WAŻNE WYDARZENIA W PK


KONFERENCJE, SEMINARIA

Studenci w zajezdni

 

    W Muzeum Inżynierii Miejskiej 10 czerwca br. odbyła się wystawa prac studentów I roku architektury, którzy zaprezentowali projekty zagospodarowania dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. św. Wawrzyńca. Studenci I roku mają zajęcia z przedmiotu projektowanie wstępne architektoniczno-urbanistyczne, a że Instytut Architektury Krajobrazu współpracuje z muzeum, więc w ramach zajęć opracowano temat zagospodarowania zajezdni jako przestrzeni ekspozycyjnej i rekreacyjnej.
  
Różnorodność proponowanych rozwiązań była bardzo duża, a najciekawsze prace zaprezentowano na wystawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ich autorzy zostali zaproszeni do współpracy przy tworzeniu koncepcji urządzenia terenów muzealnych, która ma być ukończona z początkiem 2003 r. Architektoniczny projekt PK przekaże muzeum nieodpłatnie, a prawa autorskie należeć będą do studentów oraz prowadzących zajęcia. (eb)

Fot. J. Zych

 


 

Dom z betonu

 

    Instytut Projektowania Architektonicznego i firma “Polski Cement” Sp. z o.o. to organizatorzy studenckiego konkursu “Architektura betonowa – dom jednorodzinny w krajobrazie”, którego wyniki ogłoszono 17 czerwca br. W konkursie uczestniczyło 90 studentów II r., a projekty przygotowano w ramach ćwiczeń z projektowania architektury mieszkaniowej.
    “Beton, niedawno jeszcze kojarzony z budownictwem ciężkim i zimnym, wcale taki nie musi być. Daje on podobne możliwości koncepcyjne jak cegła i drewno, a przedstawione projekty jasno pokazują, że zastosowanie betonu do budowy domów oraz innych obiektów może ograniczyć jedynie wyobraźnia” – powiedział na zakończenie konkursu dr inż. Jan Deja, prezes “Polskiego Cementu”.
  
Chyba rzeczywiście w betonie jest coś dziwnego, bowiem cztery równorzędne nagrody otrzymały panie: Marta Gierczyńska, Katarzyna Horaczek, Jadwiga Pamuła oraz Paulina Sadowska, a inicjatorką konkursu jest również kobieta – prof. Maria Misiągiewicz, dyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego. (eb)

Fot. J. Zych


 

XXIII Kongres Techników Polskich

 

    18 czerwca br. podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich zakończono, trwający od grudnia ubiegłego roku, XXIII Kongres Techników Polskich, nad którym honorowy patronat sprawował prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Komitet Honorowy kongresu tworzyli profesorowie z USA i Kanady, m.in. prof. Andrzej Nowak z Michigan University – Honorowy Profesor PK, prof. Andrzej Targowski z Western Michigan University, mgr inż. Ryszard Ciskowski, mgr inż. Janusz Zastocki i mgr inż. Andrzej Drzewiecki; z Polski – rektor PK prof. Kazimierz Flaga i prof. Zbigniew Piasek z PK.
  
Podczas Kongresu prof. Zbigniew Piasek, przewodniczący Naukowej Rady Techniki przy Światowej Radzie Badań nad Polonią, mówił m.in. o działalności inżynierów i techników w nowym milenium: “Przedmiotem działalności ŚRBnP jest m.in. ocena dziedzictwa technicznego Polonii i w konsekwencji ustalenie możliwości wkładu Polonii w rozwój Polski. Obecnie stowarzyszenia inżynierów polskich w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach świata nawiązują wzajemną współpracę. ŚRBnP włącza się w ten nurt. W szczególności Naukowa Rada Techniki, którą kieruję, opracowuje metody ułatwiające proces transferu technologii zagranicznych do Polski. Przedstawiciele polonijnych środowisk technicznych z racji wykonywanych zawodów oraz własnych osiągnięć mają znaczące kontakty w większości dziedzin nauki i techniki. Mogą i chcą pełnić rolę ambasadorów polskiej techniki, a ŚRBnP konsekwentnie ich wspiera”.
  
Prof. Andrzej Targowski, prezydent Światowej Rady Badań nad Polonią w wystąpieniu “Polska cywilizacja na rozstajach w XXI wieku” powiedział: “Kończący swe obrady XXIII Kongres Techników Polskich pozostawia po sobie bogaty dorobek intelektualny polskiej myśli strategicznej w dziedzinie techniki. Wynika z niego głęboka troska o los Polski, która w wyniku transformacji ustrojowej utraciła większość przemysłu i rolnictwa oraz weszła w okres wielkiego bezrobocia.
  
