GALERIE


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

 Danuta Zajda

Galeria Sztuki

W sierpniu gościliśmy w galerii malarzy profesjonalistów zaproszonych na plener w Przegorzałach. Chociaż druga połowa lipca zafundowała artystom dramatyczne przeżycia meteorologiczne, to efekt twórczych zmagań zaprezentowanych na poplenerowej wystawie “Lato w Przegorzałach” stał się niewątpliwą atrakcją dla koneserów współczesnego malarstwa. Wśród autorów znaleźli się znani i uznani: Kiejstut Bereźnicki, Stanisław Pasieczny, Franciszek Starowiejski oraz inni malarze różnych pokoleń i postaw artystycznych, w sumie 17 artystów.

Teatr Zależny

    Na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej odbyło się kolejne, IV już “Lato teatralne” Teatru Dialog, a I – Teatru Atelier – Kraków. To jakby dwie imprezy w jednej: każdy z teatrów proponuje inny repertuar, aktorzy zapraszają się wzajemnie do współpracy, choć jednocześnie chcą podkreślić swą artystyczną odrębność.

Impreza trwała 12 dni, zaprezentowano 6 spektakli:

“Contra Heidegger Ja w trzeciej osobie” – proza Thomasa Bernharda. Wybór, przekład, reżyseria – Marek Kędzierski, występuje – Marek Kalita.

“Józef K.” wg “Procesu” Franza Kafki. Adaptacja, reżyseria i scenografia – Marek Kalita, występują – Ewa Sąsiadek, Marek Kalita, Szczęsny Wroński, Edward Żentara – premiera.

“Raskolnikow” wg Fiodora Dostojewskiego. Scenariusz i reżyseria – Marek Gaj, Marek Kalita, Edward Żentara, występują – Marek Kalita, Edward Żentara.

“Moniza Clavier” Sławomira Mrożka. Reżyseria i wykonanie – Edward Żentara.

“Emigranci” Sławomira Mrożka. Reżyseria – Tomasz Piasecki, występują – Tomasz Piasecki, Edward Żentara – premiera.

“Kaczo” Bogusława Schaeffera. Reżyseria – Edward Żentara, występują – Anna Musiałówna, Tomasz Piasecki, Edward Żentara.

    Miłośnicy teatru pewnie wyłowili wśród tytułów “Raskolnikowa” – spektakl grany (z przerwami) od połowy lat 80., ta teatralna perełka w niezmiennie znakomitym wykonaniu nadal przyciąga publiczność. A na brak widzów nie można było narzekać, wszystkie spektakle cieszyły się dużą frekwencją i żywiołowymi reakcjami publiczności. Do oglądania spektakli zachęcały również “Rekomendacje kulturalne” TVP Kraków, prezentując fragmenty spektakli i rozmowy z aktorami.
  
Sponsorem finansowym projektu “Lato teatralne” był Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Krakowa, który po raz kolejny przyczynił się do zorganizowania tej atrakcyjnej imprezy.