WAŻNE WYDARZENIA W PK


KONFERENCJE, SEMINARIA

Badania kordonowe

    Od 9 do 11 października br. Instytut Inżynierii Drogowej i Kolejowej Politechniki Krakowskiej na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa przeprowadził w ciągu trzech godzin południowego szczytu komunikacyjnego tzw. badania kordonowe ruchu na 24 wlotach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, prowadzących do Krakowa.
   
Około 100 ankieterów – studentów specjalności drogowej oraz transportowej – przeprowadziło ok. 30 tysięcy wywiadów z kierowcami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z Krakowa, których na granicach miasta zatrzymywali policjanci oraz straż miejska. Pytania dotyczyły m.in. miejsca początkowego i końcowego pokonywanej trasy oraz celu podróży (praca, nauka, turystyka itp.). Pytano ponadto o rodzaj silnika samochodu i jego wyposażenie w katalizator. Będzie to podstawą określenia wielkości emisji szkodliwych substancji występujących w spalinach. Kierowcy zatrzymywanych pojazdów na ogół chętnie odpowiadali na zadawane pytania i z wyrozumiałością traktowali chwilowe utrudnienia w ruchu.

    Jednocześnie mierzono wielkość całkowitego ruchu samochodowego (ilość wjeżdżających i wyjeżdżających z Krakowa samochodów), a także określano liczbę pasażerów w samochodach osobowych, mikrobusach i autobusach zarówno w przewozach regularnych, jak i nieregularnych.
   
Ponadto 16 października br. 40 studentów specjalności kolejowej oraz transportowej zliczało wszystkich pasażerów wjeżdżających i wyjeżdżających pociągami z Krakowa we wszystkich sześciu kierunkach linii kolejowej.
   
Przeprowadzenie badań kordonowych ruchu jest poważnym przedsięwzięciem organizacyjnym, wymagającym koordynacji różnorodnych działań: policji, zarządców dróg oraz administracji miejskiej. Powodzenie tych badań było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu tych służb, a także pomocy pracowników i studentów naszej uczelni. Dla studentów – którzy z pasją wykonywali powierzone zadania – było to praktyczne przyswojenie przekazywanych na wykładach zasad przygotowania i realizacji badań kordonowych.

    Wyniki tych pomiarów są obecnie przetwarzane i analizowane, budowany jest model matematyczny przestrzennego rozkładu ruchu oraz model podziału zadań przewozowych.
   
Przeprowadzone badania kordonowe są częścią tzw. kompleksowych badań ruchu, powtarzanych w Krakowie co 7 – 10 lat. Celem tych badań jest określenie obecnych i przyszłych zachowań komunikacyjnych mieszkańców i przyjezdnych po to, aby można było trafnie określić priorytety inwestycyjne i modernizacyjne rozwoju sieci dróg i ulic, w tym zaplanować trasy dla ruchu tranzytowego oraz dla przewozu ładunków niebezpiecznych. Uzyskane wyniki pozwolą lepiej zorganizować przewozy komunikacją zbiorową oraz przewidzieć skutki oddziaływania transportu na środowisko.

_______________ Andrzej Rudnicki

Fot. archiwum Autora 


Sympozjum z okazji 60-lecia

Association of Polish-American
Engineers w Nowym Jorku

    Od 19 do 21 października br. w Nowym Jorku obchodzono 60-lecie Association of Polish-American Engineers, którego działalność obejmuje obszar Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Patronat honorowy nad jubileuszem objął dr Michał Sendzimir, syn słynnego profesora Tadeusza Sendzimira, wynalazcy i współtwórcy amerykańskiego hutnictwa. Stowarzyszenie Inżynierów Polskich zostało zarejestrowane w Nowym Jorku 16 maja 1941 r., a jego celem było sprowadzanie do USA polskich inżynierów z terenów objętych niemiecką okupacją.
   
Otwarcia Sympozjum dokonał prezydent Association of Polish-American Engineers p. Janusz Zastocki, członków stowarzyszenia przywitała p. Anna Pełka – konsul ds. polonijnych w USA. Uroczystości odbyły się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. W pierwszym dniu obrad zostały odczytane listy gratulacyjne od organizacji polonijnych z całego świata oraz z Polski. W imieniu Politechniki Krakowskiej list gratulacyjny od JM Rektora prof. zw. dr. hab. inż. Kazimierza Flagi odczytał prof. Zbigniew Piasek. Wśród gości honorowych byli m.in. ambasador RP w USA Przemysław Grudziński, konsul generalny RP w Nowym Jorku, minister pełnomocny Agnieszka Magdziak-Miszewska, dr inż. Ryszard Chmielowiec – STP Anglia, Andrzej Drzewiecki – SIP Kanada.

