WAŻNE WYDARZENIA W PK


KONFERENCJE, SEMINARIA

 


Odnowione piętro

 

    Decyzję o wykonaniu kompleksowego remontu całego IV piętra w budynku Wydziału Architektury podjął dziekan, bowiem stan techniczny piętra był bardzo zły. Od 35 lat w budynku nie wykonywano żadnych prac remontowych, warunki pracy pracowników i studentów były bardzo uciążliwe. Wydział Architektury zwrócił się z prośbą do rektora prof. Kazimierza Flagi o pomoc finansową, gdyż ze względu na trudną kondycję finansową nie byłby w stanie udźwignąć takiego wyzwania (kosztorys opiewał na kwotę 320 tys. zł). Rektor PK przeznaczył na remont kwotę 270 tys. zł i wówczas przystąpiono do prac.
  
Wszystkie prace związane z modernizacją IV piętra przeprowadzono pod osobistym nadzorem dziekana WA prof. Wacława Serugi, z udziałem prodziekana prof. Dariusza Kozłowskiego.
   27 marca br. w obecności rektora, prorektorów, pracowników oraz studentów Wydziału Architektury oraz w obecności JE ks. prałata Andrzeja Waksmańskiego dziekan prof. Wacław Seruga dokonał uroczystego otwarcia odnowionego IV piętra budynku WA przy ul. Warszawskiej 24.
  
Dziekan gorąco podziękował JM Rektorowi za wsparcie finansowe, a także pracownikom uczelni i wydziału, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Pracownicy i studenci Wydziału Architektury mają nadzieję, że w najbliższej przyszłości będą remontowane kolejne kondygnacje.

_______________ Krystyna Maślanka

 


Budowle podziemne

 

    10 kwietnia i 8 maja br. na Politechnice Krakowskiej odbyły się kolejne sesje (II i III) seminarium „Planowanie, projektowanie i realizacja komunikacyjnych budowli podziemnych”, które zostało zorganizowane przez Katedrę Budowy Mostów i Tuneli PK wspólnie z firmami ILF Beratende Ingenieure ZT Gmbh z Innsbrucka oraz ALPINE MAYREDER BAU Gmbh i ALPINE-KRAKBAU.
  
Podczas II sesji omówiono planowanie działań przy nowoczesnych metodach drążenia, zagadnienia innowacji w budownictwie tunelowym, sposoby wzmacniania i odwodnienia obudowy tuneli oraz budowę tuneli pod centrum miejskim w Bielsku-Białej i Katowicach. Duże zainteresowanie wzbudził referat o budowlach podziemnych w systemie komunikacyjnym miasta Lille, które pod względem wielkości przypomina Kraków.
  
Referaty wygłoszone w czasie III sesji dotyczyły następujących problemów: technologii budowy, utrzymania i eksploatacji metra w Lille; zleceń, konkursów ofert, umów i realizacji budów tuneli (doświadczenia firm zagranicznych); realizacji tunelu drogowego w Antwerpii; uwarunkowań geologicznych budowy tunelu w Lalikach, w ciągu drogi Żywiec – Zwardoń; budowy tuneli z blach falistych.
  
W seminarium uczestniczyło 137 osób z kraju i z zagranicy – przedstawiciele firm budowlanych, zarządów dróg, biur projektowych, pracownicy uczelni oraz studenci. W dyskusji zamykającej obrady kierownik KBMiT PK prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga zachęcił uczestników i współorganizatorów do współpracy i zaprosił na podobne spotkania w przyszłości.

Fot. J. Zych

_______________ Teresa Porzycka


Pierwsze seminarium w „Kotłowni”

 

    11 i 12 kwietnia br. w nowo odremontowanym obiekcie „Kotłownia” odbyło się seminarium pod hasłem „Zielony dach”. Seminarium połączono z prezentacją dwóch firm, które zajmują się dachami – polskiej NTB Sp. z o.o. oraz niemieckiej VEDAG. Otwierając seminarium, rektor prof. Kazimierz Flaga podziękował obu firmom za zapoznanie zaproszonych gości, pracowników i studentów z nowoczesnymi technologiami, a także za zainteresowanie naszą uczelnią i sponsorowanie „Kotłowni”.
  
Prezentację obu firm poprzedziły wykłady pracowników PK. Prof. Aleksander Böhm mówił o historii, roli i znaczeniu zielonych dachów w przeszłości i obecnie, natomiast dr hab. inż. Maria Fiertak omówiła pokrycia dachowe i ich trwałość oraz wady i zalety dachów płaskich i ukośnych („Dachy – błędy i problemy w wykonawstwie i materiałach”). Seminarium wzbudziło duże zainteresowanie zebranych, czego wyrazem były pytania zadawane przedstawicielom firm podczas prezentacji ich wyrobów oraz dyskusja. (eb)


Fot. J. Zych


Transformacja przestrzeni miejskiej

 

    Od 19 do 20 kwietnia br. odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja pt. „Transformacja przestrzeni miejskiej na tle przemian polityczno-ekonomicznych w Europie Środkowej” („The Transformation of the City Space on the Background of the Political-Economic Changes in Central Europe”). Organizatorem konferencji był Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury PK. Konferencji przewodniczył dyrektor Instytutu, prof. Andrzej Wyżykowski.
  
Patronat nad konferencją objęli: prezydent miasta Krakowa prof. Andrzej Gołaś, konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie dr Ernst-Peter Brezovszky, JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Flaga oraz dziekan Wydziału Architektury prof. Wacław Seruga. Konferencję zaszczycili swoją obecnością: członek Parlamentu Europejskiego Johannes Swoboda i prezes Krajowej Izby Architektów Kazimierz Ferenc, którzy wygłosili wykłady wprowadzające. Komitet organizacyjny tworzyli dr Krzysztof Kwiatkowski i arch. Kinga Racoń-Leja.
  
Była to już czwarta konferencja poświęcona problematyce rozwoju urbanistyki i architektury krajów Europy Środkowej po roku 1989. Poprzednie odbyły się w Zlinie (Czechy, 1998), w Grazu (Austria, 1999) i w Ljubljanie (Słowenia, 2000). Koordynatorem i inicjatorem cyklu jest prof. Grigor Doytchinov z Uniwersytetu Technicznego w Grazu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Austrii. W trakcie konferencji wygłoszono 19 referatów i 2 wykłady wprowadzające. (Językiem obowiązującym był język angielski).
  
