PRACE SENATU PK


Józef Nizioł

Profesor Aleksiej Mitrofanowicz Kutiepow

doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej

 

26 czerwca br. w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu, na którym prof. Aleksiej Mitrofanowicz Kutiepow z Moskiewskiego Uniwersytetu Inżynierii i Ekologii otrzymał godność doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania nominacyjnego wystąpiła Rada Wydziału Mechanicznego. Promotorem doktoratu był prof. zw. dr hab. Józef Nizioł.
  
Profesor Aleksiej M. Kutiepow urodził się w 1929 r. Studia wyższe ukończył w 1953 r. w Moskiewskiej Akademii Budowy Aparatury Chemicznej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1962 r., stopień doktora habilitowanego – w 1976 r., a tytuł profesora – w 1979 r. Jest członkiem rzeczywistym Rosyjskiej Akademii Nauk.
  
Profesor stworzył znaną w świecie szkołę naukową z zakresu hydrodynamiki i podstaw teoretycznych nieliniowych procesów chemiczno-technologicznych. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie projektowania procesowego, reologii przepływu cieczy nienewtonowskich, przepływów wielofazowych oraz separacji ciał stałych z par na powierzchni wymiany ciepła. Istota Jego wkładu w rozwój nauki polega na opracowaniu modeli matematycznych złożonych fizyko-chemicznych procesów. Zespół prof. A. Kutiepowa stworzył unikalną aparaturę do plazmowej modyfikacji polimerów, wybielania materiałów tekstylnych, sterylizacji roztworów fizjologicznych oraz narzędzi chirurgicznych.
  
Profesor jest autorem lub współautorem około 400 publikacji w czasopismach, 28 książek, monografii i podręczników akademickich, ponad 120 patentów i wzorów użytkowych z zakresu technologii, inżynierii oraz aparatury chemicznej. Jego rozwiązania techniczne chronione są patentami w wielu krajach Europy i Azji. Spośród monografii i książek na szczególną uwagę zasługują “Hydrodynamika i wymiana ciepła w procesie parowania” (Moskwa, 1983), “Hydrocyklony” (Moskwa, 1994), “Procesy burzliwe w procesach modyfikacji układów rozproszonych” (Moskwa, 1999), które stanowią uznane w świecie naukowym kompendia wiedzy. Jest także współautorem fundamentalnego dwutomowego dzieła “Hydrodynamics, Mass and Heat Transfer in Chemical Engineering” (Londyn, 2001).
  
Profesor A. Kutiepow wchodzi w skład komitetów redakcyjnych kilku czasopism o obiegu międzynarodowym, w tym: “Chemical Engineering and Processing”, “Chemical Industry”, “Problemy Chimii Rastvorov”. Jest redaktorem naczelnym czasopisma RAN “Teoretičeskie Osnovy Chimičeskoj Technologii”. Był inicjatorem i organizatorem wielu konferencji i sympozjów naukowych, w tym cyklicznej konferencji CHISA, jest stałym członkiem komitetu organizacyjnego. Uczestniczy w pracach licznych międzynarodowych towarzystw i rad naukowych. Niejednokrotnie był zapraszany z wykładami do Polski, Anglii, Szwecji, Niemiec, Włoch, Holandii, Czechosłowacji.
  
Jego osiągnięcia naukowe i aktywność przyniosły mu liczne honorowe nagrody i wyróżnienia, tak rosyjskie, jak i międzynarodowe, w tym doktoraty honorowe Uniwersytetu Technicznego w Sankt Petersburgu, Uniwersytetu Technologicznego im. D. Mendelejewa w Moskwie oraz Państwowego Technologicznego Uniwersytetu w Iwanowie. Za zasługi dla Politechniki Krakowskiej Profesor Aleksiej M. Kutiepow w 1995 r. został wyróżniony Złotym Jubileuszowym Medalem z okazji 50-lecia PK, a w 2000 r. uzyskał Złotą Odznakę PK.
  
Dobrze znana jest Jego współpraca z młodymi naukowcami, przybywającymi do Jego laboratoriów w Moskwie z innych krajów, w tym także z Polski. Profesor wypromował 29 doktorów nauk technicznych, był recenzentem kilkunastu prac habilitacyjnych i kilkudziesięciu doktorskich. Czterech Jego uczniów uzyskało tytuły profesorskie.
  
Profesor jest zadeklarowanym polonofilem i wielkim miłośnikiem Krakowa. Z naszą Uczelnią związany jest od 1991 r. Z Jego inicjatywy rozpoczęły się wspólne konferencje naukowe “Theoretical and Experimental Backgrounds of Development of New High Performing Chemical Technologies and Equipment” organizowane na przemian w Polsce i Rosji. Konferencje te mają charakter międzynarodowy. Biorą w nich udział Polacy, Rosjanie, Czesi i Niemcy. Wymiernymi efektami przeszło dziesięcioletniej współpracy z Profesorem są między innymi:

• trzy ukończone przewody habilitacyjne naszych pracowników, w których dwukrotnie Profesor uczestniczył jako recenzent rozprawy i dorobku oraz jedna praca doktorska realizowana obecnie w Moskiewskim Uniwersytecie Inżynierii i Ekologii w ramach programu UNESCO;
• liczne recenzje prac publikowanych przez naszych pracowników w rosyjskich czasopismach naukowych oraz prezentowanych na konferencjach i sympozjach;
• udział profesorów Politechniki Krakowskiej w rosyjskich organizacjach naukowych oraz komitetach naukowych konferencji i sympozjów organizowanych w Rosji;
• udział pracowników Politechniki Krakowskiej w realizacji programu rządowego Federacji Rosyjskiej dotyczącego opracowania technologii i instalacji do syntezy metanolu na drodze utleniania gazów odlotowych z zakładów petrochemicznych;
• podpisanie umowy o współpracy naukowej między Politechniką Krakowską oraz Moskiewskim Uniwersytetem Inżynierii i Ekologii, w ramach której realizowane są badania z zakresu hydrodynamiki oraz wymiany ciepła i masy, owocujące wspólnymi publikacjami i opracowaniami.

Mamy nadzieję, że współpraca z Profesorem A. Kutiepowem nadal będzie rozwijana z korzyścią dla obydwu Uczelni.

Fot. J. Zych

Dodatek