    W drugim dniu obrad odprawiono mszę św. w kościele St. Stanislaw Bishopt & Martyr, w intencji pomyślności działalności stowarzyszenia. Po uroczystościach kościelnych w konsulacie zorganizowano konferencję prasową, w której udział wzięły telewizja amerykańska i polska. Następnie p. Jacek Pilchowski otworzył wystawę poświęconą działalności organizacji w minionych latach oraz osiągnięciom polskich inżynierów i techników w USA. Prezydent Stowarzyszenia mgr inż. Janusz Zastocki i dr Ryszard Ciskowski zaprezentowali monografię stowarzyszenia, napisaną specjalnie na jubileusz przez prof. Marka Szczerbińskiego z Akademii Polonijnej w Częstochowie. Zaproponowano, aby monografia dotarła na uczelnie techniczne w Polsce, szczególnie na Politechnikę Krakowską, Białostocką, Warszawską, a także AR w Krakowie.
Prezydent Janusz Zastocki i konsul RP Anna Pełka otwierają sympozjum

    Sympozjum “Osiągnięcia inżynierskie i perspektywy dla Polonii i Polski” obejmowało pięć wykładów wygłoszonych przez naukowców z USA i Polski. Prof. Andrzej Targowski z Western Michigan University w USA przedstawił referat “Geneza i strategia inżynierów na emigracji”. Prof. Zbigniew Piasek z Politechniki Krakowskiej – “Stan techniki w III RP” – stan polskiej gospodarki, rolę nauki i jej rozwój. Prof. Andrzej Nowak z University of Michigan w USA mówił na temat doświadczeń zdobytych dzięki współpracy między USA a Polską na polu technicznym. Prof. Dariusz Czarkowski z Brooklyn Politechnic University w USA przypomniał sylwetki wybitnych polskich elektryków. Na zakończenie prof. D. Czarkowski zaproponował utworzenie listy profesorów amerykańskich uniwersytetów, którzy byliby w stanie przyjmować studentów i doktorantów z Polski. Ostatni wykład “Polacy w amerykańskim przemyśle helikopterowym i możliwości współpracy z Polską” wygłosił dr inż. Janusz Romański z USA.


Prezydent Janusz Zastocki wręcza złotą odznakę prof. Zbigniewowi Piaskowi

    W czasie sympozjum prezydent Janusz Zastocki wręczył odznaczenia, medale i dyplomy. Złote medale z okazji 60-lecia Association of Polish-American Engineers otrzymali m.in.: JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Flaga, mgr inż. arch. Jolanta Zastocka, dr Wojciech Rostafiński z NASA, Julian Starostecki (współtwórca rakiety Patriot), prof. Zbigniew Piasek, mgr Anna Pietraszek i dr Michał Sendzimir. Złote odznaczenia “Polonia Technica – Association of Polish-American Engineers” otrzymali m.in.: Jolanta Zastocka, Ryszard Ciskowski, Andrzej Targowski, Andrzej Nowak, Zbigniew Piasek i Michał Sendzimir.


Pamiątkowe zdjęcie uczestników Jubileuszu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Sympozjum zakończyło się zwiedzaniem Manhattanu.

Na podstawie materiałów otrzymanych z USA
przygotowała Elżbieta Barowa

Fot. z archiwum prof. Z. Piaska


 

Technologie inteligentnego budynku w planach nauczania na PK

 

    24 października br. podpisano kolejne porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską, reprezentowaną przez JM Rektora prof. zw. dr. hab. inż. Kazimierza Flagę a firmą Andover Controls Sp. z o.o., reprezentowaną przez prezesa mgr. inż. Andrzeja Kołodyńskiego. Partnerem ze strony PK jest Instytut Automatyki WIEiK. Celem porozumienia jest zwiększenie atrakcyjności procesu nauczania poprzez dostęp do nowych technologii automatyki budynkowej oraz wspólne realizowanie projektów badawczo-rozwojowych. Nasza uczelnia wprowadzi do programów nauczania nowe specjalności związane z systemami bezpieczeństwa i automatyki, stosowanymi w tzw. budynkach inteligentnych.
   