We współczesnej architekturze i urbanistyce krajów Europy Środkowej problemy uniwersalne i specyficzne dla regionu, związane z transformacją ustrojową, nakładają się. Problemem uniwersalnym jest zachowanie tożsamości wobec globalizacji (w rozumieniu kulturowym) oraz znoszenie ograniczeń planistycznych, które prowadzi do procesów fragmentacji miast. Trend ten odzwierciedla zasady ekonomicznego neoliberalizmu i globalizacji (w znaczeniu ekonomicznym) – znoszących wszelkie regulacje i bariery.


Fot. M. Nowak

Od lewej: członek Parlamentu Europejskiego – Johannes Swoboda, konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie – dr Ernst-Peter Brezovszky, prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski, rektor PK – prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga, prodziekan WA – dr inż. arch. Ewa Węcławowicz-Gyurkovich, prezes Krajowej Izby Architektów – arch. Kazimierz Ferenc, rektor-elekt PK – prof. zw. dr hab. inż. Marcin Chrzanowski

    Problemy specyficzne dla regionu Europy Środkowej to konieczność ustosunkowania się do dziedzictwa socjalizmu – socrealizmu i „socjalistycznego modernizmu”, a z drugiej strony zapobieganie negatywnym skutkom, jakie mogą wywołać zbyt żywiołowe procesy rozwoju architektury. Owa żywiołowość jest efektem „syndromu spóźnionego przybysza” – nagłego wejścia krajów Europy Środkowej po ponad pięćdziesięciu latach izolacji do świata wolnego rynku i swobodnego przepływu informacji.
  
Uczestnicy konferencji zostali przyjęci na uroczystych spotkaniach przez prezydenta Krakowa w Sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa i konsula generalnego Republiki Austrii w Krakowie dr. Ernsta-Petera Brezovszky’ego w rezydencji Konsulatu Generalnego Republiki Austrii. W drugim dniu konferencji uczestnikom pokazano współczesne obiekty Krakowa. Goście odwiedzili również dawne socrealistyczne miasto – obecnie dzielnicę Krakowa – Nową Hutę i budynek dyrekcji kombinatu. Konferencji towarzyszyła wystawa prac studenckich wykonanych w Katedrze Odnowy i Rozwoju Zespołów Urbanistycznych Instytutu Projektowania Urbanistycznego PK.

_______________ Andrzej Wyżykowski


III Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Szkół Wyższych

 

   21 kwietnia br. odbył się III Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Szkół Wyższych. Zawody zorganizowano w hali sportowej przy ul. Kamiennej 17. Organizatorami byli: AZS PK (przy udziale członków sekcji Karate Kyokushin) oraz Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej. Matę na turniej wypożyczył bezpłatnie Polski Związek Karate. W turnieju indywidualnym mężczyzn wzięli udział studenci z 9 uczelni: Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Radomskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej, AGH, AWF w Katowicach, ze Studium Nauczycielskiego w Raciborzu i Studium Nauczycielskiego w Tarnobrzegu.
  
Zawodnicy startowali w czterech kategoriach wagowych – do 70 kg, do 75 kg, do 80 kg i powyżej 80 kg. I tak w kategorii do 70 kg I miejsce zajął Michał Werner (Politechnika Krakowska), II – Michał Pawlak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), III – Paweł Elmerych (Politechnika Krakowska) oraz Mirosław Trzos (Politechnika Radomska). W kategorii do 75 kg: I miejsce – Dominik Brudniak (Politechnika Krakowska), II – Przemysław Kowalczyk (Politechnika Krakowska), III – Marcin Grochowski (Politechnika Koszalińska) oraz Lech Majewski (Politechnika Radomska). W kategorii do 80 kg: I miejsce – Michał Krzak (AWF w Katowicach), II – Michał Pyzalski (AGH w Krakowie), III – Sebastian Kowalczyk (Politechnika Krakowska) oraz Marcin Synowiec (Politechnika Krakowska). W kategorii ponad 80 kg: I miejsce – Andrzej Grech (Kolegium Nauczycielskie w Raciborzu), II – Łukasz Klejnberg (Politechnika Rzeszowska), III – Remigiusz Żarkowski (Kolegium Nauczycielskie w Tarnobrzegu) oraz Paweł Pawłowski (AGH w Krakowie). Najlepszą drużyną turnieju uhonorowaną pucharem i dyplomem została ekipa Politechniki Krakowskiej trenowana przez senseia Aleksandra Pabisia.


Fot. J. Zych

_______________Aleksander Pabiś


Zarządzanie nieruchomościami

 

    W Centrum Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu 22 kwietnia br. podpisano porozumienie pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej PK a Krakowskim Stowarzyszeniem Zarządców i Administratorów Nieruchomości dotyczące współpracy w zakresie edukacji (specjalność zarządzanie nieruchomościami).
  
Szczegółowo w porozumieniu mówi się m.in. o współpracy w kształceniu studentów, realizowaniu programów kształcenia dla kadr zarządzania nieruchomościami (studia podyplomowe, kursy, sympozja, seminaria, odczyty oraz inne formy doskonalenia kadr), prowadzeniu wspólnych akcji promocyjnych, inicjowaniu współpracy z organizacjami administracji rządowej i samorządowej.
  
Umowę podpisali: rektor PK prof. Kazimierz Flaga, dziekan WIL prof. Kazimierz Furtak, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ryszard Matkowski, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości Maciej Krakowiak.
  
Dziekan WIL prof. K. Furtak w swoim wystąpieniu mówił o wysokiej pozycji wydziału, dobrym przygotowaniu merytorycznym do prowadzenia tego rodzaju specjalności oraz potrzebnej pomocy, m.in. w organizowaniu praktyk. Prezes R. Matkowski zwrócił uwagę na to, że zarządca powinien umieć szacować koszty, określić stan techniczny budynku i ewentualny kosztorys remontu (czego nie potrafili częstokroć dotychczasowi administratorzy, gdyż zajmowali się tym raczej prawnicy i ekonomiści).
  
