STUDENCI PK


Wystąpienie przedstawiciela studentów PK 

w czasie inauguracji roku akademickiego 2001/2002

Łukasz Kołodziejczyk
Przedstawiciel UR SS

 

JM Rektorze,
Szanowne Grono Profesorskie,
Drodzy Goście,
Koleżanki i Koledzy,

    Jest mi ogromnie miło, że mogę w imieniu organizacji studenckich Politechniki Krakowskiej przekazać kilka ciepłych słów na otwarciu roku akademickiego naszej uczelni.
   
Pragnę powitać całą kadrę naukową, doktorantów i studentów wszystkich lat, a szczególnie gorąco nowych przedstawicieli braci studenckiej.
   
Nadchodzący rok przyniesie wiele nowych doświadczeń i wyzwań. Czekają nas chwile pełne obowiązków i wyrzeczeń, ale także niezapomniane momenty radości i zabawy. Wierzę, że zadania stojące przed nami potraktujemy jako ciekawe wyzwanie, a przeciwności losu uda się nam pokonać.
   
Mówi się, że rozwój nauki służy temu, by człowiek poznał ogrom własnej niewiedzy. Podczas tych studiów zdarzy się jeszcze, że ogrom niewiedzy uświadomią nam wykładowcy (oby nie podczas egzaminów). Wiedza zdobyta na Politechnice Krakowskiej będzie dla nas z pewnością powodem do dumy i pomoże nam sprostać problemom stawianym przez życie.
   
Studia to czas przyswajania wiedzy, ale także poszerzania swoich indywidualnych zainteresowań – społecznych, sportowych, turystycznych i kulturalnych.
   
Studenci krakowscy zajmują ważne miejsce wśród innych grup, społeczności Krakowa. To my, studenci, co roku przejmujemy władzę nad miastem podczas studenckiego święta juwenaliów. Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że brać studencka od wieków jest trzonem i adresatem wielu wydarzeń kulturalnych tego miasta.
   
Zachęcam Was, Koleżanki i Koledzy, abyście byli studentami aktywnymi. Chciałbym przypomnieć, że zapraszają Was do siebie, jak co roku, organizacje studenckie, działające na naszej uczelni. Między innymi sekcje sportowe Klubu Uczelnianego AZS, który szczyci się licznymi osiągnięciami na arenie ogólnopolskiej. Ten uczelniany klub sportowy dźwiga na swoich barkach ciężar spraw związanych ze sportem i rekreacją. Jego wizytówką jest organizowany co roku bieg nazwany od imienia patrona naszej uczelni. Myślę, że każdy może wybrać coś dla siebie z bogatej oferty wielu sekcji KU AZS.
   
Niezależne Zrzeszenie Studentów, Zrzeszenie Studentów Polskich – te działające prężnie organizacje – również zapraszają i zachęcają Was do współpracy.
   
Osoby o konkretnych zainteresowaniach naukowych mogą zaangażować się w pracę różnorodnych Kół Naukowych.
   
Pozwolę sobie wspomnieć również o Studenckim Centrum Radiowym “Nowinki”, które działa na terenie miasteczka studenckiego Politechniki Krakowskiej. Audycje dotyczące bieżących spraw Uczelni opracowują studenci.
   
Zaprasza Was również Uczelniana Rada Samorządu Studentów. Jest ona szczególnie ważna. Samorząd służy pomocą w rozwiązywaniu problemów, reprezentuje poglądy i marzenia studentów, walczy o prawa i przywileje nie tylko na uczelni, ale i poza nią – w Porozumieniu Uczelni Krakowa, Studenckiej Komisji Uczelni Technicznych, Parlamencie Studentów RP w Warszawie. Jest to z jednej strony zaszczyt i powód do dumy, z drugiej – wymagania i praca, ale i możliwość samorealizacji.
   
Studia to także rozrywka. Rajdy Politechniki Krakowskiej organizowane od 40 lat (właśnie przez samorząd) obrosły legendą i są miło wspominane zarówno przez absolwentów, jak i kadrę naukową. Miło pomyśleć, że dwa, trzy tysiące studentów wyrusza na rajd, by następnie wspólnie, na jego zakończenie, uczestniczyć w imprezie plenerowej.
   
Obok centralnych uroczystości juwenaliowych, staramy się co roku organizować własne –Czyżynalia (nazwa pochodzi od dzielnicy naszego miasteczka studenckiego), które zawsze są dużym przedsięwzięciem artystycznym i rozrywkowym, połączonym z wieloma mniejszymi imprezami.
   
Kończąc, życzę wszystkim samych sukcesów, a studentom pierwszego roku – aby z powodzeniem odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Dobrze wykorzystany czas na pewno zaowocuje w przyszłości wybitnymi osiągnięciami zarówno na uczelni, jaki i poza nią.
   
Kadrze naukowej chciałbym życzyć wytrwałości i cierpliwości w pracy dydaktycznej.
   
Drogie Koleżanki i Koledzy, pamiętajcie o organizacjach studenckich na naszej uczelni i nie bójcie się być aktywnymi studentami, nie bójcie się zwracać z problemami do Samorządu Studentów.
   
Mimo że pochodzimy z różnych stron kraju, mamy różne charaktery, poglądy – jako brać studencka jednoczmy się, żyjmy wspólnie, w przyjaźni i pomagajmy sobie wzajemnie, bo jest to na studiach nam wszystkim tak potrzebne, jak wiedza i szczęście.