Po uroczystym podpisaniu porozumienia rozpoczęło się pierwsze międzynarodowe seminarium “Technologie inteligentnego budynku w planach nauczania na Politechnice Krakowskiej”. Organizatorem seminarium był Wydział Inżynierii Lądowej oraz Instytut Automatyki WIEiK. Seminarium to inauguruje cykl spotkań z wiodącymi firmami światowymi i polskimi, które zajmują się problematyką inteligentnego budynku. Jako pierwsza została zaproszona firma Andover Controls, której działalność koncentruje się na projektowaniu, rozwijaniu i wytwarzaniu Systemów Bezpośredniego Sterowania Cyfrowego (DDC – Direct Digital Control). Produkty firmy w postaci oprogramowania i rozproszonego systemu mikroprocesorowego kontrolerów obiektowych monitorują oraz w sposób efektywny sterują wszystkimi podsystemami współczesnego inteligentnego budynku.
   
Seminarium otworzył prof. zw. dr hab. inż. Marcin Chrzanowski – prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z zagranicą, który zwrócił uwagę na konieczność wprowadzania nowoczesnych przedmiotów nauczania, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Głos zabrał także prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej – dr hab. inż. Bogumił Wrana, który w imieniu dziekana WIL zapowiedział utworzenie na tym wydziale nowej specjalności budowlane obiekty inteligentne. Na zakończenie części oficjalnej prezes Andover Controls Poland – p. Andrzej Kołodyński potwierdził chęć wyposażenia naszej uczelni w najnowszą technologię stosowaną w inteligentnym budynku. Pan prezes Andrzej Kołodyński wraz z p. Kendallem Ordishem – Buisiness Development Manager – przekazali Instytutowi Automatyki system zarządzania ochroną Continuum wraz z legalnym oprogramowaniem. Jest to bardzo cenny i całkowicie nowy produkt umożliwiający zarządzanie budynkiem ściśle według jego potrzeb.
   
Właściwą część seminarium rozpoczęła prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Niezabitowska, która przedstawiła referat pt. “Budynek inteligentny – nowoczesne metody zarządzania”.
   
Firmę Andover Controls zaprezentował Kendall Ordish. Zwrócił uwagę, że istnieje ona na rynku światowym od 1975 r. i wytwarza zaawansowane systemy automatyki budynkowej. Wprowadzono wiele pionierskich rozwiązań tworzących fundamenty obecnych systemów BMS (Building Management System). Są to systemy zarządzające wszystkimi funkcjami technicznymi budynku wraz z monitorowaniem instalacji i zarządzaniem energiami wewnętrznymi budynku. Firma wywodzi się z zakładów Massatchusetts Institute of Technology, dlatego prowadzenie badań naukowych jest bardzo ważnym elementem jej długofalowej polityki. Firma pomaga w prowadzeniu badań naukowych uczelniom europejskim, do ich grona należy również Politechnika Krakowska. Prezes Andover Controls Poland – Andrzej Kołodyński potwierdził chęć przyjmowania wybitnych studentów ze specjalności automatyka na staże, praktyki studenckie i kursy specjalistyczne.
   
W swoim referacie dr hab. inż. Jerzy Mikulik nawiązał do systemów bezpieczeństwa w inteligentnych budynkach. Duże budynki, a do nich zaliczają się budynki inteligentne, klasyfikowane są jako obiekty, w których mogą wystąpić duże i bardzo duże szkody. Panowanie nad bezpieczeństwem w takich budynkach staje się coraz bardziej skomplikowane, między innymi dlatego że działania przestępcze stają się coraz bardziej wyrafinowane.

    Na zakończenie Waldemar Witek z Andover Controls przedstawił system automatyki budynkowej Continuum. System ten nadaje się do sterowania urządzeniami automatyki zarówno w małych domach, jak i w rozległych systemach wieloobiektowych. Pozwala na obsługę około 4 milionów węzłów w sieci przy wykorzystaniu protokołu dla sieci komputerowych Ethernet.
    W seminarium wzięli udział przedstawiciele biur projektowych, inwestorów i inwestorów zastępczych, banków, a także firm budowlanych. Nie zawiedli również studenci, którzy zapełnili salę konferencyjną do ostatniego miejsca. Seminarium towarzyszyła wystawa sprzętu i oprogramowania firmy Andover Controls.

_______________ Wiesław Jakubas
Fot. E. Halik


Forum Energii Odnawialnej

    W dniach 25 – 26 października br. na Politechnice Krakowskiej odbyło się, zorganizowane przez prorektora prof. Ryszarda Kozłowskiego, międzynarodowe Forum Energii Odnawialnej, w którym uczestniczyło 70 osób, w tym 20 profesorów z zagranicznych ośrodków naukowych.
   