Obecnie w kraju jest 11 tys. licencjonowanych zarządców, a szacuje się, że będzie potrzebnych ok. 50 tys. Zarządzanie nieruchomościami nie jest nową specjalnością, ale dotychczas był to przedmiot, którego nauczano w szkołach o profilu ekonomicznym. Nasza uczelnia jest pierwszą w kraju uczelnią techniczną, która będzie kształcić zarządców nieruchomości z wiedzą zarówno inżynierską, jak i ekonomiczną, a pierwsi absolwenci z dyplomem inżynierskim tej specjalności opuszczą uczelnię już na dwa i pół roku. (eb)


Fot. J. Zych

 


Targi Pracy w dobie recesji

 

    23 kwietnia br. w Hali Wisły odbyły się IV Inżynierskie Targi Pracy, których współorganizatorami byli: Biuro Karier Politechniki Krakowskiej, Centrum Karier AGH i Stowarzyszenie Studentów Wawel BEST (międzynarodowa organizacja studencka uczelni technicznych). Mieliśmy dylemat, czy w czasie recesji, narastającego bezrobocia jest sens organizowania tego typu imprezy. Górę wzięła opcja, że trzeba kontynuować, by pokazać studentom, że są jeszcze firmy zainteresowane absolwentami. Doszliśmy również do wniosku, że przerywając je trudno będzie ponownie wystartować. Targi odbyły się tym razem w wersji jednodniowej i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Porównując Targi do lat ubiegłych zmienili się wystawcy. O ile wcześniej dominowały firmy z branży IT, w tym roku większość reprezentowała sektor chemiczny, jak Shell Produkty Polska, PLIVA Kraków czy Firma Chemiczna Dwory SA. Istotny był udział firm z kapitałem zagranicznym, takich jak DELPHI, Valeo Autosystemy czy Schlumberger, których polityka kadrowa obejmowała coroczną rekrutację najlepszych absolwentów uczelni technicznych znających język obcy.
  
Zainteresowanie ze strony studentów było znaczne: wiele osób wypełniało dokumenty aplikacyjne, a grupa najlepiej się prezentujących otrzymała zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne. Wielu odwiedzających zainteresowała oferta instytucji wspomagających absolwentów w wejściu na rynek pracy, takich jak Biura Karier i Centrum Informacji i Planowania Karier WUP. Listy zapisów na szkolenia z umiejętności potrzebnych przy zdobywaniu pracy zapełniły się niezwykle szybko. Wniosek, jaki płynie z tegorocznych Targów, wskazuje z jednej strony na optymistyczny fakt, że praca dla inżyniera wciąż jest, a z drugiej strony – na coraz większą świadomość wymagań rynku i coraz bardziej aktywną postawę u kandydatów poszukujących pracy.

_______________ Monika Domańska

 


II Krakowskie Warsztaty Inżynierii Medycznej

 

    Od 25 do 26 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kultury odbyły się drugie z kolei Krakowskie Warsztaty Inżynierii Medycznej.Organizatorem warsztatów była kierowana przez prof. Stanisława Mazurkiewicza Katedra Mechaniki Doświadczalnej i Biomechaniki Instytutu M-1 PK, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II oraz Sekcja Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN. Honorowy Patronat objął marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Flaga, JM Rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz, prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Marek Zembala oraz prof. Zbigniew Religa i prof. Tadeusz Popiela.

Doc. dr hab. nauk med. Jerzy Sadowski prowadzi sesję plenarną warsztatów

   W pierwszym dniu obrad wygłoszono ponad 60 referatów, zaś w drugim uczestnicy wzięli udział w wizytacji klini-cznych ośrodków medycznych w Krakowie oraz w Zabrzu.
  
Tematyka obrad dotyczyła szeroko rozumianych zagadnień z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, chirurgii miękkiej, ortopedii, onkologii, okulistyki.
  
Czy inżynierowi potrzebny jest lekarz? – pytanie postawione przez prof. Romualda Będzińskiego, przewodniczącego Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN – było myślą przewodnią tej nietypowej konferencji. Nietypowej z dwóch powodów – po pierwsze, dlatego że uczestnikami byli zarówno przedstawiciele środowiska medycznego, jak i technicznego, a po drugie – oprócz referatów zorganizowano także zajęcia „warsztatowe” w klinikach i szpitalach, połączone z demonstracją nowoczesnej i najnowocześniejszej aparatury i technik medycznych.

Spotkanie u Marszałka Województwa Małopolskiego, od lewej: dr nauk med. Stanisław Rumian, dr nauk med. Mieczysław Pasowicz (dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II), wicemarszałek Andrzej Sasuła oraz prof. Stanisław Mazurkiewicz.
Zamyśleni nad problemami inżynierii medycznej – rektor PK prof. Kazimierz Flaga i dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Stanisław Michałowski

   Taka forma konferencji spotyka się z uznaniem uczestników i stanowi istotny element dialogu pomiędzy lekarzami i technikami. Jest to warunek dalszego rozwoju technik i technologii medycznych. Ocenia się, że w najbliższych dziesięcioleciach postęp w zakresie technologii i technik medycznych będzie większy niż w ostatnich 200 latach. Szczególna rola przypada inżynierii medycznej.
  
W czasie konferencji mówiono o potencjale naukowo-badawczym krakowskiego środowiska medycznego, podkreślano jednocześnie rozproszenie sił i środków oraz brak koordynacji badań i przepływu informacji. Celowe byłoby utworzenie Centrum Technik i Technologii Medycznych.
  
II Krakowskie Warsztaty Inżynierii Medycznej udowodniły, że interdyscyplinarne konferencje są potrzebne i że wpiszą się na trwałe w naukowy krajobraz krakowskiego środowiska.

_______________ Stanisław Mazurkiewicz
Fot. J. Zych


Dorzecze górnej Wisły

    Rada działająca przy Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej, dyrekcja Instytutu oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zorganizowali spotkanie z przedstawicielami samorządu z obszaru dorzecza górnej Wisły oraz przedstawicielami środowiska zawodowego. Tematem spotkania było „Planowanie rozwoju gospodarki wodnej w dorzeczu górnej Wisły”. Odbyło się ono 26 kwietnia br., a uczestniczyło w nim 65 osób.
   
Na spotkaniu uzgodniono formy współpracy i konsultacji społecznych z organami samorządowymi w procesie przygotowywania planów rozwoju gospodarki wodnej na obszarze dorzecza górnej Wisły. Szczególną uwagę zwrócono na przepisy nowego prawa wodnego i ustalenie Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej (standardy obowiązujące w UE). Szczegółowo omawiano propozycje inwestycji w gospodarce wodnej w latach 2004 – 2006 oraz finansowania ich ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.

