WAŻNE WYDARZENIA W PK


KONFERENCJE, SEMINARIA

“Transport bimodalny”

 

    Pod takim tytułem odbyło się seminarium, zorganizowane 3 kwietnia br. przez Instytut Maszyn Roboczych oraz Instytut Pojazdów Szynowych WM PK.
  
Okazją do zorganizowania seminarium była wizyta w Polsce przedstawicieli amerykańskiej firmy Wabash National Corporation z Lafayette (Indiana), będącej liderem na rynku amerykańskim w zakresie produkcji zestawów transportu bimodalnego RoadRailer®. Firma ta jest partnerem komercyjnym Purdue University w West Lafayette, z którą to uczelnią Politechnika Krakowska zawarła umowę o współpracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej.
  
Idea transportu bimodalnego opiera się na przewozie koleją naczep samochodowych na specjalnie zaprojektowanych adapterach (przypominających dwuosiowe wózki wagonowe). Nie ma tu więc wagonów, a siły wzdłużne przenoszone są bezpośrednio przez ramy naczep samochodowych.
  
W trakcie seminarium, w którym udział wzięli także zainteresowani tą tematyką studenci, wykazano wyższość transportu bimodalnego, w pewnych obszarach przewozów, nad pozostałymi rodzajami transportu kombinowanego. Obok prezentacji firmy Wabash National Corporation przedstawiono także polskie rozwiązania tego tematu. O krajowych doświadczeniach i wynikach badań mówił prof. dr hab. inż. Jerzy Madej z Politechniki Warszawskiej. Obszary zastosowania transportu bimodalnego w Polsce zarówno w relacjach tranzytowych, jak i wewnątrzkrajowych przedstawił dr inż. Adam Tułecki z Instytutu Pojazdów Szynowych PK. Ponadto w seminarium udział wzięli producenci polskich naczep bimodalnych – firma ZASTA ze Słupska.

_______________ Maciej Trębicki


Akredytacja

 

    6 kwietnia br. pełnomocnik dziekana Wydziału Architektury ds. akredytacji prof. Andrzej Wyżykowski w imieniu dziekana WA prof. Wacława Serugi odebrał w siedzibie Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) oficjalne potwierdzenie przyznanej Wydziałowi Architektury PK pełnej akredytacji.
  
Akredytacja ta, przyznawana przez uznawaną w świecie profesjonalną instytucję, obejmuje lata akademickie od 1998/99 do 2004/2005.
  
Podczas londyńskiego spotkania przedyskutowano sposób przekazywania dyplomantom Wydziału Architektury specjalnego certyfikatu ukończenia szkoły wyższej posiadającej akredytację RIBY.
  
Pierwsza lista absolwentów Wydziału przekazana do RIBY obejmuje 406 osób, którym uroczyście zostaną wręczone dyplomy 13 czerwca 2001. A.W.


“Inteligentne budynki”

 

    W dniach 9 – 10 kwietnia br. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu odbył się I Międzynarodowy Kongres “Intelligent Building Systems” – Systemy sterowania oraz zarządzania bezpieczeństwem i energią w nowoczesnych budynkach. Organizatorami kongresu byli: Politechnika Krakowska, The University of Reading-London, European Intelligent Building Group, Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Przewodniczącym Komitetu Naukowo-Programowego Kongresu był prof. dr hab. inż. Lech Bukowski, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego dr inż. Jerzy Feliks. W ciągu dwóch dni kongresu miejsce obrad odwiedziło ok. 220 osób. Odwiedzający mogli wysłuchać 28 referatów o tematyce związanej z tzw. “inteligentnym budynkiem”, jak również zapoznać się z aktualną ofertą 17 firm, które swoje rozwiązania i pomysły prezentowały podczas trwającej w tym samym czasie wystawy.

