GALERIE


GALERIA "GIL"

Klub Pracowników Politechniki Krakowskiej

Galeria Gil

Jan Kurek

 

    Czerwiec tradycyjnie, od kilkunastu już lat, jest miesiącem, w którym w Galerii prezentowana jest twórczość małych artystów – dzieci, a także wnuków pracowników PK. Twórczość dziecięcą cechuje szczerość i świeżość artystycznej wypowiedzi, niesłychana pomysłowość w doborze tematu, kompozycji i barwy. W tym roku zainteresowanie wspólną ekspozycją było tak duże, że w Galerii ledwo wystarczyło miejsca, by zaprezentować przynajmniej po jednym dziele każdego małego twórcy. Inspiracją tematyczną było zwykle to, co absorbuje uwagę dzieci – ich najbliższe otoczenie, przyroda, rodzice, motywy z literatury dziecięcej i religijnej. Nastolatki próbowały również swoich sił w martwej naturze i w rysunku perspektywicznym – myśląc już być może o przyszłym, zawodowym kontynuowaniu artystycznych zainteresowań. Dzięki sponsorom wystawy, którymi byli: Dział Socjalny PK, ZNP i Solidarność, w trakcie jej wernisażu autorzy wystawianych prac otrzymali podarunki – “wyprawki” z materiałami i przyborami do malowania i rysowania.

   

   

    Druga czerwcowa ekspozycja to prezentacja malarstwa Marcina Niziurskiego – artysty warszawskiego, członka międzynarodowej grupy artystycznej “Lege Artis” – bardzo dobrze przyjętego również w Krakowie. Artysta ukończył studia na Wydziale Grafiki stołecznej ASP i oprócz malarstwa rysunku i grafiki tworzy również konstrukcje przestrzenne (instalacje), jest także prozaikiem i publicystą. Zaprezentowane obrazy to ucieczka od trudnego świata dorosłych w świat dziecięcych marzeń, snów i baśni. Baśniowość ta, podobnie jak ta z bajek dla dzieci, może być jednak drapieżna i pełna konfliktów. Jak poetycko zauważyła w zaproszeniu na wystawę Krystyna Chołoniewska autor “jest chyba ptakiem, trochę rajskim, trochę drapieżnym Żar-Ptakiem, mimo że czasem udaje wróbelka”.

   


Przy życzliwym poparciu JM Rektora PK prof. Kazimierza Flagi, Rada Artystyczna Galerii postanowiła ogłosić konkurs fotograficzny dla pracowników i studentów naszej Uczelni. Celem konkursu będzie utrwalenie w fotografii życia codziennego Uczelni w takich grupach tematycznych, jak: nauka i praca, ludzie i ich pasje oraz życie kulturalne, sport i wypoczynek. Przyjmowane będą tak pojedyncze prace, jak i zestawy wielozdjęciowe wykonane w dowolnej technice. Przewiduje się przyznanie nagrody Grand Prix oraz nagród i wyróżnień w poszczególnych kategoriach tematycznych na łączną kwotę 7000 zł. Termin przyjmowania prac konkursowych to 16 grudnia br. w biurze Galerii GIL przy ul. Warszawskiej 24. Szczegóły konkursu zawiera odrębna informacja rozesłana do wszystkich jednostek organizacyjnych PK.