Być może widzimy z dala lepiej i mniej jesteśmy uwarunkowani wewnętrzną polityką, jak Wy, drodzy Koledzy i Koleżanki. Stąd powiedzmy wyraźnie, że polska cywilizacja po raz kolejny jest na rozstajach, tym razem z winy ekonomistów, którzy przedwcześnie zastosowali model gospodarki zbyt liberalnej, zanim zostały uporządkowane sprawy reprywatyzacyjne”.
  
Jako rozwiązanie wskazał: odbudowę rodzimego przemysłu i rzemiosła, opartych na małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), co wiąże się ze zmianą ustawy o pracy, podatkach, cłach itp.; utworzenie polskiego banku wspierającego MŚP, tak by obcy kapitał nie spowalniał odradzania się polskiej konkurencji oraz utrzymanie strategicznych, państwowych placówek badawczo-rozwojowych w przemyśle zbrojeniowym, elektroniczno-informatycznym, medycynie i innych. Dzięki temu znajdą zatrudnienie elity inżynierskie, a rząd odzyska instrumenty oddziaływania na gospodarkę, które utracił.

_______________ Zbigniew Piasek


 

Międzynarodowy konkurs-warsztaty
“Adolf Szyszko-Bohusz, przeszłość i przyszłość”

 

    Już po raz szósty, a po raz drugi w Krakowie, odbyły się międzynarodowe, zainicjowane w 1997 r. przez prof. Herberta Bühlera (dziekan Wydziału Architektury w FH Münster; Honorowy Profesor PK), warsztaty-konkurs. Ideą przewodnią było przekształcanie przestrzenne obiektów modernistycznych, których autorami są wybitni architekci europejscy i poszukiwanie dla tych dzieł architektury nowej formuły użytkowej stosownej do nowych czasów.
  
Warsztaty organizowane są cyklicznie. Biorą w nich udział studenci i profesorowie Wydziałów Architektury z TU Delft, FH Münster i PK w Krakowie. Odbywały się już dwukrotnie we Frankfurcie nad Menem i w Delft (Rotterdamie) oraz w 1999 r. w Krakowie. W tym roku znowu obowiązek zorganizowania warsztatów przypadł Katedrze Architektury Użyteczności Publicznej Instytutu Projektowania Architektonicznego PK. Tematem warsztatów była modernizacja, rozbudowa budynku “Domu Plastyków” przy ul. Łobzowskiej w Krakowie oraz przekształcenie przestrzenne jego otoczenia.
  
W dniach 11-12 marca br. odbyło się w auli PAN w Krakowie seminarium międzynarodowe, otwierające warsztaty, w których uczestniczyło ok. 150 studentów (w tym 80 z Holandii i 30 z Niemiec).
  
Organizatorami warsztatów-konkursu byli: prof. Wojciech Buliński, dr Piotr Gajewski, dr Wiesław Michałek. Brali w nich udział studenci IV roku, którzy wykonali w grupie prof. W. Bulińskiego projekty kursowe z przedmiotu projektowanie architektoniczne obiektów użyteczności publicznej.
  
24 czerwca br. w sali wystawowej Domu Plastyka zorganizowano uroczysty wernisaż, prezentujący efekty twórcze trzymiesięcznych warsztatów, w których m.in. wzięli udział rektor PK prof. K. Flaga oraz dziekan WA prof. W. Seruga.
  
Międzynarodowe Jury przyznało 6 zwycięzcom konkursu medale okolicznościowe, zaprojektowane i zafundowane przez prof. Stefana Dousę.
  
Laureatami konkursu zostali studenci: Mauvice van Hooijdonk i Aatke van Dijk oraz Antonio Correia i Laja Molera z TU Delft, Ingo Brinkman i Steffen Riegas oraz Ellen Krampe i Kathring Stang z FH Münster, zaś z Wydziału Architektury w Krakowie – Wojciech Kufel i Sławomir Janas. Ponadto nominacje do nagrody uzyskali Dominik Przygrodzki i Maciej Rydz.