   Wśród wielu zaproszonych gości, którzy brali czynny udział w obradach, był prof. Derek Clements-Croome, który na co dzień prowadzi wykłady w angielskim University of Reading-London. Prof. Derek Clements-Croome jest głównym specjalistą w dziedzinie budynków inteligentnych w Europie. Jest jednocześnie przewodniczącym Executive Committee of European Intelligent Building Group (ECEBG). Ta organizacja skupia w swoim gronie wiele uczelni europejskich, a także instytucji promujących ideę “inteligentnych budynków”. Od niedawna Politechnika Krakowska została również członkiem tej organizacji. Ponadto pomiędzy Politechniką Krakowską a The University of Reading-London w Anglii została nawiązana współpraca, która umożliwi wspólne organizowanie seminariów i projektów badawczych oraz wymianę studentów pomiędzy partnerami. Z tej szansy na początek będą mogli skorzystać studenci Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, gdyż na specjalności automatyka ma powstać od nowego roku akademickiego specjalizacja w zakresie inteligentnych systemów sterowania w nowoczesnych budynkach.

   Jednym z najważniejszych efektów kongresu było utworzenie interdyscyplinarnej grupy, złożonej z przedstawicieli Wydziału Architektury, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Środowiska oraz specjalności automatyka, którzy mają opracować koncepcję systemu kształcenia specjalistów z zakresu “inteligentnych budynków” i jednocześnie przygotować podręcznik do druku. W grupie tej oprócz przedstawicieli Politechniki Krakowskiej znaleźli się reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przewodzi jej dr hab. inż. Jerzy Mikulik z Instytutu Automatyki Politechniki Krakowskiej.
  
Następny kongres planowany jest na maj 2002, również na Zamku Królewskim na Wawelu.

_______________ Jerzy Feliks
Fot. J. Zych


Program EUREKA – LOGCHAIN
na Politechnice Krakowskiej

 

    W dniach 23 – 25 kwietnia br. Kraków gościł uczestników Posiedzenia Grupy Roboczej Programu LOGCHAIN – programu realizowanego w ramach Europejskiej Inicjatywy EUREKA.
  
W ostatnich latach obserwuje się w Europie intensywny wzrost międzynarodowego transportu drogowego w obsłudze przewozu towarów na duże odległości. Szczególnie proces ten daje się zauważyć na kierunkach wschód – zachód, południowy wschód – zachód, a także północ – południe Europy. Niewątpliwie w ciągu najbliższych lat nastąpi intensyfikacja i rozwój transportu samochodowego w ramach integracji krajów Europy Środkowo-Wschodniej, po ich przystąpieniu do Unii Europejskiej. Niepokojący jest jednak stale notowany spadek udziału kolei w przewozach ładunków – kolei jako środka transportu, który dzięki swym zaletom powinien czynnie uczestniczyć w procesach przepływu towarów na duże odległości.
  
Celem Programu LOGCHAIN jest dokładna identyfikacja aktualnego stanu oraz określenie źródeł, wielkości, jak i kierunków przepływu towarów w ciągu najbliższych lat. Stworzenie takiej bazy danych pomoże w opracowaniu modeli służących stopniowemu przebudowaniu logistycznych łańcuchów transportu towarów, z położeniem głównego nacisku na transport kolejowy. Nowe łańcuchy logistyczne zostaną zaprojektowane w oparciu o szeroko pojęte i intensywnie rozwijające się systemy intermodalne:
• kolej – samochód,
• statek – kolej,
• żegluga kabotażowa – żegluga śródlądowa – kolej.
    Inicjatorem Programu LOGCHAIN było niemieckie ministerstwo nauki i badań (BMBF), które pozyskało do współpracy partnerów z kilkunastu państw europejskich.
  
Niewątpliwie podjęcie prac nad całościową analizą dotyczącą przepływu towarów pomiędzy krajami jednoczącej się Europy i przeprojektowaniem rozwijających się w niewłaściwym kierunku łańcuchów logistycznych nie jest i nie będzie możliwe bez zaangażowania zainteresowanych tematem stron. Tylko wzajemne identyfikowanie problemów i przełamywanie barier doprowadzić może do rozwoju i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, logistycznych oraz w zakresie zarządzania procesami transportowymi.
  
