WYDAWNICTWA


 

ARCHITEKTURA BETONOWA
Dariusz Kozłowski, red.
Kraków 2001, Wyd. “Polski Cement”, s. 64

 

    Album “Architektura betonowa” to monografia dotycząca architektury betonowo-żelbetowej z obszaru Polski. Książkę można także uznać za zbiorowy “portret” jej twórców, odnalezionych po latach na rozległym obszarze Europy, którzy przedstawiają różnorodne zastosowania tego materiału budowlanego. Lektura “Architektury betonowej” może wywołać również refleksję na temat miejsca architektury ziem polskich w Europie, świecie kultury i sensu “dziedzictwa kultury ziemi”.
  
W książce nie próbowano ustalić jakiegoś wspólnego sposobu omawiania architektury – siedem wybranych dzieł przedstawiają uznani teoretycy – profesorowie ze środowisk akademickich. Są to: Andrzej Kadłuczka i Maria Misiągiewicz z Politechniki Krakowskiej, Ernest Niemczyk i Olgierd Czerner z Politechniki Wrocławskiej, Konrad Kucza-Kuczyński, Lech Kłosiewicz i Jadwiga Roguska z Politechnki Warszawskiej. Ich widzenie rzeczy jest bardzo osobiste. Opracowanie redagował i poprzedził wprowadzeniem piszący te słowa.
  
Książka została przychylnie przyjęta przez recenzentów – prof. Wojciecha Bulińskiego i prof. Tomasza Mańkowskiego z Wydziału Architektury PK. Dbałości o zawartość merytoryczną albumu towarzyszy staranna grafika, wysoka jakość fotografii i piękna oprawa introligatorska. Wydawcą “Architektury betonowej” jest “Polski Cement”, niekomercyjna firma promocyjna, z prezesem dr. Janem Deją, która swoje zadanie traktuje jak misję. “Polski Cement” wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej jest organizatorem dorocznego ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową z użyciem technologii betonu – pod nazwą “Architektura Betonowa”.
  
Do nabycia: Siedziba Sp. z o.o. “Polski Cement”, ul. Morawskiego 5, Kraków.


 

OBLICZENIA W CHEMII ANALITYCZNEJ
Z elementami programowania komputerowego
Tadeusz Michałowski
Kraków 2001, wyd. Politechnika Krakowska, s. 302

 

    Podręcznik jest nowoczesną ofertą programową do ćwiczeń rachunkowych z chemii analitycznej (analiza miareczkowa i wagowa) na uczelniach technicznych i uniwersyteckich. Wskazuje na możliwość uzyskania cennych informacji z obliczeń, przeprowadzonych za pomocą programów komputerowych, opartych na pełnej wiedzy fizykochemicznej i bilansach dotyczących układów elektrolitycznych. Umożliwia dobór optymalnych a priori warunków oznaczeń analitycznych oraz ilustruje sposób przeprowadzenia analizy specjacyjnej na drodze rozważań termodynamicznych. Podręcznik zawiera także wiele informacji przydatnych do ćwiczeń laboratoryjnych z chemii analitycznej i chemii fizycznej.
  
Do nabycia: Redakcja Wydawnictw Politechniki Krakowskiej, ul. Podchorążych 1, Kraków.