Celem forum było przedstawienie aktualnych światowych tendencji rozwoju energetyki odnawialnej oraz omówienie przedsięwzięć podejmowanych w niektórych sektorach dotyczących ochrony powietrza i odpadów. Natomiast nadrzędnym celem spotkania stało się podpisanie porozumienia z przedstawicielami samorządów terytorialnych, organizacji samorządowych oraz innych podmiotów publicznych, a także zawarcie wstępnych kontraktów, pozwalających na ubieganie się o finansowanie z funduszu ISPA, którego celem jest pomoc mniej rozwiniętym krajom członkowskim w likwidacji opóźnień w dwóch dziedzinach: ochronie środowiska oraz transporcie.
   
Obecnie w Polsce energię elektryczną i cieplną uzyskuje się w 76 proc. z węgla kamiennego i brunatnego, w 13 proc. z ropy naftowej, w 9 proc. z gazu ziemnego i tylko w 2 proc. z alternatywnych źródeł energii, podczas gdy alternatywne źródła w bilansie paliwowo-energetycznym Unii Europejskiej stanowią 17 proc.

    Polska posiada warunki do wykorzystania tego rodzaju energii, a podstawowym nośnikiem może być energia geotermalna. Energia z zasobów odnawialnych jest – zdaniem polskich uczonych – najważniejszym dla Polski, ekologicznie czystym i najbardziej perspektywicznym źródłem energii, mogącym zagwarantować pełną samowystarczalność energetyczną w zakresie energii cieplnej na potrzeby ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a w przyszłości także energii elektrycznej.
   
Uczestnicy forum przedstawili referaty dotyczące m.in. międzynarodowych programów w tej dziedzinie, energii geotermalnej w Polsce, pomp ciepła, energii wiatru i biomasy. Jednym z punktów programu było zwiedzenia Zakładu Geotermalnego “Bańska” w Zakopanem.

Realizacja programu forum związana była m.in. z międzynarodowymi projektami, koordynowanymi przez prof. Ryszarda Kozłowskiego, tj.:

• polsko-chiński projekt rządowy nt. nowoczesnych pomp ciepła,
• europejski projekt COST 522: “Energetyka XXI wieku o wysokiej sprawności i niskiej emisji zanieczyszczeń”’
• jeden z projektów 5. Programu Unii Europejskiej – Nanomax, dot. inżynierii materiałów dla fotowotaiki nowej generacji.(eb)

Fot. A. Hrabiec


 

Sztuka ogrodowa

    26 października br. odbyła się już ósma z kolei Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu “Sztuka ogrodowa i dendrologia historyczna” pt.: “Kontrowersyjne ingerencje projektowe i ich realizacje w ogrodach zabytkowych”. Została ona zorganizowana przez Zakład Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej (prof. A. Mitkowska, prof. M. Siewniak) oraz Sekcję Sztuki i Architektury Ogrodowej KUiA Oddział PAN.
   
Obrady pod przewodnictwem prof. A. Mitkowskiej oraz prof. F. Gospodarczyka z Akademii Rolniczej we Wrocławiu odbywały się w reprezentacyjnej sali Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Zainteresowanie tematyką konferencji było bardzo duże, obrady odbywały się przy wypełnionej sali, w obecności dziennikarzy z prasy i telewizji.
   
Prelegenci z różnych ośrodków naukowych: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Kielc przedstawiali różnorodne przykłady działań konserwatorskich i projektowych. Problematyka była zróżnicowana: od skali urbanistycznej, poprzez ogrody miejskie, dworskie, pałacowe, aż po niewielkie ogrody podwórkowe, głównie dotyczyła obiektów o charakterze zabytkowym, osadzonych w krajobrazie miejskim i otwartym. Z wypowiedzi uczestników konferencji przebijała ogólna troska o stan polskich ogrodów zabytkowych. Ich liczbę po wojnie oceniano na kilkanaście tysięcy, ale z powodu wieloletnich zaniedbań, braku opieki i środków na ich utrzymanie, niewiedzy o ich wartości kolejnych użytkowników, a często po prostu ze złej woli coraz szybciej znikają z polskiego krajobrazu. Także opieszałość konserwatorów, błędne decyzje, brak odpowiednich przepisów sprzyjają takiemu stanowi rzeczy.