W celu wymiany informacji o realizowanych projektach odbywają się cykliczne spotkania pomiędzy partnerami programu. Propozycja spotkania w Polsce padła podczas poprzedniego posiedzenia, które odbyło się w Berlinie w październiku ubiegłego roku. Organizacją spotkania zajął się Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej przy współudziale Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Komitetu Badań Naukowych.
  
Program LOGCHAIN w chwili obecnej obejmuje sześć projektów realizowanych i siedem będących na etapie przygotowawczym do uzyskania statusu EUREKI. Podczas obrad krótko omówiono projekty już realizowane, a przede wszystkim przedstawiono szereg nowych propozycji projektów, w tym znaczną ich liczbę (12 projektów) ze strony polskiej.
  
Polskie propozycje dotyczyły działań zmierzających do usprawnienia przewozu towarów w korytarzach transportowych przebiegających przez nasz kraj, w tym także korytarza Gdańsk – Odessa oraz rozwiązań natury technicznej, związanych z problematyką styku dwóch szerokości torów (1435 i 1520 mm) na naszej wschodniej i północno-wschodniej granicy.

    W spotkaniu udział wzięło ponad 40 osób, w tym ze strony polskiej przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Komitetu Badań Naukowych, Polskiej Akademii Nauk, wyższych uczelni, ośrodków i instytutów badawczych, Polskich Kolei Państwowych SA, firm transportowych i spedycyjnych oraz polskich portów morskich.
  
Dlaczego strona polska wykazuje tak duże zainteresowanie i zaangażowanie w realizację Programu LOGCHAIN? To pytanie nie wymaga chyba zbyt obszernej odpowiedzi. Jak już wielokrotnie pisano, Polska leży na skrzyżowaniu dróg biegnących z zachodu na wschód oraz z północy na południe Europy. Znaczenie naszego kraju jako ogniwa w transporcie dóbr w tych ciągach komunikacyjnych jest więc ogromne. Wydolność naszej sieci dróg kołowych jest i długo jeszcze będzie niewystarczająca. Należy więc budować system transportowy w oparciu o takie gałęzie transportu, które wzajemnie uzupełniając się, spełniać będą kryteria wysokiej jakości, niezawodności i bezpieczeństwa przewozów, będąc przy tym przyjaznymi dla środowiska. Takie właśnie zalety posiadają systemy intermodalne, które powinny na szerszą niż dotychczas skalę rozwijać się w Polsce.

_______________ Maciej Trębicki
Fot. J. Zych


Wystawa profesora Waltera Henna

 

    Samodzielny Zakład Projektowania Architektury Przemysłowej WA PK był organizatorem retrospektywnej wystawy twórczości architektonicznej prof. Waltera Henna z Niemiec, obejmującej lata 1955 – 1988. Wystawę można było oglądać w Galerii “Gil” w dniach 25 – 27 kwietnia br.
  
Na wystawie pokazano 60 plansz, przedstawiających 37 obiektów zrealizowanych w Niemczech, Luksemburgu, Singapurze, Iranie, Arabii Saudyjskiej i w USA, wielokrotnie przedstawianych w międzynarodowej literaturze fachowej, których część uznana została za awangardowe, wyznaczające nowy kierunek w projektowaniu budynków przemysłowych, biurowych, magazynowych i socjalnych (głównie stołówki przemysłowe i studenckie).
  
Celem wystawy – wobec toczącego się postępowania o nadanie prof. dr inż. hab. arch. dr h.c. Walterowi Hennowi doktoratu honoris causa Politechniki Krakowskiej – było przypomnienie wielkiego i znaczącego dorobku twórczego prof. W. Henna. Podczas otwarcia mówiono również o miejscu i roli twórczości Profesora w całokształcie osiągnięć naukowych, organizacyjnych, dydaktycznych i architektonicznych, a także o jego wkładzie w polsko-niemieckie pojednanie.

_______________ Maciej Złowodzki


“Laur Krakowa XXI w.”

