy goście w sobotni wieczór zaprezentowali spektakl oparty na motywach greckich tragedii, w niedzielę wzięli udział w koncercie, którego honorowym gospodarzem był rektor PK prof. Marcin Chrzanowski.
  
Pod znakiem teatru pozostawała Kanonicza również na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie odbyło się V Lato Teatralne Stowarzyszenia DIALOG. W ciągu 12 dni wystawiono 14 spektakli, w tym: “Antygona w Nowym Jorku” J. Głowackiego, “Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall, “Emigranci” S. Mrożka, “Raskolnikow” wg F. Dostojewskiego, “Józef K.” wg “Procesu” F. Kafki, “Rozmowy z katem” K. Moczarskiego, “Kubuś Fatalista i jego pan” D. Diderota oraz monodramy: “Ja w trzeciej osobie” T. Bernharda, “Seans spirytystyczny” wg St. Witkiewicza i B. Malinowskiego, “Ćma II” wg M. Atwood i “Moniza Clavier” S. Mrożka. Wszystkie spektakle cieszyły się powodzeniem, a widzowie żałowali, że lato trwało tak krótko.
  
Ostatnim sierpniowym akcentem teatralnym stał się spektakl “Zamieszkać z Tobą” Teatru Hagiograf, który rozpoczynał KRAKOWSKIE OCZEKIWANIE “W hołdzie dziełu i osobie Ojca Świętego Jana Pawła II”.

Fot. D. Zajda:

“Antygona w Nowym Jorku”

Fot. D. Zajda:

“Zdążyć przed Panem Bogiem”