UCZELNIA NASZYM DOMEM


Elżbieta Barowa – Politechnika Krakowska
Zbigniew Sulima – Akademia Górniczo-Hutnicza

 

Redaktorzy w Krakowie

 

    IX Spotkanie Redaktorów Gazet Akademickich tym razem odbyło się w Krakowie. W dniach od 5 do 8 września br. gośćmi Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej było 56 redaktorów z 32 redakcji gazet uczelnianych, reprezentujących 16 ośrodków akademickich z całego kraju.
  
Spotkania redaktorów odbywają się od 1993 roku, a pierwsze zostało zainicjowane i zorganizowane przez ówczesnego pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, dr. Tadeusza Zaleskiego, obecnie dyrektora Departamentu Informacji i Promocji KBN. Co roku inny ośrodek akademicki gości redaktorów. W zeszłym roku były to trzy poznańskie uczelnie, a w roku przyszłym organizatorem dziesiątego, jubileuszowego spotkania, które odbędzie się w Płocku, zostanie po raz pierwszy uczelnia niepaństwowa – Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica.
  
Pierwszego dnia obrad na Politechnice Krakowskiej przybyłych powitał prorektor PK ds. rozwoju uczelni i współpracy z zagranicą, prof. Marcin Chrzanowski. Prorektor Marcin Chrzanowski przedstawił dzień dzisiejszy uczelni, jej perspektywy i zamierzenia, a także mówił o misji szkoły wyższej w XXI wieku.
  
Po krótkiej prezentacji przybyłych na spotkanie redakcji Marian Nowy i Marek Lovell – redaktorzy “Dziennika Polskiego” opowiedzieli o istniejącej od 7 lat kolumnie “Dziennika Akademickiego”, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Jak się okazało, kolumna prezentująca systematycznie co dwa tygodnie uczelnie krakowskiego ośrodka akademickiego jest ewenementem na skalę krajową.
  
Pierwszy dzień obrad zakończył się wykładem dr. Włodzimierza Chorązkiego z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ. Mówił on o warunkach działania prasy lokalnej, branżowej i niskonakładowej, o przygotowywaniu tekstów prasowych, pracy nad nimi. Stwierdził, że prasa akademicka powinna przede wszystkim informować i integrować środowisko, być trybunem społeczności, kształtować opinię. Postawił przy tej okazji zarzut pod adresem gazet uczelnianych, nazywając je “gazetami dworskimi”. Może i jest w tym trochę prawdy?
  
Te nie do końca przyjemne sformułowania osłodził fascynujący wykład prof. Wiktora Zina. Profesor, odsłaniając tajemnice krakowskiego Rynku, mówił o tym, co widać na powierzchni i o tym, jakie tajemnice kryją się pod ziemią. Gdy weźmie się pod uwagę wspaniały talent gawędziarza, który swoje słowa jak zwykle bogato ilustruje rysunkami, to trudno się dziwić, że niemal wszyscy mieli do profesora jakieś pytania, nie mówiąc o życzeniu wspólnego zdjęcia.
  
Drugi dzień obrad odbywał się w AGH, w myśl zasady, że jeśli gospodarzem jest więcej niż jedna uczelnia, to każda z nich ma tzw. swój dzień.
  
Spotkanie z JM Rektorem AGH prof. Ryszardem Tadeusiewiczem składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była uczelni, przemianom, jakie dokonały się w niej w ostatnich latach, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych dziedzin nauki, ujętych w jej nazwie. Natomiast w drugiej części spotkania wysłuchaliśmy wykładu “Prasa papierowa versus publikacje w Internecie – konkurencja czy obustronnie wzmacniająca synergia?”. Po wykładzie Internet nabrał zupełnie nowego znaczenia, a obawy niektórych redaktorów co do przyszłości prasy papierowej zostały rozwiane przez rektora Tadeusiewicza, który twierdzi, ze Internet nie tylko nie jest zagrożeniem dla tradycyjnych wydawnictw, ale przeciwnie – wzmaga u czytelnika chęć obcowania ze słowem drukowanym.
  
Spotkanie z dr hab. Ewą Nowińską z Zakładu Prawa i Środków Masowego Komunikowania UJ było poświęcone problemom prawnym – głównie prawu prasowemu i autorskiemu oraz zagadnieniom pokrewnym. Tematyka ta pojawiała się już na spotkaniach redakcji, ale zawsze budzi gorące zainteresowanie i jest przedmiotem burzliwych dyskusji. Tak było i tym razem – po wykładzie dr E. Nowińska dosłownie została zarzucona pytaniami dotyczącymi konkretnych przypadków. Jak ważny jest to temat dla osób zajmujących się redagowaniem gazet, niech świadczy to, że dr E. Nowińskiej po prostu zabrakło wizytówek.
  
W trakcie spotkania, zarówno przy stole obrad, jak i w kuluarach, kontynuowano dyskusję (rozpoczętą jeszcze w Poznaniu) na temat sformalizowania działań środowiska redaktorów gazet akademickich. Jak zwykle wśród głosów w dyskusji były zarówno opinie rozbieżne jak i popierające się, skąpy czas jednak nie pozwolił na przyjęcie konkretnych rozwiązań. Stwierdzono, że dyskusja będzie kontynuowana pomiędzy zjazdami, aby w przyszłym roku w Płocku, z pewnością po dalszych zażartych dyskusjach, można było podjąć konkretne decyzje.
  
Oprócz bogatej części merytorycznej organizatorzy chcieli zaprezentować Kraków od innej strony niż zwykle widzą to turyści. Goście odwiedzili miejsca rzadko udostępniane szerszej publiczności, np. Wieżę Mariacką, gdzie wszyscy mogli zobaczyć strażaka hejnalistę w akcji, specjalny występ dał Balet Form Nowoczesnych AGH, a jedno z wieczornych spotkań odbyło się w Centrum Sportu i Rekreacji PK, gdzie goście mogli zagrać w koszykówkę, siatkówkę, skorzystać z solarium, zagrać w kręgle lub brydża (posilając się w razie potrzeby). Jak napisała jedna z gazet: “Wpuszczony tu rano delikwent nie zauważy nawet, że minął dzień”.
  
I w ten oto sposób dobiegło końca krakowskie spotkanie. Jeszcze tylko wieczór pożegnalny w zabytkowych piwnicach należącego do Politechniki Krakowskiej budynku przy ul. Kanoniczej 1, który zaszczycili swoją obecnością rektor prof. Ryszard Tadeusiewicz i rektor prof. Kazimierz Flaga z małżonką oraz wykładowcy, jeszcze ostatnie wspólne zdjęcie – i do zobaczenia za rok.

 

Fot. J. Zych