 

    Kilkuosobowa kapituła prywatnych, ale znanych w Krakowie osób, wśród których są przedstawiciele świata nauki, sztuki i biznesu, postanowiła przyznawać corocznie szczególną nagrodę. Jak czytamy w “Memorandum”: “A zatem «Laur Krakowa» Prześwietna Kapituła corocznie przyznawać będzie takowej Osobie, bez różnicy płci, która z wielkim humanizmem zawodowej i społecznej działalności się poświęciła i wiele trudu poniosła, iżby przedstawiciele trzech wiodących dziedzin, jako są: nauka, sztuka i biznes, wzajemnie się dogadywali, wszelakiego dobra Miastu i jego Mieszkańcom przydając”.


Fot. W. Majka

   Pierwszą statuetkę “Laur Krakowa XXI w.” otrzymała dr inż. arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury PK. Uroczystość odbyła się 24 kwietnia br. w sali Wieży Ratuszowej, w niesłychanie uroczystej oprawie, a nagrodę wręczył prezydent Krakowa prof. Andrzej Gołaś. (eb)


Wyjazd studialny

 

    W dniach 27 kwietnia – 3 maja br. grupa pracowników, absolwentów i studentów Wydziału Architektury PK (30 osób) wzięła udział w wyjeździe studialnym, a trasa prowadziła przez Białoruś i Litwę. Wyjazd ten zorganizowany został przez dr Martę Urbańską i dr. Jacka Czubińskiego z Instytutu Architektury i Konserwacji Zabytków w ramach prowadzonego od wielu lat programu badań nad dziedzictwem kulturowym dawnych Kresów Wschodnich. W czasie objazdu zapoznano się m.in. z zabytkową architekturą Grodna, Słonimia, Nieświeża, Nowogródka, Lidy, Krewa, Wilna, Trok oraz Kowna. Odwiedzono również wiele innych miejscowości, niezwykle ważnych dla naszej historii, jak chociażby relikty pałacu w Szczorcach, nazywanego w XIX wieku “Litewskimi Puławami” z racji intelektualnej atmosfery tego miejsca. Romantycznym akcentem wyjazdu okazał się sentymentalny piknik nad jeziorem Świteź – na brzegu tego szczególnego, otoczonego dzikimi lasami, niewielkiego oczka wodnego recytowano poezję A. Mickiewicza (oczywiście w obecności pięknych rusałek). Trzeba podkreślić, że wyjazd nie zakończyłby się sukcesem bez wspaniałej gościnności naszych białoruskich gospodarzy – Pani dziekan Wydziału Architektury Politechniki w Mińsku Galiny Palańskiej oraz pracowników tego Wydziału – Pani Ireny Rodziewicz i Pana Wadima Drażhena.

Fot. Panorama starego miasta w Kownie Fot. J. Czubiński
Fot. Panorama starego miasta w Kownie
Fot. J. Czubiński

_______________ Maria Wójcikiewicz


Architekci w Holandii i we Francji

 

    W dniach 28 kwietnia – 6 maja br. odbył się wyjazd naukowy dla studentów III i IV roku Wydziału
Architektury oraz pracowników dydaktycznych, zorganizowany w ramach zajęć z architektury współczesnej. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie najnowszych realizacji w Berlinie, Rotterdamie, Hadze, Amsterdamie, Lille, Paryżu i Strasbourgu. Zgodnie z zaleceniami raportu Royal Institute of British Architects wyjazd miał za zadanie przeprowadzenie eksperymentalnego nauczania architektury najnowszej przez studia terenowe in situ. Organizatorem merytorycznym wyjazdu i autorem programu była dr inż. arch. Ewa Węcławowicz-Gyurkovich, a Jarosław Krupa, student IV roku WA ze Studenckiego Koła Naukowego Architektury Najnowszej z wielkim zaangażowaniem zajął się sprawami technicznymi wyjazdu.