Fot. J. Zych

_______________ Wojciech Buliński


Dawna “Hamownia”

 

    Przekazany do użytku 3 lipca br. nowy obiekt Wydziału Mechanicznego ma długą historię. Jego budowę rozpoczęto w 1974 r. – był przeznaczony na hamownię, w której miało się znaleźć 36 stanowisk hamowniczych. Do 1990 r., przy dwukrotnym wstrzymaniu budowy, wykonano stan surowy zamknięty. Kolejny etap rozpoczął się w 1996 r., kiedy to opracowano nowy projekt obiektu. Zmiany profilu działalności Wydziału Mechanicznego, a także zapotrzebowanie na nowoczesne kierunki kształcenia spowodowały potrzebę modernizacji obiektu.
  
Nowo oddany budynek ma dwie kondygnacje, jego kubatura wynosi 22 500 m sześciennych, a powierzchnia użytkowa 4560 m kwadratowych. Jedną trzecią budynku zajmuje Laboratorium Silników Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, którego ukończenie przewidziane jest na 2003 r. Pozostała część budynku będzie miała wielorakie zastosowanie. Na parterze znajdują się pomieszczenia biblioteki (filia Biblioteki Głównej) z dwoma skomputeryzowanymi czytelniami i magazynem książek. Będzie tu również audytoryjna sala wykładowa, mogąca pomieścić 180 osób, a także pomieszczenia Centrum Zaawansowanych Technologii. Piętro – to pracownie komputerowe i sale dydaktyczne Centrum Systemów Informacyjnych, w których wiedzę będą nabywać studenci wszystkich wydziałów PK. Cały budynek jest klimatyzowany oraz przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
  
Powstanie tego obiektu to ogromny wysiłek władz uczelni i Wydziału Mechanicznego. Do roku 2000 obiekt był finansowany wyłącznie ze środków MEN, natomiast od 2001 r. realizacja była finansowana głównie ze środków własnych uczelni (77 proc. całkowitych kosztów). W bieżącym roku na potrzebne 4,7 mln zł uczelnia z MENiS otrzymała jedynie 1,6 mln – reszta będzie musiała być dofinansowana ze środków własnych.
  
Stojący od ponad 20 lat i niszczejący budynek stał się obiektem, którego może nam pozazdrościć wiele uczelni. Nie należy się więc dziwić, że pierwsze “zajęcia” rozpoczęły się w nim w nietypowy sposób, a mianowicie w sali audytoryjnej odbyło się posiedzenie Senatu PK.
  
A że staropolska gościnność prof. Stanisława Michałowskiego, dziekana Wydziału Mechanicznego, jest ogólnie znana, obrady toczyły się nie tylko w roboczej, ale i przyjemnej atmosferze... (eb)


Fot. J. Zych


 

World Research Council on Poles Abroad

 

10 lipca br. prof. Zbigniew Piasek otrzymał nominację na redaktora naczelnego wydawnictw WRConPA na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i Polskę. W wydawnictwach tych ukazują się m.in. publikacje dotyczące współczesnych problemów techniki światowej. Prof. Zbigniew Piasek w strukturach WRConPA od kilku lat pełni funkcję przewodniczącego Rady Techniki. (eb)


 

Centrum po remoncie

 

    14 sierpnia br. uroczyście oddano do użytku wyremontowane Międzynarodowe Centrum Kształcenia i Studiów Urbanistycznych. W odremontowanym budynku oddano wyposażone w kabiny dla tłumaczy i klimatyzację audytorium na 60 osób. Na piętrze, oprócz sal dydaktycznych, powstała pracownia informatyczna z dostępem do Internetu. Remont był znacznie szerszy niż przewidywano. Oprócz wymiany okien i podłogi okazało się, że trzeba także wymienić instalację wodną i cieplną; uporządkowano także teren wokół budynku. Centrum przygotowuje młodzież z całego niemal świata do studiów, głównie politechnicznych (w ciągu 17 lat istnienia ukończyło je ponad 500 osób z kilkudziesięciu krajów). Podczas uroczystości odnowionego budynku rektor PK prof. Kazimierz Flaga powiedział m.in.: “Absolwenci tego Centrum to przyszli ambasadorowie naszego kraju na świecie i uznani specjaliści w swoich dziedzinach. Naszym zadaniem jest zagwarantować im jak najlepsze warunki kształcenia”.
  