Kraków, ul. Topolowa 5. Najbliższe otoczenie pałacu Mańkowskich po “adaptacji”. Widok od strony południowej

    Przedmiotem największych kontrowersji były projekty niedostosowane do charakteru obiektów oraz rozbieżności między projektami a ich realizacją, co jest spowodowane zwykle brakiem nadzoru konserwatorskiego i nie wystarczającymi środkami finansowymi. Pojawił się też coraz częściej spotykany problem kontrowersji towarzyszących zazwyczaj realizacji projektów w miejscach eksponowanych, bez wcześniejszych konsultacji społecznych.
   
Odrębnym zagadnieniem było właściwe pielęgnowanie i utrzymanie zabytkowej zieleni. Duże zainteresowanie problematyką oraz coraz większa liczba zarówno referentów, jak i słuchaczy pozwalają mieć nadzieję, że w tej dziedzinie będzie następowała systematyczna poprawa. Rośnie krąg ludzi, którym zależy na tym, aby polskie ogrody były otoczone profesjonalną opieką.

_______________ Katarzyna Fabijakowska,
Agata Zachariasz

 


 

Konkurs prac studentów

    Konkurs prac studentów IV roku Wydziału Architektury “Idea architektonicznego kształtowania przestrzeni miejskiej na terenach poprzemysłowych szybu »Kościuszko« w Jaworznie” został zorganizowany pod patronatem prezydenta miasta Jaworzna przez Zarząd Miasta Jaworzna, Wydział Urbanistyki i Architektury UM w Jaworznie oraz Katedrę Projektowania Architektury Użyteczności Publicznej Instytutu Projektowania Architektonicznego WA PK. Konkurs połączono z wystawą 44 prac studenckich zakwalifikowanych do konkursu. Katalog wystawy zawierał wszystkie prace zaprezentowane na wystawie.
   
Prace studentów wykonane zostały w ramach konkursów prowadzonych na IV roku w semestrach siódmym i ósmym przez zespół dydaktyczny Katedry pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. inż. arch. Wojciecha Bulińskiego. Ocenę projektów przeprowadziło siedmioosobowe jury, powołane spośród wybitnych architektów, pod przewodnictwem arch. Henryka Buszko.
   
8 listopada br. w salach Centrum Szkolenia Kadr Południowego Koncernu Energetycznego w Jaworznie została otwarta wystawa połączona z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień ufundowanych przez organizatorów konkursu. W otwarciu uczestniczyli m.in. prezydent Jaworzna Marian Tarabuła, władze dziekańskie z dziekanem WA PK prof. arch. Wacławem Serugą, prodziekanem dr arch. Ewą Węcławowicz-Gyurkovich, jury konkursu, studenci oraz kadra dydaktyczna Katedry, jak również zaproszeni goście.

Jury przyznało nagrody równorzędne. Otrzymali je:

Marek Szpinda – za projekt teatru,
Krzysztof Strama – za projekt centrum komercyjnego,
Michał Kowalski – za projekt ośrodka kultury muzycznej.
Wyróżnienie specjalne otrzymał Michał Dąbek – za projekt muzeum sztuki współczesnej.

Niezależnie od jury dziekan WA PK przyznał nagrodę Agacie Kubaty za projekt multikina – centrum rozrywki – centrum handlowego.

_______________ Marek Kozień


 

Konferencje metodyczne lektorów

    Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Krakowskiej zorganizowało w październiku trzy konferencje metodyczne dla lektorów PK oraz innych wyższych uczelni w Krakowie. Wykłady, połączone z prezentacjami najnowszych podręczników do nauki języka angielskiego, przeprowadziły wydawnictwa: Macmillan Polska, Pearson Education Polska i Oxford University Press. Wśród prowadzących wykłady byli: Sally Burgess, autorka podręczników “FC Gold” i “CAE Gold”, wykładowca uniwersytecki i metodyk, Grant Kempton, konsultant metodyczny Pearson Education oraz Beata Dudzińska, reprezentująca to samo wydawnictwo. Przedstawili oni nowości wydawnicze Longmana, w tym przeznaczony głównie dla wyższych uczelni kurs “Cutting Edge” oraz wiele pozycji do nauki Business English. Macmillan Polska zarekomendował nowe części popularnego i znanego już na naszej uczelni podręcznika “Inside Out”, a Oxford University Press promował książki “Landmark”, “English File” oraz “Clockwise”, przeznaczoną gównie na krótsze kursy językowe dla studentów studiów zaocznych.
   