_______________ Ewa Węcławowicz-Gyurkovich
Fot. T. B. Bajor


Współpraca PK z Florencją

 

    W dniach 4 – 8 maja br. gościliśmy w Krakowie prezesa Fundacji Romualdo Del Bianco, pana Paolo Del Bianco z małżonką i towarzyszącymi osobami. Na Wydziale Architektury szczegółowo omówiono projekt umowy o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Architektury a Uniwersytetem we Florencji.

   W czasie spotkania z JM Rektorem państwo Del Bianco zaproponowali kolejny etap współpracy – kilkumiesięczne staże zawodowe dla studentów V roku, podejmowane we włoskich przedsiębiorstwach bezpośrednio po dyplomie. Warunkiem uczestniczenia w stażach, trwających 2 – 6 miesięcy, jest dobra znajomość języka włoskiego. Miejsca pracy będą przygotowane dla kilku studentów z Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Mechanicznego już od października br.

_______________ Ewa Węcławowicz-Gyurkovich


Telestudia na Politechnice Krakowskiej

 

    9 maja br. w obecności Senatu PK rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga oraz prezes Zarządu Telewizji POLSAT Aleksander Myszka podpisali porozumienie dotyczące przygotowania i prowadzenia działalności edukacyjnej, w szczególności na poziomie szkoły wyższej, pod nazwą “Telestudia Politechniki Krakowskiej”.
  
Porozumienie zobowiązuje Politechnikę m.in. do opracowania multimedialnego systemu programowo-organizacyjnego, opracowania scenariuszy telewykładów, przeprowadzenia rekrutacji, przygotowania i przeprowadzenia egzaminów kończących poszczególne studia. Natomiast Telewizja POLSAT będzie rozpowszechniać wykłady, zapewni pomoc organizacyjną i techniczną w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć, udostępni kanał emisji.
  
Emisja odbywać się będzie w ramach cyfrowego kanału edukacyjnego “Teleuniwersytet”. Jest to jeden z kanałów tematycznych, odbierany za pośrednictwem dekodera Telewizji POLSAT.

   Nauka w ramach “Telestudiów” będzie odpłatna, co nie znaczy, że niektóre programy nie mogą być emitowane nieodpłatnie.
  
Ten sposób zdobywania wiedzy daje możliwość studiowania na atrakcyjnych kierunkach, podniesienia własnych kwalifikacji, rozwinięcia zainteresowań. Na początek będą to studia podyplomowe:
– dotyczące doradztwa i orientacji zawodowej (w as-pekcie rynku pracy w Polsce oraz krajach UE) – pod opieką dr inż. Władysławy Marii Francuz,
– Szkoła Biznesu – pod opieką dr inż. Jolanty Szadkowskiej-Skrzypiciel
– z zakresu architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej – pod opieką dr hab. inż. arch. Zbigniewa Zuziaka.
  
Jednocześnie zostało powołane Biuro Telestudiów z panią dyrektor dr inż. Jolantą Szadkowską-Skrzypiciel oraz 11-osobowa Rada Programowa z przewodniczącym – dr hab. inż. arch. Zbigniewem Zuziakiem.
  
Rozpoczęcie zajęć w tej nowej formie studiowania przewiduje się od nowego roku akademickiego 2001/2002. (eb)

Fot. J. Zych


PRIMULUS 2001

 

    11 maja br. rozstrzygnięty został konkurs PRIMULUS 2001, zorganizowany przez Oddział Stowarzyszenia Architektów w Częstochowie. W kategorii nagrody za najpiękniejszą budowlę w ocenie publiczności pierwsze miejsce uzyskał Ołtarz Polowy na Jasnej Górze. Autorami projektu są architekci: Krzysztof Bieda, Aleksander Böhm i Paweł Rygiel, przy współpracy Agaty Zachariasz. Konstrukcję zaprojektowali inżynierowie: Janusz Sęk i Marcin Matoga przy konsultacji Pana Rektora Kazimierza Flagi. Elementy przeszkleń opracował dr Andrzej Bojęś.

