NAUKA I TECHNIKA W PK


Barbara Ratomska, Halina Nahorecka-Duda

 

 

KRAJOWA KONFERENCJA NAUKOWA “LAS I WODA”

    W dniach od 4 do 6 czerwca br. odbyła się w miejscowości Jaszowiec koło Ustronia konferencja “Las i woda”, kontynuująca współpracę naukowców i praktyków, którą zapoczątkowano w maju 1998 r. na podobnej konferencji. Organizatorami byli (jak poprzednio): Instytut Badawczy Leśnictwa w Warszawie, reprezentowany przez prof. A. Ciepielowskiego, Politechnika Gdańska z prof. P. Kowalikiem oraz Politechnika Krakowska z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego prof. B. Osuchem. W konferencji wzięło udział ponad 80 osób, jej gośćmi byli: rektor PK prof. K. Flaga, prof. A. Szujecki – doradca ministra środowiska, prof. E. Pierzgalski – wiceprzewodniczący konferencji, dr R. Kapuściński – przedstawiciel Generalnych Lasów Państwowych.
  
W czasie pięciu sesji uczestnicy referowali prace dotyczące środowiskowych uwarunkowań gospodarki wodnej i leśnej; retencyjności wody w pokrywie roślinnej w aspekcie formowania odpływu; gospodarki wodnej w środowisku leśnym; jakości wody w zbiornikach leśnych; wpływu antropopresji na środowisko leśne.
  
Wiele referatów nawiązywało do wymagań stawianych przez Unię Europejską co do gospodarowania zasobami leśnymi i wodą. Ważna była ilość, jak i jakość wody. Omawiano wyniki badań prowadzonych w tej dziedzinie. Podkreślano relację pomiędzy wodą a produkcją drewna, a więc ważny problem zapobiegania suszy i nadmiernego uwilgotnienia w lesie. Profesor P. Kowalik sformułował istotną myśl dotyczącą strategii prowadzenia badań naukowych. “Są dwie szkoły: pierwsza to wąskie, głębokie badania zorientowane na rozwój określonej dyscypliny naukowej (interdyscyplinarne stopnie naukowe w Polsce nie istnieją), druga to badania integrujące, zorientowane problemowo. Do rozwiązania problemu zbiera się specjalistów z różnych dziedzin i wyniki ich pracy rozstrzygają o społecznej użyteczności działalności naukowej. Dobrze się stało, że w trakcie obrad prezentowano szereg zagadnień właśnie w ten sposób”.

Fot. E. Jarosińska

   Podsumowania dokonali prof. B. Osuch i prof. P. Kowalik, którzy podkreślili konieczność współpracy gospodarzy lasów i gospodarzy wody, powołując się na doświadczenia krajów sąsiednich, w tym Szwecji, reprezentowanej przez gościa konferencji, prof. Nihlgarda B. z Uniwersytetu w Lund. Mówili o tzw. korytarzach ekologicznych, w których ogromną rolę odgrywają nie istniejące już nigdzie na świecie, poza Polską, mokradła, stanowiska łęgowe, podmokłe tereny. Poruszono także zagadnie wykorzystania lasu jako oczyszczalni wody, a w związku z tym mówiono o pracach, jakie należy wykonać, by ekosystem spełniał tę rolę. Spotkanie zostało uznane za bardzo udane.

Fot. W. Długołęcki

   W drugim dniu konferencji zorganizowano wycieczkę związaną z zabudową potoków górskich. Piękna pogoda i krajobrazy sprzyjały fotografowaniu i nawiązywaniu bliskich kontaktów. Atrakcje wieczorne zapewnili organizatorzy: bankiet uświetniony występami kapeli góralskiej, której w śpiewie i opowiadaniu dowcipów towarzyszyli co odważniejsi uczestnicy; ognisko. Do stworzenia tak dobrej i pogodnej atmosfery przyczynili się nie tylko uczestnicy, dużą rolę odegrał też charakter ośrodka Jaszowcu. Cudownie położony, o ciekawej architekturze – ciąg zadaszonych i przeszklonych przejść ułatwiał komunikację pomiędzy budynkami, chronił przed deszczem, a równocześnie sprawiał wrażenie wtopionych w zbocze.
  
Przed zamknięciem obrad zaprezentowano wnioski. Jednym z nich był postulat kontynuowania konferencji pod hasłem “Las i woda”. Owocne obrady zamknął prof. B. Osuch.