GALERIE


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

 

Danuta Zajda

 

    W październiku i listopadzie br. zostały kolejno zaprezentowane aż trzy wystawy fotografii. Prezentowaną w październiku w kawiarni Inkwizytor wystawę Jakuba Stożka “Dzieci z Kazimierza” w listopadzie zastąpiła ekspozycja “Okna” Alberta Rosińskiego. Dzięki autorowi – studentowi V roku Wydziału Architektury PK – można podziwiać okna krakowskie, polskie i europejskie z różnych epok. Ciekawie sfotografowany detal architektoniczny – okno stanowi kompozycję samą w sobie bądź ramę dla obrazu, który został w okno wpisany. Podziwiamy okna barokowe, fantazyjnie zdobione, a także współczesne o pięknych kształtach. Jest to króciutka (tylko 33 kolorowe fotografie) podróż szlakiem szklanych tafli i otworów okiennych.

    Kolejna wystawa – w galerii – rozpoczyna się od... fotografii okna pociągu wiozącego autorkę aż nad Bajkał. “Dojechać nad Bajkał” to wystawa Elżbiety Żak – studentki filologii rosyjskiej UJ. Wśród zaprezentowanych prac można obejrzeć zdjęcia detali architektury drewnianej, w tym również okna i okiennice wiejskich domów z głębi Rosji i piękne, rozległe krajobrazy Syberii, no i Bajkał. W trakcie wernisażu autorka opowiadała o podróży, a dodatkową atrakcję imprezy stanowił zespół “Mandragora”, prezentując impresje jazzowe z motywami folkloru ukraińskiego i macedońskiego. Limit wystaw fotograficznych w roku 2001 już się wyczerpał, ale nie mniej ciekawe wystawy już niebawem.

    W listopadzie zapraszaliśmy na wystawę malarstwa Piotra Makucha – wernisaż odbył się 23 listopada, a od 10 grudnia można podziwiać wystawę rysunków fińskiej graficzki Heli Pentinnen. W kawiarni w grudniu raz jeszcze “Dzieła mistrzów” – piąta wystawa prac pokonkursowych Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

    Teatr Zależny rozpoczął swą działalność w grudniu 1995 roku premierą spektaklu “A słów miałabym tyle...”, do którego scenariusz napisali wspólnie Beata Wojciechowska i Jacek Milczanowski. Spektakl przedstawia mało znany epizod z życia Ordonki, w który wplecione zostały jej największe przeboje – w wykonaniu Beaty Wojciechowskiej, przy akompaniamencie Maurycego Polaskiego. To już stary spektakl, ale nadal można go oglądać na naszej scenie (1 i 2 grudnia). W tym roku odbyły się 3 premiery, najnowsza – 10 listopada. Po raz pierwszy na scenie Teatru Zależnego pojawiło się Stowarzyszenie Teatr MUMERUS prowadzone przez Wiesława Hołdysa. “Piekło – Niebo, czyli przeraźliwe echo trąby ostatecznej”. Co ks. Klemens Bolesławiusz, XVIII-wieczny reformata, odkrył w zaświatach? Wszystko, co odkrył, opisał w swoim poemacie. Wszystko to okazało się najprawdziwszą prawdą. Przekonaliśmy się o tym w pewnej dworcowej przechowalni bagażu. Odwiedźcie ją i wy... (8, 9 grudnia o 19.00).


Robert Żurek, Elwira Romańczuk, Piotr Rybak, Jacek Milczanowski w spektaklu “Piekło – Niebo...”