Studium Języków Obcych PK wzbogaciło się o nowe pozycje książkowe tych wydawnictw. Wśród książek podarowanych przez wydawnictwo Longmana znalazły się całe zestawy do nauki z podręcznika “Cutting Edge”, na wszystkich poziomach zaawansowania. Oxford University Press ofiarował bibliotece Studium 17 pozycji, w tym słowniki oraz zestawy podręczników “English File”, “Landmark” i “Clockwise” wraz z kasetami i płytami CD. Macmillan przekazał 20 podręczników, wśród których znalazły się promowane kompletne zestawy “Inside Out” dla grup zaawansowanych.
   
Ponadto w nowym roku akademickim Studium ponownie podjęło inicjatywę zorganizowania kursów językowych dla pracowników i studentów naszej uczelni. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem. W październiku rozpoczęły się kursy języka angielskiego w pięciu grupach o różnych stopniach zaawansowania, w tym grupy na poziomie FCE oraz jednej grupy konwersacyjnej, a także grupy z językiem niemieckim. Kursy prowadzą lektorzy SJO.
   
Wszystkich chętnych, którzy chcieliby podjąć naukę języka angielskiego w ramach kursów SJO, zapraszamy w semestrze letnim 2001/2002.

_______________ Magdalena Bednarska-Wnęk

 


 

Otwarcie Laboratorium
Techniki Wysokich Napięć

    8 listopada br. podczas posiedzenia Senatu dokonano na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej uroczystego otwarcia Laboratorium Techniki Wysokich Napięć Zakładu Elektroenergetyki w Instytucie Elektromechanicznych Przemian Energii. Laboratorium, o powierzchni użytkowej ok. 105 m kw., mieści się w odnowionym pawilonie dawnej komory termoklimatyzacyjnej Wydziału Mechanicznego.
   
Prace projektowe przystosowania pawilonu do nowej funkcji oraz roboty adaptacyjno-budowlane zostały wykonane przez Przedsiębiorstwo Technologii i Budownictwa TECHNO-CON w okresie od kwietnia do października 2000 r. Została również wykonana instalacja elektryczna doprowadzenia energii do budynku przez Zakład Instalacji Elektrycznych w Krakowie.
   
W roku 2001 Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Kraków SA wykonał instalację elektryczną wewnątrz budynku oraz dokonał montażu urządzeń stanowisk laboratoryjnych.
   
Łączny koszt przystosowania pawilonu do nowej funkcji, wykonanie instalacji elektrycznej, zakup i montaż urządzeń elektrycznych w laboratorium wyniósł 248 550 zł.


Otwarcie laboratorium. 
Od lewej: dyrektor Barbara Chmielarz, dziekan prof. Adam Jagiełło, rektor prof. Kazimierz Flaga

    Zwraca uwagę fakt, że projekt adaptacji budynku oraz prace remontowo-budowlane zostały wykonane z inwencją i dużą starannością, dzięki czemu rozplanowanie pomieszczeń laboratorium jest funkcjonalne, a sam obiekt wygląda estetycznie i nowocześnie.
   
Laboratorium Techniki Wysokich Napięć ma pełnić podwójną funkcję: dydaktyczną dla WIEiK oraz naukowo-badawczą w Instytucie Elektromechanicznych Przemian Energii. Zamierzeniem jest, by w perspektywie pełniło również funkcję usługową dla energetyki Polski Południowej.
   
W chwili obecnej laboratorium jest wyposażone w dwa stanowiska pomiarowo-badawcze, przeznaczone do pomiarów i badań w zakresie techniki wysokich napięć oraz do badania stanu izolacji maszyn elektrycznych.


Aleksander Main, przedstawiciel ABB Zwar, Leszek Palion, 
kierownik laboratorium i dyrektor Fryderyk Żurek z Zakładu Energetycznego Kraków

    Dalsze wysiłki zmierzają do wzbogacenia laboratorium o źródła wysokich napięć stałych, generator napięć udarowych i standardową aparaturę badawczo-pomiarową, taką jak dzielniki pojemnościowe i rezystancyjne WN, woltomierze elektrostatyczne WN, mostek Scheringa, rejestrator szybkich przebiegów. Zamierzenia te mają na celu podniesienie poziomu i unowocześnienie procesu nauczania na wydziale.
   
Nawiązanie bliższych kontaktów z firmami ABB Zwar i Zakładem Energetycznym Kraków zaowocowały już pozyskaniem eksponatów urządzeń elektroenergetycznych oraz wypożyczeniem aparatury pomiarowej. Kontakty te przerodzą się w przyszłości w korzystną współpracę.
   