Widok z lotu ptaka na klasztor jasnogórski z oznaczoną lokalizacją nowego ołtarza
Widok z lotu ptaka na klasztor jasnogórski z oznaczoną lokalizacją nowego ołtarza

   Zarówno projekt, jak i jego realizacja, były zadaniem bardzo trudnym. Inicjatywa budowy ołtarza, podjęta przez oo. Paulinów, wynikała z potrzeby zastąpienia dotychczasowych prowizorycznych konstrukcji, szpecących klasztor, trwałym rozwiązaniem. Jednocześnie chodziło o to, aby nowy ołtarz był maksymalnie wysunięty przed kurtyny murów jasnogórskich – dla zapewnienia lepszej jego widoczności, obecnie ograniczonej bocznymi bastionami.
  
Dla projektantów oznaczało to konieczność wprowadzenia nowoczesnego rozwiązania, spełniającego potrzeby inwestora – dostosowanego jednakże do najwyższych wartości zabytkowych i symbolicznych Jasnej Góry.


Ołtarz jasnogórski w czasie budowy

   Ostatecznie zastosowano stalową konstrukcję wantową, umożliwiającą wysunięcie przed koronę murów pomostu o wysięgu 11 m. Dwa maszty, na których zawieszono pomost o blisko 20 m wysokości, znajdują się na osi bazyliki i niosą równocześnie szklany dach nad ołtarzem i sedilium celebransa. W zwieńczeniu masztów, na tle pustego dotąd frontonu bazyliki, wyeksponowano witrażową kompozycję symbolu 2000-lecia.
  
Rozwiązanie to, zaakceptowane przez oo. Paulinów i uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków, jak się okazuje, spotkało się również z uznaniem szerokiego grona mieszkańców i pielgrzymów na Jasną Górę.

_______________ Aleksander Böhm


Jagielloński Festiwal Nauki

    zamykający obchody jubileuszu 600-lecia odnowienia UJ, odbywał się w dniach 11 – 12 maja br. Politechnika Krakowska brała w nim udział w charakterze zaproszonego gościa, wraz z Akademią Rolniczą, Akademią Wychowania Fizycznego i Instytutem Fizyki Jądrowej.
  
Jednym z najważniejszych punktów programu festiwalu były wykłady otwarte. Tu bez wątpienia mamy się czym pochwalić – na 23 wykłady 11 wygłosili pracownicy naszej uczelni:

prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Samek

• prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Samek – “Co to jest bionika?”,
• dr Eugeniusz Kapustka – “Ciekawostki matematyczne – fraktale a rozwój ekonomiczny”,
• dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski – “Organiczne metale – Nobel 2000 z chemii”,
•· prof. dr hab. inż. Andrzej Rudnicki – “Rozwój systemu komunikacji w Krakowie”,
• dr inż. Adam Grochowalski – “Nowe spojrzenie na zanieczyszczenie środowiska naturalnego”,
• prof. zw. dr hab. inż. arch. Wiktor Zin – “Kraków kolebką architektonicznych koncepcji w architekturze polskiej”,
• dr inż. Janusz Cieśliński – “Sieć autostrad w Polsce”,
• dr inż. Janusz Mikuła – “Ekologiczna wizja demokracji”,
• dr inż. Witold Grzegożek – “Nowoczesne układy napędowe samochodów osobowych”,
• dr hab. inż. Leszek Wojnar, prof. PK – “Komputerowa analiza obrazu – możliwości i zastosowanie”,
• dr hab. inż. Rafał Palej, prof. PK – “Sztuka skakania, czyli tajniki skoków narciarskich”.

Zainteresowanie było ogromne – na niemal wszystkich wykładach były pełne sale.

Uczelnia nasza była widoczna nie tylko w Collegium Novum – mieliśmy własny namiot na ul. Gołębiej, gdzie zwiedzający mogli przyjrzeć się doświadczeniom z fizyki kwantowej i klasycznej oraz multimedialnej prezentacji o modelowaniu komputerowym w kształtowaniu krajobrazu (Wydział Fizyki Technicznej i Modelowania Komputerowego), a także wysłuchać wykładów:

• dr. hab. inż. Edwarda Lisowskiego – “Multimedialne kształtowanie konstrukcji”,
• dr. hab. inż. Stanisława Dżuły, dr inż. Jerzego Magiery, dr. inż. Adama Tułeckiego – “Transport szynowy – teraźniejszość i przyszłość”.