 


RIBA 2002

 

    27 kwietnia br. w hali sportowej Politechniki Krakowskiej przy ulicy Kamiennej w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom Wydziału Architektury. Zwyczaj ten został wprowadzony przez dziekana WA PK prof. Wacława Serugę w ubiegłym roku, kiedy to po raz pierwszy wraz z dyplomami ukończenia studiów absolwenci otrzymali także dyplomy RIBA (Royal Institute of British Architects). Krakowski Wydział Architektury jako jedyny w Polsce i trzeci wśród krajów środkowej Europy posiada akredytację RIBA, przyznaną przez komisję akredytacyjną tej prestiżowej organizacji w maju 2000 na okres pięciu lat. W tym roku podwójne dyplomy polskie i angielskie otrzymało 147 absolwentów. Dyplomy te potwierdzają uzyskanie uprawnień I i II stopnia RIBA, oznacza to uznanie całego okresu studiów, zwalnia z obowiązku nostryfikacji dyplomów we wszystkich krajach anglojęzycznych świata, a także w wielu innych, bowiem Royal Institute of British Architects cieszy się powszechnym uznaniem jako najstarsze stowarzyszenie zawodowe architektów. W czasie tej uroczystości, podobnie jak w ubiegłym roku, absolwenci przy wejściu na salę wkładali czarne czapeczki, znane z filmów pokazujących podobne uroczystości na uczelniach zachodnich. Oprócz dziekana i prodziekanów Wydziału Architektury uroczystość uświetnili swoją obecnością rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Flaga oraz prorektor prof. Józef Gawlik. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu reprezentował wiceminister profesor Tomasz Goban-Klas. Obecni byli także przedstawiciel British Counciel Małgorzata Świątek, wiceprezes Oddziału Krakowskiego SARP dr arch. Piotr Gajewski, prezes Komitetu Urbanistyki i Architektury PAN prof. Lech Kłosiewicz, główny architekt Krakowa prof. Andrzej Wyżykowski, członkowie Rady Wydziału Architektury oraz bardzo liczne grono rodziców absolwentów.
  
Dziekan WA prof. Wacław Seruga zaprosił wszystkich absolwentów po uroczystości na lampkę wina. Pamiątkowym zdjęciom z profesorami, promotorami dyplomów, koleżankami i kolegami z roku nie było końca – przecież na ostatnie spotkanie całego roku przybyli wszyscy. Każdy absolwent otrzyma w prezencie od dziekana WA, na pamiątkę spotkania, film z przebiegu tej uroczystości.


Fot. M. Nowak

______________ Ewa Węcławowicz-Gyurkovich


Wampiriada

 

Studenci naszej uczelni już po raz czwarty oddawali krew (od 8 do 10 maja br.). Akcja, której inicjatorem było Niezależne Zrzeszenie Studentów PK, zatacza coraz szersze kręgi. Początkowo brali w niej udział studenci krakowscy, w tym roku uczestniczą już uczelnie z Bydgoszczy, Białegostoku i Wrocławia, a od października przystąpią do niej kolejne ośrodki akademickie, m.in. Warszawa, Rzeszów, Lublin, Opole, Gdańsk. Inicjatorzy liczą, że na wiosnę akcja obejmie całą Polskę.


„Przestrzeń dla komunikacji w mieście”

 

    To temat ósmej już konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Projektowania Architektonicznego WA PK w dniach od 10 do 12 maja br. Naukowcy z Polski, Niemiec i innych krajów Europy nie tylko prowadzili dyskusje teoretyczne, ale również zapoznali się z inwestycjami komunikacyjnymi na terenie Krakowa. Referaty wprowadzające, które bardzo szeroko nakreśliły łamy dyskusji, wygłosili profesorowie PK Krzysztof Bieda i Andrzej Rudnicki oraz prof. Rolf Monheim z Bayreuth w RFN.
  
W referatach i dyskusjach przewijało się wiele wątków – rozmawiano o urbanistycznych i architektonicznych aspektach nowych inwestycji komunikacyjnych, o skutkach zmian w komunikacji dla miasta, dużo uwagi poświęcono społecznym aspektom komunikacji. (rtk)


Inteligentne budynki

 

    Od 13 do 14 maja br. odbywał się na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej II Międzynarodowy Kongres „Intelligent Building Systems – InBuS 2002”.
  
Honorowy patronat nad kongresem objęli JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga, JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz oraz organizacje – Polska Akademia Nauk – Oddział w Krakowie, Eurpean Intelligent Building Group, Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Przewodniczącym Komitetu Naukowo-Programowego Kongresu był prof. dr hab. inż. Lech Bukowski, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego dr inż. Jerzy Feliks.
  
W kongresie wzięły udział wiodące na rynku polskim firmy krajowe i zagraniczne, zajmujące się systemami automatyki budynkowej, systemami bezpieczeństwa i pracownie architektoniczne oraz pracownicy naukowi polskich i zagranicznych uczelni. W trakcie obrad wygłoszono 32 referaty oraz zaprezentowano ofertę firm związanych z systemami sterowania oraz zarządzania bezpieczeństwem i energią w inteligentnych budynkach w formie towarzyszącej obradom, ogólnodostępnej wystawy.
  
Wśród wielu zaproszonych gości był między innymi prof. Derek Clements-Croome, który na co dzień prowadzi wykłady na angielskim University of Reading-London. Prof. Derek Clements-Croome jest głównym specjalistą w dziedzinie budynków inteligentnych w Europie. Jest jednocześnie przewodniczącym Executive Committee of European Intelligent Building Group (ECEBG).
  
Kongres spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony projektantów nowoczesnych budynków, którzy już na etapie projektowania powinni uwzględniać zagadnienia integracji wielu systemów automatyki działających w budynkach. W trakcie obrad wielokrotnie podkreślano, że Politechnika Krakowska ma doskonałe warunki do rozwijania kierunków studiów związanych z budynkami inteligentnymi, gdyż Wydział Architektury, Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Inżynierii Środowiska oraz Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej mogą działać na wspólnej platformie związanej z budynkiem inteligentnym.
  
Następny kongres planowany jest w maju 2003 r., również w salach konferencyjnych Politechniki Krakowskiej.


Fot. J. Zych

_______________ Jerzy Feliks


Jagielloński Festiwal Nauki –
Prezentacje Krakowskich Uczelni

 

    Już po raz drugi Politechnika Krakowska wzięła udział w imprezie pod nazwą Jagielloński Festiwal Nauki – Prezentacje Krakowskich Uczelni, która odbywała się 17 i 18 maja br. W tym roku w festiwalu, oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego i naszej uczelni, wzięły udział Akademie: Górniczo-Hutnicza, Pedagogiczna, Rolnicza i Ekonomiczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Instytut Fizyki Jądrowej, PAU, PAN i British Council. Atrakcji było co niemiara – w salach uniwersyteckich można było wysłuchać ciekawych wykładów o charakterze popularnonaukowym, w namiotach ustawionych przy ulicach Jagiellońskiej i Gołębiej obejrzeć doświadczenia i prezentacje z różnych dziedzin nauki, u studentów z Collegium Medicum dokonać podstawowych badań medycznych, na estradzie ustawionej przed Collegium Novum podziwiać m.in. tańce towarzyskie i walki wschodnie, a na scenie teatralnej PWST obejrzeć spektakle w wykonaniu studentów tej szkoły.
  