W sferze działalności naukowo-badawczej zamierzenia ukierunkowane są na skompletowanie aparatury do diagnostyki on-line oraz off-line zjawisk destrukcyjnych w izolacji elektrycznej eksploatowanych maszyn elektrycznych, głównie generatorów i silników elektrycznych wysokiego napięcia. Analiza tych zjawisk będzie częścią kompleksowego programu wieloaspektowej i wieloparametrycznej diagnostyki maszyn, wdrażanej w Instytucie Elektromechanicznych Przemian Energii.

 

_______________ Władysław Oborski

Fot. J. Zych


Modernizacja roku 2001

    W prestiżowym konkursie “Modernizacja roku 2000” – tytuł ten w kategorii “Najciekawsze Wnętrze” otrzymali autorzy projektu modernizacji Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – dr arch. Marek Kozień i arch. Jan Rączy z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej w Instytucie Projektowania Architektonicznego WA PK (projekt wykonano w Akademickiej Pracowni Architektury – Zespół Projektowy Opery).
   
Ogólnopolski konkurs organizowany przez Targi Pomorskie “Romex”, przy udziale Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa i Stowarzyszenia Architektów Polskich, pod patronatem ministra rozwoju regionalnego i budownictwa, prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, głównego inspektora nadzoru budowlanego i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków stawia sobie za cel wyłonienie wyróżniających się realizacji i przedsięwzięć budowlanych, cechujących się wysoką jakością, nowoczesnością rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych modernizowanych obiektów oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii i materiałów.
   
Do tytułu nominowano 174 obiekty, 9 przyznano tytuły (w różnych kategoriach). Wszystkim laureatom pisemne gratulacje złożył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
   
Prowadzona od kilku lat modernizacja i rewaloryzacja Teatru Polskiego w Bielsku-Białej obejmuje kolejne fragmenty obiektu, który powstał w 1889 r. wg projektu znakomitego architekta wiedeńskiego E. R. von Ferstera i częściowo został przebudowany w 1905 r. przez zespół wiedeńskich architektów Fellnera i Hellmera. Wszyscy ci architekci projektowali wiele obiektów teatralnych w całej Europie, a także uczestniczyli, z sukcesem, m.in. w konkursach na projekt Teatru Miejskiego (obecnie im. J. Słowackiego) w Krakowie. W modernizowanych wnętrzach dokonano koniecznych zmian funkcjonalnych, przestrzennych i budowlanych, zachowując historyczny charakter architektury, zastosowano wiele elementów i detali wzorowanych na tych z epoki, odtworzono odkrytą w trakcie prac znakomitą polichromię widowni – a zarazem wprowadzono współczesne rozwiązania technologiczne (klimatyzacja, najnowsze rozwiązania elektroakustyczne, oświetleniowe i inne), uzyskując spójną architektonicznie całość.

_______________ Jan Rączy


 

Współpraca ze Szwecją

    W dniach 12 i 13 listopada br. na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK odbył się, już po raz trzeci, kurs pt.: “Analiza ryzyka”, prowadzony przez dr. Mohammada Shahriari z Chalmers University of Technology w Göteborgu. Kursy, które składają się z dwu części realizowanych w jesieni i na wiosnę, poza swym wymiarem merytorycznym mają również duże znaczenie praktyczne, gdyż stwarzają studentom okazję sprawdzenia znajomości języka angielskiego, jak i pozwalają zapoznać się z nieco innym niż w Polsce systemem prowadzenia zajęć. Działalność ta prowadzona jest w ramach międzynarodowej współpracy naukowo-dydaktycznej objętej programem SOCRATES, i o ile na początku dotyczyła wyłącznie kursów “Analizy ryzyka”, to dość szybko została poszerzona o wymianę studentów (jak dotychczas dwie studentki WIiTCh studiowały w Chalmers University of Technology, jedna z nich uzyskała stypendium strony szwedzkiej, dzięki któremu będzie tam pisać pracę dyplomową) oraz wymianę naukową. W trakcie rozmów między dr. Shahriarim i JM Rektorem PK prof. Kazimierzem Flagą oraz prorektorami prof. prof. Marcinem Chrzanowskim i Ryszardem Kozłowskim zainicjowano kolejną formę współpracy, która daje możliwość wspólnego promotorstwa przewodów doktorskich w zakresie inżynierii chemicznej i procesowej. Porozumienie zostało podpisane 14 listopada br. przez JM Rektora PK. Przewód taki, realizowany według ustalonych wymogów, zgodnych z przepisami obowiązującymi w Polsce i Szwecji, kończyłby się nadaniem dyplomów doktorskich przez obydwie współpracujące uczelnie.