    Festiwalowi towarzyszyło także stoisko z wydawnictwami uczelnianymi, bardzo ładnie prezentujące się na tle ul. Jagiellońskiej.

   Przez cały czas trwania festiwalu odbywały się występy na estradzie ustawionej przed Collegium Novum, w których także byliśmy widoczni: Studencki Klub Taneczny “Bawinek” wykonał tańce klasyczne i latynoamerykańskie, pokazy karate zaprezentowane przez sekcję AZS PK “Karate Kyokushin” wzbudziły ciekawość przyglądających się, a nasz chór akademicki “Cantata” powitał idący z dziedzińca Wawelu do Collegium Novum pochód, zamykający jubileusz UJ.

   Podkreślić należy, że wszyscy przedstawiciele PK brali udział w festiwalu zupełnie bezinteresownie, a szczególne wyrazy uznania należą się pani mgr Elżbiecie Niechciałowej z Biura Rektora, która niesłychanie sprawnie zajęła się organizacją naszego udziału w festiwalu i spowodowała, że byliśmy widoczni właściwie wszędzie. (eb)

Fot. R. Baś


Lekcja przedsiębiorczości

 

    14 maja br. w Krakowie odbyło się seminarium “Lekcja przedsiębiorczości w Twojej szkole”. Organizatorami były dwie instytucje: firma CDN SA – producent profesjonalnego oprogramowania komputerowego z zakresu zarządzania i księgowości oraz Zespół Szkół w Proszowicach, gdzie od kilku lat wykorzystuje się te programy w kształceniu uczniów.
  
Do uczestnictwa w spotkaniu zaproszono nauczycieli informatyki, a także nauczycieli przygotowujących się do nauczania zupełnie nowego przedmiotu “przedsiębiorczość”, który przewiduje program zreformowanych szkół ponadpodstawowych.
  
Celem seminarium była prezentacja nowych pakietów edukacyjnych firmy CDN SA, zasad ich działania i możliwości wykorzystania w przygotowaniu młodego pokolenia do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.
  
O honorowy patronat nad całością organizatorzy poprosili dr inż. Władysławę Marię Francuz – dyrektora Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. I nie był to zapewne przypadek: właśnie Centrum w ramach studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do nauczania przedmiotu “przedsiębiorczość”. A o tym, że robi to naprawdę dobrze, świadczy fakt, że jako jedno z nielicznych w Polsce otrzymało w bieżącym roku akademickim grant Ministra Edukacji Narodowej na ten właśnie cel.

_______________ Barbara Rakoczy


“Faktury i interpretacjE”

 

    W galerii “Kocioł Artystyczny” została otwarta 30 maja 2001 r. wystawa pt. “Faktury i interpretacje”, której twórcami są pracownicy Politechniki Krakowskiej. Wystawa tym ciekawsza, że jej autorzy są nie tylko przedstawicielami różnych specjalności, ale przede wszystkim różnymi osobowościami i stąd potrójne “opisanie” przedmiotów. Autorką materiału “podstawowego”, czyli zdjęć, jest Katarzyna Motarska, studentka WA, która jako fotograf debiutowała w 1999 r. w konkursie “Miasto a rzeka”, zorganizowanym przez Studenckie Koło Naukowe “Polskie Miasteczko”, działające przy Instytucie Projektowania Miast i Regionów WA.