Naszą uczelnię reprezentowali w tym roku ze swoimi wykładami:

• prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga – „Kształtowanie mostów miejskich – nowe mosty Krakowa”,
• prof. zw. dr hab. Józef Nizioł – „Na początku były drgania...”,
• prof. zw. dr hab. inż. arch. Wiktor Zin – „Rozwaga w postępowaniu ludzi XXI w. w odniesieniu do narodowej spuścizny Krakowa”,
• prof. zw. dr hab. inż. Marian Tracz – „Nowe drogi i autostrady w Polsce – czy tylko korzyści?”,
• dr hab. inż. arch. Jan Kurek – „Drewniane cerkwie pogranicza – problemy ochrony polsko-ukraińskiego dziedzictwa kulturowego”,
• dr inż. Tadeusz Piwowarczyk – „Zagrożenia rzeczywistością wirtualną”,
• mgr inż. Bernard Twaróg – „Uwaga! Powódź!!! – symulacja zagrożenia powodzią w królewskim mieście Krakowie”.

    Świetnie prezentował się też nasz namiot na rogu ulic Jagiellońskiej i Gołębiej, obok którego – na tle barwnych prac plastycznych zawieszonych na zewnętrznej ścianie namiotu – niezwykle malowniczą grupę utworzyli studenci architektury pod kier. prof. Ewy Gołogórskiej-Kuci, rysujący detale architektoniczne pobliskich kamieniczek. A w namiocie „cudów” dokonywali pracownicy i studenci naszej uczelni: WIEiK zaprezentował „Zarządzanie budynkiem inteligentnym” i „Nowoczesne metody sterowania układów napędowych”, WFTiMK – „Fizykę dla każdego”, WIL – „Inżynier budownictwa lądowego – czym zajmuje się dzisiaj?”, WIŚ – „Terenowe pomiary jakości wody”, „Współczesne metody pomiarowe w geodezji” oraz „Fontannę Herona i...”, WIiTCh – „A nasze studentki to potrafią ...”, „Chemię w kuchence mikrofalowej” oraz „Pianki poliuretanowe – jak to się robi?”, zaś WA zaprosił do „szkółki malarskiej”.
  
A na estradzie ogromne brawa wywołali nasi karatecy z Sekcji AZS KARATE KYOKUSHIN, tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego PK „BAWINEK” i prezentująca zupełnie inny rodzaj tańca grupa dziewcząt z Sekcji Tańca Nowoczesnego „DANSOMAT”.
  
Pogoda w czasie tych dwóch dni na szczęście dopisała, a tłumy ludzi w różnym wieku, uczestniczących w Festiwalu, świadczyły, jak bardzo potrzebne są imprezy popularyzujące naukę i wiedzę. Ale również uczelnia odniosła korzyści – dzięki pracownikom i studentom, którzy podjęli inicjatywę udziału w tym przedsięwzięciu, mogliśmy zaprezentować się mieszkańcom Krakowa i turystom, przebywającym w tym czasie w naszym mieście.



Fot. J. Zych

_______________ Elżbieta Niechciałowa


Szwedzi w Krakowie

 

Prof. Stanisław Juchnowicz, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kształcenia i Studiów Urbanistycznych PK, na prośbę Biura Radcy Handlowego Szwecji przyjął grupę 9 osób, pracowników Regionalnych Biur Radcy Handlowego Szwecji w Europie Centralnej. Pracownicy ambasad Szwecji są zainteresowani problemami rozwoju przestrzennego Krakowa, a w szczególności Miasta i Kombinatu Nowej Huty. Podczas spotkania 18 maja br. gościom przedstawiono historię projektowania i realizacji Nowej Huty, jej wpływ na procesy urbanizacyjne i rozwój miasta, zwracając szczególną uwagę na problemy ekologiczne. Goście zapoznali się również z wykonanym w Centrum projektem planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Kraków Wschód i z możliwościami inwestowania na tym obszarze. Wizyta ta jest wynikiem współpracy Centrum z Uniwersytetem w Uppsali oraz osobistych kontaktów prof. St. Juchnowicza z tamtejszym środowiskiem urbanistów i ekologów.


Fot. archiwum Centrum

 

_______________ Krystyna Jabłońska


Wykłady wymienne
w ramach Programu SOCRATES – Erasmus

 

    W dniach 21 i 22 maja br. zorganizowano kolejny kurs „Analiza ryzyka”. Prowadził go dr Mohammad Shahriari z Chalmers University of Technology w Göteborgu. Wręczono dyplomy tej uczelni studentom Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, którzy ten kurs zakończyli. W uroczystości uczestniczyli: prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką prof. dr hab. inż. Józef Gawlik, dziekan WIiTCh prof. dr hab. Andrzej Stokłosa oraz prodziekan ds. dydaktyki WIiTCh dr hab. inż. Barbara Tal-Figiel, prof. PK.

_______________ Barbara Tal-Figiel


Pola Nadziei

 

    W tym roku, tak jak w ubiegłym, Politechnika Krakowska uczestniczyła w kampanii „Pola Nadziei” prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, w czasie której zbierano pieniądze na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Wiele jest instytucji, które działają dzięki dobrej woli darczyńców, ale hospicjum zasługuje na szczególną uwagę. Działając dzięki sponsorom, przyjaciołom i wolontariuszom, niesie pomoc chorym, którzy cierpiąc na nieuleczalną chorobę nowotworową, potrzebują w ostatnich tygodniach czy miesiącach choroby szczególnej troski i opieki.
  
Wychodząc z założenia, że aktywne działania przynoszą najlepsze rezultaty, powtórzyliśmy ubiegłoroczny sposób prowadzenia kwesty. W związku z tym 22 maja br. przestała obowiązywać zasada bezpłatnego wjazdu na teren Politechniki – wjeżdżający musieli wrzucić do puszki choćby przysłowiowy „grosz”, zanim został podniesiony szlaban i można było dostać się na dziedziniec uczelni. Podobnie działo się w budynkach – przy wejściach stali pracownicy uczelni, którzy rozmaitymi sposobami, ale zawsze z uśmiechem na twarzy, nakłaniali wchodzących do okazania dobrego serca i wrzucenia pieniędzy do puszek. A wrzucali prawie wszyscy, zarówno pracownicy, studenci, jak i osoby z zewnątrz.
  
