GALERIE


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

 Danuta Zajda

    Lato za nami, również to artystyczne, ale sezon na scenie Teatru Zależnego dopiero się rozpoczął. W tym roku po raz trzeci odbyły się Spotkania Teatrów Nieinstytucjonalnych “STeN 2001” 1) . Ich celem jest przedstawienie premier teatralnych przygotowanych w ciągu minionego roku przez krakowskie teatry nieinstytucjonalne. W tym roku okazja jest szczególna, ponieważ zainaugurowano nie tylko III Spotkania, ale otwarto również stałą scenę repertuarową przeznaczoną dla wszystkich profesjonalnych twórców teatralnych, którzy realizują własne przedsięwzięcia. Teatr Zależny od kilku lat stanowi ważne miejsce prezentacji takich przedstawień. Dzięki życzliwości władz Uczelni i poparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa powstaje Teatr o zupełnie odmiennej od pozostałych strukturze – i mamy nadzieję – interesujący.
  
8 października odbyło się uroczyste otwarcie, którego dokonali wspólnie: pani wiceprezydent miasta Krakowa Teresa Starmach oraz prorektor PK prof. Marcin Chrzanowski. W trakcie III Spotkań Teatrów Nieinstytucjonalnych (9 –17 października br.) wystawiono 11 spektakli, 9 z nich na scenie Teatru Zależnego, pozostałe można było obejrzeć na scenie EL-JOT (ul. Miodowa 15). Od 20 października br. rozpoczęła działalność scena repertuarowa. Niemal co wieczór o 19.00 lub 20.00 (szczegółowe informacje w codziennej prasie) prezentowane są spektakle stowarzyszeń i grup teatralnych współpracujących ze STeN-em. Organizatorzy starają się tak konstruować repertuar, by zaoferować publiczności możliwie najwięcej tytułów, a każdemu z członków Stowarzyszenia dać szansę zaprezentowania swoich dokonań na scenie (na podstawie informacji z katalogu do III STeN, redagowanego przez Zbyszka Kozłowskiego).

Od lewej: Jacek Milczanowski (prezes STeN), pani wiceprezydent Krakowa Teresa Starmach, Bogdan Słomiński
Od lewej: Jacek Milczanowski (prezes STeN), pani wiceprezydent Krakowa Teresa Starmach, Bogdan Słomiński (wiceprezes STeN) w trakcie oficjalnego otwarcia sceny repertuarowej Fot. M. Dudek

    Październik w Galerii “Kanonicza 1” zdominowany został przez “Dzieła mistrzów” – dwie kolejne wystawy zorganizowane przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych. “Dzieła mistrzów” to efekt konkursu na kopię i impresję nt. obrazów znanych malarzy.

Na pierwszym planie autor wystawy – Jakub Stożek z mamą Joanną Stożek Fot. D. Zajda
Na pierwszym planie autor wystawy – Jakub Stożek z mamą Joanną Stożek Fot. D. Zajda

    W kawiarni “Inkwizytor” przez cały październik można było oglądać “Dzieci z Kazimierza” – wystawę Jakuba Stożka (absolwenta Wydziału Anglistyki UJ), który po raz pierwszy publicznie prezentuje swe fotografie. Czarno-białe zdjęcia ukazują wzruszające, zabawne, a czasem przerażające migawki z codziennego życia dzieci z krakowskiego Kazimierza. Skromna, bo składająca się z 27 fotografii, wystawa stanowi starannie dobraną i spójną całość.