   Zdjęcia te są nie tylko rejestracją pewnych fragmentów rzeczywistości – płaszczyzn i faktur, ale – poprzez odpowiednie wykadrowanie – tworzą również nową jakość plastyczną. Są też niewątpliwie dla oglądających podstawą, na której można budować własne skojarzenia i interpretacje. I właściwie “normalna” wystawa mogłaby skończyć się tylko na pokazaniu takich zdjęć. Tymczasem tutaj to nie wszystko. Każdy bowiem fotogram jest opisany przez kolejnego współautora wystawy – prof. zw. dr. hab. inż. Ryszarda Kozłowskiego – i każdy z opisów jest rzeczywiście godny specjalisty z zakresu materiałoznawstwa i metaloznawstwa, jakim jest Profesor. Są to bowiem opisy zdecydowanie techniczne i tym większy kontrast pomiędzy nimi a tym, jak przedstawiony fragment rzeczywistości widzi kolejny twórca. Jest nim dr inż. arch. Andrzej Hrabiec, autor nie tylko projektów architektonicznych i prac plastycznych, ale też członek Związku Literatów Polskich i autor trzech tomików wierszy. Jego podpisy to krótkie, poetyckie utwory, pozwalające w jeszcze inny sposób spojrzeć na fotografie. I to właśnie odmienne spojrzenie współautorów wystawy sprawia, że jest ona tak interesująca i że dzięki niej widzimy, jak bardzo na stosunek nie tylko do dzieła artystycznego, ale też do rzeczywistości wpływa charakter i osobowość.

_______________ Elżbieta Niechciałowa


RADA NAUKOWO-PRZEMYSŁOWA
PRZY WYDZIALE INŻYNIERII I TECHNOLOGII CHEMICZNEJ

 

    Przy Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej została powołana Rada Naukowo-Przemysłowa, do której zaprosiliśmy prezesów zarządów zakładów chemicznych, rafinerii nafty i biura projektowego, głównie z obszaru południowej Polski. W skład Rady wchodzi ośmiu dyrektorów generalnych i prezesów zarządów dużych firm, dziekan Wydziału, pełnomocnik ds. współpracy z przemysłem oraz dyrektorzy instytutów i kierownik samodzielnej katedry.
  
Planujemy jeszcze w tym roku poszerzenie składu Rady o następnych czterech dyrektorów generalnych znaczących firm. W chwili obecnej połowa członków Rady, reprezentujących przemysł, to absolwenci naszego Wydziału. Chcemy utrzymać również w przyszłości jako podstawowe kryterium zapraszania do współpracy w Radzie naszych absolwentów, którzy uzyskali wybitne osiągnięcia w życiu gospodarczym kraju.
  
Można by zapytać, po co nam taka Rada i jak może nam pomóc? Odpowiedź jest prosta. Jako uczelnia techniczna musimy mieć bliski kontakt z przemysłem, a możemy go osiągnąć przez ścisłą współpracę z jego kierownictwem. Zadaniem naszym będzie wypracowanie metod i form wspólnego działania.
  
Celem Rady jest zatem wytyczanie kierunków współdziałania Wydziału z przedsiębiorstwami przemysłowymi w zakresie dydaktyki przy wszelkiego rodzaju szkoleniach, a także w dziedzinie współpracy naukowej. Działalność Rady dotyczy szczególnie:
  
– integracji środowiska naukowego Wydziału, i innych jednostek z nim współpracujących, z różnymi działami gospodarki,
  
– opracowania nowych form współpracy z firmami przemysłowymi, ze szczególnym uwzględnieniem regionu małopolskiego,
  
– umożliwienia środowiskom przemysłowym wpływu na formy kształcenia przyszłych kadr i podnoszenia kwalifikacji pracowników zakładów przemysłowych,
  
– rozwoju Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.
  
Cele Rady są dość ogólne. Dopiero praktyka pokaże, co będziemy mogli wspólnie osiągnąć. Pragniemy, aby Rada była forum dla ludzi kierujących różnymi branżami chemicznymi i pracowników naukowych, miejscem nieformalnych czy nawet towarzyskich spotkań, które przyniosą wszystkim korzyści. Dotychczas odbyły się dwa spotkania, na których wytyczono wspólne cele i sposoby ich realizacji i powołano pełnomocnika WIiTCh ds. współpracy z przemysłem – dr hab. inż. Andrzeja Włodarczyka.

_______________ Andrzej Włodarczyk


Wybrała i opracowała Elżbieta Barowa