Zaś o efektach zbiórki pisze pani Jolanta Stokłosa – prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” – w liście, którego fragment cytujemy: „Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Chorych »Hospicjum« w Krakowie pragnie gorąco podziękować Panu Rektorowi, jak i całej Społeczności Politechniki Krakowskiej, Pracownikom i Studentom za pomoc w realizacji opieki hospicyjnej, kierowanej do osób w ostatnich miesiącach i dniach życia. Dziękujemy serdecznie za dar kwesty na rzecz Hospicjum św. Łazarza, która odbyła się na Uczelni 22 maja 2002 r. Dzięki ofiarności Państwa pozyskano kwotę 5302,09 zł, na którą złożyły się zbiórki w poszczególnych jednostkach uczelni”.


Fot. J. Zych

_______________ Elżbieta Niechciałowa


Umowa o podwójnym dyplomowaniu
pomiędzy Politechniką Krakowską
a TH Münster w Niemczech

 

    23 maja br. podpisano umowę o podwójnym dyplomowaniu z Fachhochschule Münster. Stronę polską reprezentowali: rektor PK prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga oraz prorektorzy – prof. zw. dr hab. inż. Marcin Chrzanowski, prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Kozłowski, dziekan WIiTCh prof. dr hab. Andrzej Stokłosa oraz prodziekan ds. dydaktyki WIiTCh dr hab. inż. Barbara Tal-Figiel, prof. PK i kierownik Samodzielnej Katedry Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych prof. zw. dr hab. inż. Jan Pielichowski. Ze strony niemieckiej umowę podpisali: dziekan prof. Michael Bredol, prodziekan prof. Reinhard Lorenz, Horst Altenburg oraz dr Julian Plewa – koordynator współpracy.
  
Rektor wręczył prof. Horstowi Altenburgowi Złotą Odznakę Politechniki Krakowskiej za szczególne zasługi. Następnie goście zwiedzili WIiTCh i zapoznali się z tematyką badań naukowych prowadzonych w poszczególnych instytutach.


Fot. J. Zych

_______________ Barbara Tal-Figiel


Wystawa i sympozjum

 

    23 maja br. została otwarta w murach niedawno rozbudowanego skrzydła Biblioteki Jagiellońskiej wystawa „Bauen in Europa – Austriaccy architekci w Europie w XX wieku”.
  
Wystawę zorganizował Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury PK oraz Generalny Konsulat Austriacki w Krakowie. Otwarcia wystawy dokonali minister spraw zagranicznych Republiki Austrii pani dr Benita Ferrero Waldner, minister kultury RP Andrzej Celiński i prezydent miasta Krakowa prof. Andrzej Gołaś.

   Na wystawie skoncentrowano się na ostatnim 30-leciu architektury austriackiej, prezentując prace takich architektów, jak m.in. Gustav Peichl, Wilhelm Holzbauer, Hans Hollein, Szyszkowitz-Kowalski, Coop Himmelblau. Uwzględniono również przykłady historyczne, sięgając do secesji wiedeńskiej przełomu XIX i XX wieku Otto Wagnera czy do późniejszych modernistów. Wystawa prezentowana była w tym roku we Francji i Szwecji, planowane są dalsze jej pokazy w Europie. Kuratorem wystawy był prof. August Sarnitz, a autorem aranżacji wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej była arch. Kinga Racoń-Leja. Projekt zrealizowano przy udziale finansowym miasta Krakowa.
  
Towarzyszącą wystawie imprezą było polsko-austriackie sympozjum (24 maja br.) „Architektura na początku trzeciego tysiąclecia”, otwarte przez rektora PK prof. Kazimierza Flagę, panią wiceprezydent miasta Krakowa Teresę Starmach i konsula generalnego Republiki Austrii dr Ernsta-Petera Brezovszky’ego.
  
Na sympozjum dokonano interesujących prezentacji architektów austriackich: Gustava Peichla („Gustav Peichl – architekt austriacki”), Michaela Szyszkowitza („Budować obok, w i dla historii”), Karli Kowalski („Nasze najnowsze projekty, aktualne prace Szyszkowitz i Kowalski”), Martina Krammera („Pasywny innowator”) oraz architektów polskich: Romualda Loeglera („Współczesność i tradycja”), Stefana Kuryłowicza („Niematerialne elementy architektury zdematerializowanej w realizacjach APA Kuryłowicz & Associates 2000-2002”) i Mariana Fikusa („Przestrzeń miejsca”). Sympozjum i kończącą je twórczą dyskusję moderowali profesorowie August Sarnitz i Andrzej Wyżykowski.

   Architekci austriaccy odwiedzili również Politechnikę Krakowską, korzystając z gościnności rektora prof. Kazimierza Flagi i dziekana prof. Wacława Serugi. Wizyta stała się okazją do rozpoczęcia kontaktów z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu i Grazu.

 

_______________ Kinga Racoń-Leja
Fot. M. Nowak


Percepcja w architekturze krajobrazu

 

    Pod takim tytułem odbyła się w PAN sesja naukowa zorganizowana przez Komisję Urbanistyki i Architektury PAN oraz Instytut Architektury Krajobrazu WA PK, której problematyka związana była z ochroną i kształtowaniem krajobrazu. Podczas obrad rozważano m.in.: jak i w jakim stopniu percepcja, w kontekście teorii psychologicznych i filozoficzno-estetycznych, przekłada się na sposób odbioru i metody zapisu przestrzeni, jak metodyka wizualizacji projektowej określa możliwości komponowania przestrzeni. Mówiono również o roli i sposobie wykorzystania zagadnień percepcji w warsztacie studialnym i projektowym architektury krajobrazu. (eb)

 


Medaliści u rektora

    Medaliści XXI Akademickich Mistrzostw Polski oraz XXI Mistrzostw Polski Szkół Wyższych uczestniczyli w spotkaniu z rektorem prof. Kazimierzem Flagą, które odbyło się 3 czerwca br. Spotkania te należą już do tradycji. Medaliści dzielili się swoimi wrażeniami z mistrzostw, a mieli wdzięcznego słuchacza, bowiem rektor żywo interesuje się poczynaniami naszych sportowców oraz wspiera ich organizacyjnie i finansowo.
  
