MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ I SPORTU


 

Zmiany w sposobie spełniania powszechnego obowiązku obrony przez studentów

 

 

W dniu 25 czerwca br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu z udziałem Krystyny Łybackiej, Minister Edukacji Narodowej i Sportu oraz Jerzego Szmajdzińskiego, Ministra Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa dotycząca służby wojskowej studentów. Minister edukacji i minister obrony przedstawili projekt zmian sposobu spełniania powszechnego obowiązku obrony przez studentów. Pani minister Krystyna Łybacka podkreśliła, że zmiany te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym, bowiem nowy system umożliwia uregulowanie stosunku do służby wojskowej poborowym studentom w trakcie studiów i da im lepsze warunki startu w dorosłe życie zawodowe.

Założenia nowego systemu przewidują umożliwienie studentom ochotnikom odbycie przeszkolenia wojskowego w czasie studiów w dwóch oddzielnych etapach:

1) pierwszy etap – będzie polegał na odbyciu przysposobienia obronnego w trakcie studiów, realizowanego w formie samokształcenia. Treści nauczania przysposobienia obronnego obejmą przede wszystkim szeroko pojętą wiedzę obronną i problematykę bezpieczeństwa państwa. Etap ten będzie kończył się egzaminem;

2) drugi etap – realizowany będzie w formie przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych (szkołach wojskowych, centrach szkolenia) w jednym sześciotygodniowym okresie w czasie studiów w wakacyjnej przerwie międzysemestralnej (według ustaleń z zainteresowanymi). Etap ten również kończył się będzie egzaminem. Studenci, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe w czasie studiów będą zwalniani ze służby i przenoszeni do rezerwy w stopniu kaprala podchorążego. Studenci, którzy odbędą przysposobienie obronne, ale nie zostaną powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego w czasie studiów, będą przenoszeni do rezerwy z dniem stania się absolwentem szkoły wyższej.

Natomiast absolwenci szkół wyższych, którzy nie skorzystają z możliwości przeszkolenia wojskowego w czasie studiów, po ich ukończeniu podlegać będą w ciągu osiemnastu miesięcy powołaniu do odbycia trzymiesięcznego przeszkolenia wojskowego. Nowością tego rozwiązania w stosunku do aktualnie obowiązującego systemu będzie skrócenie o trzy miesiące czasu trwania przeszkolenia wojskowego oraz skrócenie o osiemnaście miesięcy okresu, w którym możliwe jest powołanie absolwenta do służby wojskowej.