Podczas remontu nie ograniczono się wyłącznie do prac remontowo-budowlanych. Powstało też i coś “dla ducha”. Na ścianie półpiętra dr Andrzej Hrabiec namalował “Drzewo architektury”, ukazujące 40 najwybitniejszych budowli świata. “To dzieło ma pobudzać wyobraźnię i kształtować osobowość przebywających tu ludzi. Ma mówić o związkach kulturowych poszczególnych części świata” – powiedział prof. Stanisław Juchnowicz, pomysłodawca, założyciel i dyrektor Centrum. (eb)


Fot. J. Zych


 

“Polibuda” na jubileusz

 

    Historia Ośrodka Żeglarskiego w Żywcu sięga 1969 r., kiedy to kierownik Studium Wychowania Fizycznego PK Józef Danilczyk zaproponował panu prof. Zbigniewowi Skąpskiemu, kierownikowi praktyk geodezyjnych, aby studenci, którzy odbywali wakacyjne praktyki w Żywcu, spędzali wolny czas, uczestnicząc w zajęciach sportów wodnych (żeglarstwo, kajakarstwo, doskonalenie pływania). Studenci propozycję chętnie przyjęli. Jezioro Żywieckie – sztuczny zbiornik wodny – został oddany do eksploatacji na przełomie roku 1966 i 1967 i do 1969 r. pozostawał terenem mało znanym. Zatem studenci PK byli pierwszą, zorganizowaną grupą, która korzystała z tego akwenu. Odpowiedzialnym za zajęcia rekreacyjno-sportowe od samego początku był mgr Zbigniew Kucia, obecny dyrektor CSiR (posiada uprawnienia związane ze sportami wodnymi). Ciągły rozwój i bogata oferta żeglarska pozwoliły ośrodkowi PK na stałe wpisać się w krajobraz Żywiecczyzny.
  
Rozgrywane nieprzerwanie od 1977 r. w ośrodku żeglarskim Regaty o Puchar JM Rektora PK na Jeziorze Żywieckim w klasie łodzi Omega i łodzi kabinowych są wizytówką żeglarskiej bazy PK. Już po raz dwudziesty piąty w ostatnią sobotę lipca do przystani przy Lasku św. Wita zacumowały dziesiątki łodzi. Pogoda na jubileuszowe regaty była przecudna.
  
Dzień wcześniej w ośrodkowej zatoce świętowano chrzest nowej łodzi regatowej “Polibuda”, ufundowanej przez rektora prof. Kazimierza Flagę. Matka chrzestna Maria Flaga, rozbijając butlę szampana o kadłub nowej uczelnianej “łajby”, życzyła jej i załodze sukcesów na wodach nie tylko Żywiecczyzny, a XXV Jubileuszowe Regaty były ku temu doskonałą okazją, aby sprawdzić szybkość “nowej perełki”. Wszyscy liczyli na dobry występ uczelnianej łódki, bo załoga składała się z wytrawnych “wilków morskich”: Krzysztofa Korepty, Macieja Ziobronia i Kazimierza Homy.
  
Po czterech biegach nastąpiło rozstrzygnięcie w klasie OMEGA, łodzi kabinowych oraz rozegranej poza konkursem niezwykle emocjonującej klasie 730. Podczas uroczystości zakończenia regat dyrektor CSiR Zbigniew Kucia podziękował rektorowi PK prof. K. Fladze w imieniu całego uczelnianego środowiska sportowego – KU AZS PK oraz CSiR – za pomoc i wsparcie w czasie rektorskiej kadencji 1996-2002, a także właścicielom firmy FAKRO Krystynie i Ryszardowi Florkom za pomoc w minionym roku akademickim. Później wspólne grillowanie i łyk złocistego napoju wprawiły wszystkich w doskonały humor.

 

WYNIKI:

Klasa OMEGA

1. BB 23 (R. Siudy, M. Kliś, Ł. Malczek)
2. TECHMEX (M. Gaszczyk, M. Maksymowicz, R. Zając)
3. BB 461 (A. Moroński, A. Kliś, M. Cipala)
4. POLIBUDA (K. Korepta, M. Ziobroń, K. Homa)

Klasa łodzi kabinowych

1. AS MADIX (sternik W. Ramenda)
2. BB-447 (sternik S. Kasprzycki )
3. ORKAN (sternik S. Gryga )
...
5. FAKRO (sternik A. Kubic)

Klasa 730

1. POL 4488 (sternik J. Glinkowski)
2. BB-5 (sternik S. Szymik)

 

Organizatorzy jubileuszowych regat pragną serdecznie podziękować za pomoc przy organizacji władzom Żywca, a także władzom samorządowym Żywiecczyzny oraz firmom: FAKRO, A. BACHLEDA SPORT, SKOBUD oraz BESKIDZKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ BESTKABEL.

_______________ Dariusz Pyko

 

_______________ Wybrała i przygotowała do druku Elżbieta Barowa