Nasi studenci, członkowie Klubu Uczelnianego AZS PK, zdobyli 20 medali w pięciu dyscyplinach sportowych. Sekcja snowboardu, prowadzona przez mgr Zbigniewa Kucię, wywalczyła drużynowo „srebro” na Akademickich Mistrzostwach Polski oraz „złoto” na Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych. Na ten sukces na zakopiańskim stoku „Gubałówka” zapracowali: Paweł Dawidek (WIŚ), Robert Orange (WIŚ), Ksawery Skarbek Malczewski (WA), Paweł Moląg (WA), Michał Dudek (WA), Olgierd Pająk (WIL), Klaudyna Mikołajczyk (WA), Joanna Radziewanowska (WA), Anna Dzwoniarska (WA).
  
Ponadto w klasie indywidualnej medale zdobyli: Paweł Dawidek (złoto – slalom w AMP oraz złoto – slalom w MPSzW), Robert Orange (brąz – slalom w MPSzW), Ksawery Skarbek Malczewski (brąz – skoki w MPSzW), (srebro – skoki w MPSzW), Klaudyna Mikołajczyk (srebro – skoki AMP, złoto – skoki i złoto – slalom w MPSzW), Joanna Radziewanowska (srebro – skoki w MPSzW), Anna Dzwoniarska (brąz – slalom w MPSzW).
  
W rozegranych w Krakowie Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w Tenisie Ziemnym tryumfowały podopieczne trenera Andrzeja Łobodzińskiego: Zofia Sobolewska (WA), Monika Lchagwadżawyn (WA) oraz Małgorzata Wasyl (WA).
  
„Obsypało” naszych studentów także w innych dziedzinach, gdzie również zdobyli medale indywidualne: Michał Dyrcz (kolarstwo górskie – złoto w AMP i w MPSzW – WM), Łukasz Gąsienica-Samek (trójbój siłowy – brąz w MPSzW – WIŚ), Agnieszka Gwiżdż (wspinaczka sportowa – brąz w AMP oraz złoto i brąz w MPSzW – WA), która wspólnie z Dariuszem Skwarkiem (WIEiK) oraz Szymonem Kaźmierczakiem (WIL) zdobyła srebrny medal drużynowy na MPSzW.


Fot. J. Zych

_______________ Andrzej Olszewski


MODELE Analityczne

 

    IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Analytical Models and New Concepts in Concrete and Masonry Structures” odbyła się na PK w dniach od 5 do 7 czerwca br. Konferencje takie odbywają się co trzy lata (Białystok ,1993; Łódź ,1996; Wrocław, 1999) i poświęcone są przede wszystkim nowym modelom obliczeniowym i najnowszym osiągnięciom w dziedzinie konstrukcji żelbetowych. W tym roku, po raz pierwszy, zakres tematyczny konferencji poszerzono o zagadnienia związane z konstrukcjami murowymi.
  
Organizatorami tegorocznej konferencji były: Sekcja Konstrukcji Betonowych KILiW PAN, Instytut Materiałów i Konstrukcji Budowlanych PK, Krakowski Oddział PZITB oraz KILiW PAN w Krakowie, a patronat objęli: prof Andrzej M. Brandt – przewodniczący KILiW PAN, prof. Kazimierz Flaga – rektor PK oraz prof. Kazimierz Furtak – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK.
  
Konferencję otworzył przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Krzysztof Dyduch wraz z rektorem-elektem prof. Marcinem Chrzanowskim i współprzewodniczącym Komitetu Naukowego prof. Stanisławem Kusiem.


James K. Wight podczas wykładu

   W obradach wzięło udział ponad 60 uczestników z 10 krajów. W ośmiu sesjach tematycznych zaprezentowano 33 referaty oraz 3 wykłady (prof. Joost Walraven prezydent fib, prof. James K. Wight – USA, prof. Piotr Noakowski – Niemcy). Prezentowane referaty obejmowały następujące grupy tematyczne:

• normowe uwarunkowania dla konstrukcji żelbetowych i sprężonych,
• analiza numeryczna i modelowanie konstrukcji żelbetowych i sprężonych,
• badania konstrukcji żelbetowych i sprężonych,
• zachowanie się betonów zwykłych i BWW w złożonym stanie naprężenia,
• zastosowanie materiałów kompozytowych HPC,
• materiały RFP i ich zastosowania do wzmocnień konstrukcji żelbetowych,
• projektowanie mostów,
• zagadnienia materiałowe i konstrukcyjne w konstrukcjach murowych,
• analiza numeryczna i modelowanie konstrukcji murowych,

    W ostatnim dniu obrad dodatkowo został wygłoszony niezwykle interesujący wykład prof. Jamesa K. Wighta „Collapse of the World Trade Center Towers; September 11, 2001”.
  
Podczas uroczystego bankietu konferencyjnego rektor PK prof. Kazimierz Flaga wręczył Medale Rektora PK, które otrzymali: prof. Joost Walraven (medal z podobizną Tadeusza Kościuszki), prof. James K. Wight, prof. Piotr Noakowski, prof. Andrzej S. Nowak, prof. Antoine E. Naaman, dr Mikael W. Braestrup oraz prof. Tadeusz Dodycki-Ćwirko.
  
Na zakończenie obrad konferencja została podsumowana przez sekretarza KILiW PAN prof. Wojciecha Ratomskiego oraz współprzewodniczącego Komitetu Naukowego prof. Ryszarda Kowalczyka – „Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy między ośrodkami naukowymi z Europy i Ameryki”.
  
Materiały konferencyjne zostały wydane dzięki pomocy Komitetu Badań Naukowych, a wsparcie finansowe konferencja uzyskała od BBR Polska Sp. z o.o., DEITERMANN Polska Sp. z o.o., FREYSSINET Polska Sp. z o.o., MENEDŻER BUDOWNICTWA inż. Józef Kołosowski oraz NIRAS Polska Sp. z o.o.


