WYDAWNICTWA


 

GRANICE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
Eugeniusz Szumakowicz, red.
Kraków 2000, wyd. Politechnika Krakowska, s. 272

    Jest to monografia oparta na interdyscyplinarnych badaniach tzw. „sztucznej inteligencji”, zwłaszcza w jej aspekcie humanistycznym, filozoficznym oraz logiczno-technicznym. Adresowana do szerokiego kręgu czytelników: informatyków, matematyków, logików, psychologów, filozofów i wszystkich zainteresowanych pojęciowymi podstawami tego najambitniejszego działu współczesnej informatyki.
    W pierwszej części książki poddano analizie sens projektu sztucznej inteligencji, w jego najśmielszym rozumieniu. Przeprowadzono psychologiczną analizę struktury i funkcjonowania inteligencji „sztucznej” i naturalnej – ludzkiej. Bada się również możliwość zastosowania myślenia sieciowego w problematyce etycznej.
    Część druga prezentuje niektóre wyniki formalne badań dotyczących tzw. programowania logicznego: algebraiczne modele programowania logicznego oparte na wiedzy oraz komputerowe wspomaganie dowodzenia w języku Prolog.

Do nabycia: Redakcja Wydawnictw Politechniki Krakowskiej, ul. Podchorążych 1, Kraków.


IN HORTO LATERICIO
Rozprawy z dziejów architektonicznych Szkół: Amsterdamskiej i Hamburskiej
Zdzisława i Tomasz Tołłoczko
Kraków 2000, Wydawnictwo Naukowe DWN, Wydawnictwo Oddziału Polskiej
Akademii Nauk w Krakowie, Prace Komisji Urbanistyki i Architektury 4

    Kolejny tom prac KUiA O/PAN w Krakowie jest pierwszym w kraju monograficznym zarysem historii nowoczesnej architektury realizowanej w Amsterdamie i Hamburgu, a wznoszonej głównie w tradycyjnym materiale, jakim jest cegła i inne ceramiczne komponenty. Dzieje owych szkół architektonicznych zostały przedstawione na tle szerszego kontekstu socjokulturowego i politycznego, kształtującego sztukę
i architekturę, zwłaszcza w okresie międzywojennym.
    Książka adresowana jest nie tylko do środowisk naukowych, ale również może być pomocą dla studentów architektury i budownictwa.

Do nabycia: księgarnia PAN, ul. Św. Jana 28, księgarnia Ossolineum, ul. Sławkowska (gmach PAU), księgarnia „Bibliofil”, ul. Szpitalna (róg ul. Św. Marka), Kraków.


PRZEPŁYWY W UKŁADZIE KRWIONOŚNYM
Bartłomiej Bębenek
Wyd. 1 (pośmiertne), Kraków 1999, wyd. Politechnika Krakowska, s. 415, rys. 137

    Podręcznik zawiera teorię hydrodynamiczną, podejmuje temat oddziaływania z naczyniami i skutków fizjologicznych przepływu krwi przez układ krwionośny. Na wstępie przedstawia anatomię naczyń krwionośnych i krwi oraz fizjologię serca i naczyń. Dalsze rozdziały prezentują proces jej przepływu z uwzględnieniem współpracy ze sprężystymi naczyniami w procesie dynamicznym. Przedstawione zostały rozwiązania równań przepływu, prowadzące do powstawania fali ciśnienia. W książce zawarta jest próba wyjaśnienia tonów Korotkowa. Dalsze rozdziały traktują o krwi jako o materiale reologicznym na tle teorii reologicznych. Książkę kończy rozdział o fizycznych zasadach przechowywania krwi do celów krwiolecznictwa.
    Podręcznik jest przeznaczony dla studentów wyższych szkół technicznych, specjalność: biomechanika.

Do nabycia: Wydział Mechaniczny PK – kiosk bud. 5 (parter), ul. Jana Pawła II 37, Kraków, Redakcja Wydawnictw Politechniki Krakowskiej, ul. Podchorążych 1, Kraków.