_______________ Barbara Tal-Figiel


 

“Monitorowanie
maszyn i urządzeń energetycznych”

    Katedra Maszyn i Urządzeń Energetycznych Instytutu Aparatury Przemysłowej i Energetyki PK w dniach od 15 do 16 listopada br. zorganizowała sympozjum pt. “Monitorowanie maszyn i urządzeń energetycznych”, które poświęcono pamięci Profesora Stanisława Chrzanowskiego – setnej rocznicy jego urodzin. Sympozjum przewodniczył prof. dr hab. inż. Jan Taler.
    W uroczystościach związanych z otwarciem sympozjum oraz w obradach udział wzięli: prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z zagranicą – prof. zw. dr hab. inż. Marcin Chrzanowski; dziekan Wydziału Mechanicznego – prof. dr hab. inż. Stanisław Michałowski; goście z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedstawiciele Elektrowni Skawina SA oraz pracownicy Instytutu Aparatury Przemysłowej i Energetyki PK.

    W pierwszej części sympozjum prof. zw. dr hab. inż. Franciszek Młynarski przybliżył zebranym sylwetkę Profesora Stanisława Chrzanowskiego, który przyczynił się do tworzenia i rozwoju polskiego przemysłu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., inicjatora powstania na PK Katedry Techniki Cieplnej, której tradycję obecnie kontynuuje Katedra Maszyn i Urządzeń Energetycznych, dziekana Wydziału Mechanicznego oraz prorektora PK, znakomitego naukowca i wspaniałego człowieka. Miłym akcentem tej części sympozjum było przekazanie przez syna Profesora, prof. zw. dr. hab. inż. Marcina Chrzanowskiego, na ręce dyrektora IAPiE prof. Jana Talera, pamiątki po Profesorze Stanisławie Chrzanowskim. Była nią książka A. Stodola “Dampf – und Gasturbinen” podarowana prof. Stanisławowi Chrzanowskiemu w roku 1930 przez znanych w tym czasie profesorów wraz z ich dedykacją.

    Kierownicy katedr i zakładów wchodzących w skład IAPiE: Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Katedry Aparatury i Instalacji Przemysłowych, Zakładu Mechaniki Płynów, Zakładu Termodynamiki i Pomiarów Maszyn Cieplnych, Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji – zapoznali zebranych z tematyką prac badawczych, osiągnięciami naukowymi i dydaktycznymi kierowanych jednostek.
   
W drugiej części obrad wymieniano doświadczenia związane z zagadnieniami tj.: monitorowanie maszyn i urządzeń energetycznych, wymiana ciepła i masy oraz przebudowa i modernizacja elektrowni.
   
Drugi dzień sympozjum upłynął na zwiedzaniu pomieszczeń laboratoryjnych Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych IAPiE PK, w których prowadzone są zarówno prace badawcze, jak i zajęcia dydaktyczne.
   
W związku ze zorganizowanym sympozjum “Monitorowanie maszyn i urządzeń energetycznych” Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, staraniem pracowników KMiUE, wydało zeszyt naukowy, w którym zaprezentowano osobę Profesora Stanisława Chrzanowskiego oraz prace uczestników sypozjum.

_______________ Tomasz Sobota

Fot. Bohdan Węglowski


 

Honorowy patronat

    16 listopada br. Galeria PK “Stara Polana” w Zakopanem obchodziła swój “malutki” jubileusz – pierwszą rocznicę istnienia. Uroczystość ta została połączona z otwarciem wystawy grafiki prof. Ewy Gołogórskiej-Kuci (str. 39).
   
W wernisażu wziął udział starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, który na ręce rektora prof. Kazimierza Flagi przekazał akt objęcia galerii honorowym patronatem. W dokumencie tym czytamy:
   
“Niniejszym starosta tatrzański na podstawie uchwały Zarządu Powiatu Tatrzańskiego obejmuje z dniem 16 listopada 2001 r. patronatem honorowym Galerię Politechniki Krakowskiej w Zakopanem »Stara Polana« i zobowiązuje się do promocji galerii na terenie powiatu tatrzańskiego oraz wspierania przedsięwzięć realizowanych w galerii”. (eb)

Fot. J. Zych

 

___________________________Wybrała i przygotowała do druku Elżbieta Barowa