PRACOWNICY PK


Janusz Murzewski

 

Andrzej Nowak honorowym profesorem PK

 

 

    Podczas posiedzenia Senatu akademickiego Politechniki Krakowskiej 7 czerwca br. odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Profesora PK profesorowi Andrzejowi Nowakowi.
   
Senat przyznał to wyróżnienie na wniosek Rady Wydziału Inżynierii Lądowej PK, do której zwróciło się czterech profesorów: Krzysztof Dyduch, Kazimierz Furtak, Janusz Kawecki i Janusz Murzewski.
   
W podniosłej atmosferze w obecności Senatu oraz licznych gości, wśród których część stanowili uczestnicy konferencji „Analytical Models and New Concepts in Concrete and Masonry Structures”, Profesor Andrzej Nowak odebrał dyplom nadający Mu tę godność.
   
Nowy Honorowy Profesor po złożeniu podziękowań wygłosił bardzo interesujący wykład, w którym omówił analityczne i eksperymentalne badania konstrukcji mostowych, wynikające z doświadczeń własnych i współpracującego z nim zespołu.
   
Profesor Andrzej Nowak nie miał zbyt wiele czasu na świętowanie, bowiem jeszcze w tym samym dniu wygłaszał referat na sympozjonie „Teoria niezawodności w dydaktyce inżynierii lądowej”.

 

    Andrzej S. Nowak (ur. w 1945 r. w Polsce) jest profesorem Uniwersytetu Michigan (USA). Działa naukowo w dyscyplinie budownictwo, specjalność: teoria niezawodności, mosty.
   
Studia magisterskie ukończył na Politechnice Warszawskiej (1970 r.) i na tej uczelni uzyskał stopień doktora nauk technicznych (1975). Działalność naukową i dydaktyczną rozpoczął w 1972 r. na Politechnice Warszawskiej w Katedrze Konstrukcji Metalowych. W roku 1976 uzyskał angaż pracownika naukowo-badawczego na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie. Od roku 1979 pracuje jako docent (assistant professor), a od 1990 r. jako profesor na Wydziale Inżynierii Cywilnej i Środowiskowej Uniwersytetu Michigan w USA. Od 2001 r. jest dyrektorem Centrum Badawczego Mostów i Konstrukcji, sponsorowanego przez Wydział Transportu Uniwersytetu Michigan. Jako „visiting professor” wykładał na uniwersytetach technicznych w Monachium i Zurychu (1987), w Berlinie (1993) i na Uniwersytecie Kansai w Osace (2000).

Szczególne obszary działalności naukowej Profesora Andrzeja Nowaka to:

• wdrożenie metody współczynników obciążenia i nośności (LRFD) do norm projektowania mostów AASHTO, norm projektowania budynków z betonu ACI 358, procedur analizy ryzyka dla Państwowych Norm Projektowania w Kanadzie,
• rozwój teoretycznych modeli błędów ludzkich (human errors) w projektowaniu konstrukcji budowlanych, rozwój modeli obciążenia ruchomego na mostach, sformułowanie funkcji niezawodności w czasie użytkowania mostów belkowych,
• ocena istniejących konstrukcji przy zastosowaniu zaawansowanych metod pomiarów i przy wykorzystaniu teorii niezawodności dla belkowych mostów stalowych i betonowych sprężonych, ocena ryzyka oddziaływań sejsmicznych.

    Profesor Andrzej Nowak był kierownikiem 52 zespołowych prac badawczych, zleconych przez amerykańskie instytucje państwowe, samorządowe i regionalne (NATO). Jest członkiem i aktywnie działa w Amerykańskim Towarzystwie Inżynierów Cywilnych (ASCE), Amerykańskim Instytucie Betonu (ACI), Radzie Naukowej Transportu (TRB), a ponadto jest członkiem rad naukowych pięciu czasopism naukowych, w tym „Archiwum Inżynierii Lądowej”. Był przewodniczącym lub współprzewodniczącym 12 konferencji naukowych. Za wdrożenie metody LRFD w 1996 r. uzyskał nagrodę Moisseiffa ASCE i nagrodę za prace badawcze Uniwersytetu Michigan (1990), wyróżnienia ASCE i ACI (1996) oraz tytuł Honorowego Profesora Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (1996).
   
Profesor Andrzej Nowak jest autorem, współautorem lub redaktorem 20 książek i tomów konferencyjnych, 164 artykułów w czasopismach naukowych i 52 raportów zespołowych prac badawczych. Przedstawiał referaty na 130 konferencjach naukowych i dziewięciu seminariach. W roku 2000 wspólnie z K. R. Collinsem opublikował podręcznik „Reliability of Structures”.
   
Kontakty Profesora Andrzeja Nowaka z Politechniką Krakowską datuje się od 1989 r., kiedy to na zaproszenie prof. Janusza Murzewskiego wygłosił referat na seminarium z teorii niezawodności i podstaw konstrukcji metalowych. W roku 1994 wspólnie z prof. Kazimierzem Flagą był organizatorem Polsko-Amerykańskiej Konferencji Mostowej w Krakowie, w której uczestniczył wraz z dziesięcioma czołowymi ekspertami z USA, w 1996 r. brał udział w konferencji naukowej KILiW PAN w Krynicy, gdzie wygłosił dwa referaty, a w 2002 r. był inicjatorem i organizatorem udziału delegacji amerykańskiej w IV konferencji „Modele analityczne oraz nowe koncepcje w konstrukcjach betonowych i murowych” w Krakowie.
   
Profesor Andrzej Nowak od lat utrzymuje stałe i bardzo ścisłe kontakty z szerokim gronem pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej PK, jak sam mówi – “z obopólną korzyścią”.

Fot. J. Zych