Od lewej: prof. prof. R. Kowalczyk, J. Walraven, K. Flaga, Z. Janowski

_______________ Wit Derkowski
Fot. P. Bukowski


Teoria niezawodności w dydaktyce

 

    Po zakończeniu konferencji odbył się sympozjon (nawiązujący do starogreckiej nazwy i formy) „Teoria niezawodności w dydaktyce inżynierii lądowej”. Wzięli w nim udział przedstawiciele uczelni z Gdańska, Kielc, Krakowa, Lwowa, Opola, Rzeszowa, Warszawy i Zielonej Góry oraz prof. Andrzej Nowak z USA. Zaprezentowano i przedyskutowano dwa polskie i dwa amerykańskie podręczniki (z 2001 r.) oraz inne książki poświęcone w całości lub części teorii niezawodności konstrukcji budowlanych. Przedstawiono programy nauczania i specjalne problemy, poruszane w poszczególnych szkołach wyższych:

– zagrożenia na skutek błędów ludzkich (Uniwersytet Michigan),
– teoria niezawodności bezwarunkowej, zagrożenia żywiołowe (Politechnika Krakowska),
– rozmyta ocena bezpieczeństwa (Politechnika Rzeszowska),
– analiza wrażliwości konstrukcji (Politechnika Gdańska),
– dynamika stochastyczna (Politechnika Wrocławska),
– teoria bezpieczeństwa pożarowego (Politechnika Opolska),
– inżynieria ryzyka i sterowanie jakością obiektów budowlanych (według materiałów nadesłanych przez prof. M. Tichego z Pragi).

    Sympozjony odbywają się co 5 lat (od 1967 r.), byli na nie zapraszani i chętnie przyjeżdżali najwybitniejsi w tej dziedzinie wykładowcy. Podczas sympozjonu postulowano, aby rozróżniać w dydaktyce niezawodność warunkową i bezwarunkową oraz włączać teorię wyjątkowych działań na konstrukcje, a w szczególności pożaru, jeśli nie ma osobnego przedmiotu w tym zakresie. Obecny sympozjon zakończył się wnioskiem o kontynuację spotkań, przy współpracy naszej uczelni oraz Politechnik Rzeszowskiej i Opolskiej.

_______________ Janusz Murzewski


Osiedle studenckie

 

    Obecna Rada Osiedla PK wraz z kierownictwem Osiedla Studenckiego może poszczycić się wieloma sukcesami. W styczniu br. rozpoczęto kurs tańca nowoczesnego i aerobiku, w marcu – tańca towarzyskiego. Opiekę nad kursem sprawuje dr inż. Władysława Maria Francuz. Kurs cieszy się wielkim zainteresowaniem, czego dowodem jest coraz większa liczba studentek i studentów, którzy chcą doskonalić umiejętności taneczne.
  
W kwietniu oddano do użytku boisko do koszykówki, uroczystość zaszczycili swoją obecnością prorektor ds. dydaktyki prof. Ryszard Kozłowski i dyrektor administracyjny PK Zbigniew Skawicki. Dzięki ogromnemu wysiłkowi kierownika Osiedla Studenckiego PK Alicji Zalewskiej oraz prezesa firmy SKOBUD nasi studenci mogą spędzać „na sportowo” wolny czas. Firma SKOBUD sfinansowała prace związane z wykonaniem boiska. Materiały zostały zakupione przez Osiedle Studenckie PK z funduszy wypracowanych przez pracowników Osiedla w czasie wakacji 2001 r.
    Podczas otwarcia boiska, któremu nadano imię ALA, został rozegrany pierwszy mecz pomiędzy władzami uczelni a studentami. Mamy nadzieję, że mecze takie staną się tradycją. Uroczystość tę urozmaicił pokaz aerobiku, w którym zaprezentowały się mieszkanki osiedla. Wszyscy byliśmy zaskoczeni umiejętnościami naszych koleżanek.
  
Od października ubiegłego roku na naszym osiedlu działa sieć internetowa, sieć telewizji kablowej, mamy boisko do siatkówki i stół do ping-ponga. Żyje się tu coraz przyjemniej, co sprzyja lepszym wynikom w nauce i budzi większy szacunek dla mienia uczelni (nie odnotowano ostatnio nagannego zachowania studentów na terenie domów studenckich).
  
Rada osiedla zamierza doprowadzić do uruchomienia przystanku dla wysiadających przy ul. Okulickiego (pospieszne linie miejskie 501, 511), co ułatwiłoby powrót do akademików studentom. Wierzymy, że dyrektor administracyjny pomoże nam w tych staraniach...

_______________ Łukasz Matusik
Fot. J. Zych


Jeszcze kilka słów o Osiedlu...

 

    Sukcesy Rady Osiedla PK to wynik wyjątkowo dobrej współpracy pomiędzy Samorządem Studentów a kierownictwem Osiedla Studenckiego PK.
  
Efekty tej współpracy wynikają z dużego zaangażowania jednostek Uczelni. I tak:

• zespół rekreacyjny na Osiedlu, składający się z boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i przystosowanego do gry w tenisa, wybudowano dzięki dodatkowym środkom uzyskanym przez administrację Osiedla z wynajmu pokoi w okresie wakacyjnym (obsługa hotelowa konferencji, zjazdów, itp.),
• kurs tańca towarzyskiego i aerobiku zorganizowano dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Centrum Pedagogiki i Psychologii, a w szczególności jego kierownika Pani dr Władysławy Marii Francuz. Instruktorzy z tego Centrum prowadzą zajęcia ze studentami nieodpłatnie w ramach zajęć z tzw. programu humanizacji Uczelni.

    W ostatnich latach można zauważyć poprawę warunków mieszkalnych w Domach Studenckich PK. Sukcesywnie prowadzone są remonty kapitalne budynków, podnoszące znacznie standard. Dzięki staraniom kierownictwa Osiedla i Samorządu Studentów wszystkie pokoje wyposażone są w instalacje telewizji kablowej oraz Internetu.
  
Rozwijają działalność jednostki studenckie, takie jak Radio „Nowinki” oraz SCK „Kwadrat”. Dzięki dodatkowym środkom finansowym na doposażenie, przeznaczonym przez władze Uczelni, poprawiły się warunki techniczne, co wpływa na realizacje postawionych im zadań, podniesienie jakości działań. Wszystko to było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu osób z kierownictwa Uczelni, jak również działaczy Samorządu Studentów. Zmiany te nie byłyby możliwe bez dużego zaangażowania prorektora ds. dydaktyki prof. Ryszarda Kozłowskiego, mgr Zofii Górskiej, Alicji Zalewskiej – kierownika Osiedla Studenckiego oraz działaczy Samorządu Studenckiego, działaczy z Rady Osiedla.
  
Zmiany, o których mowa, dostrzegane są nie tylko na naszej uczelni, ale również w środowisku akademickim. W roku 2001 nasz Dom Studencki Nr 4 „Balon” zwyciężył w pierwszym ogólnopolskim konkursie na najlepszy akademik „Studenckie cztery kąty” (brało w nim udział 120 akademików.), organizowanym przez Parlament Studentów RP.

_______________ Zbigniew Skawicki


 

_______________ Wybrała i przygotowała do druku Elżbieta Barowa