WYCHOWANKOWIE PK


Elżbieta Dąmbska-Śmiałowska

 

ZŁOTY OKRES DZIAŁALNOŚCI SWPK

 

    W dniu 19 maja 2001 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej. Prowadzący zebranie kol. kol. prof. Stanisław Mazurkiewicz i mgr Marian Bigajski czuwali nad sprawnym przebiegiem obrad i ukierunkowaniem dyskusji. Prezes SWPK dr Ryszard Moszumański przedstawił sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia w mijającej kadencji. Przypomniał, że kadencja obecnych władz SWPK rozpoczęła się 19 października 1995 r. pamiętnym walnym zebraniem. Po ukonstytuowaniu się Zarządu prezesem został kol. prof. Tadeusz Broniewski. 30 czerwca 1998 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie, na którym zatwierdzono zmieniony Statut SWPK.
  
Pracą Stowarzyszenia kierował kol. Ryszard Moszumański. Biuro Stowarzyszenia współorganizowała kol. Zofia Gajewska, a obecnie kieruje nim z powodzeniem Anna Gardowska.

   Szybko powstała sytuacja, w której liczne grono kolegów spoza Zarządu działało w zespołach problemowych. Sformułowano postulat, aby w nowym Zarządzie zasiedli koledzy, którzy zadeklarowane obowiązki będą wypełniali nie tylko poprzez uczestniczenie w posiedzeniach plenarnych, ale również podejmą zadania merytoryczne. Zakłada się przesunięcie większości obowiązków organizacyjnych w SWPK na pracowników etatowych oddelegowanych przez władze Uczelni lub Urząd Pracy, a także zatrudnionych w ramach samofinansowania.
  
Działalność Stowarzyszenia ulega decentralizacji. Dobrymi przykładami są: Koło na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Koło w Nowym Sączu. Należy nadal wspierać działalność kół wydziałowych SWPK, zwłaszcza w kampusie Czyżyny.
  
Stowarzyszenie czerpało dochody głównie z dotacji sponsorów, usług promocyjnych, sprzedaży cegiełek. Podejmowane są starania w celu pozyskiwania środków na działalność statutową ze świadczenia doradztwa technicznego oraz wydawnictw promocyjnych. Przygotowywane są pierwsze zlecenia obejmujące ekspertyzy i dokumentację techniczną.
  
W roku bieżącym warunki lokalowe Stowarzyszenia, dzięki przychylności władz Uczelni, zostały poprawione. Remont i estetyczne meble oraz nowa sala konferencyjna sprawiły, że Stowarzyszenie zyskało solidny wizerunek.
  
W ostatniej kadencji Zarząd Stowarzyszenia koncentrował swoją działalność na kilku głównych problemach.
  
Zjazdy koleżeńskie poszczególnych roczników wydziałów PK odbywały się z wykorzystaniem biura SWPK oraz wielokrotnie, spontanicznie. Dla organizatorów takich zjazdów Stowarzyszenie wydało Vademecum zawierające porady i dobre wzorce organizacyjne. Biuro SWPK współorganizowało dwa zjazdy absolwentów pierwszych roczników Politechniki Krakowskiej, które zgromadziły liczne i zacne grono naszych seniorów. Dokonywano odnowienia dyplomu PK po 50 latach. W SWPK powinna zostać zatrudniona osoba, która mogłaby udzielać profesjonalnej pomocy organizatorom zjazdów.
  
W mijającej kadencji zainicjowano honorowanie wpisem do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej osób, które osiągnęły szczególną pozycję w życiu zawodowym i społecznym oraz odczuwają silną więź ze swoją Alma Mater i Stowarzyszeniem. Tym samym powstał krąg ludzi dobrej woli, aktywnie wspierających Politechnikę moralnie, organizacyjnie i materialnie. Odbyły się trzy edycje wpisu do Złotej Księgi, a czwarta jest w fazie organizacji.
  
Nagradzano wyróżniających się studentów Politechniki Krakowskiej, których rodzice są naszymi absolwentami i członkami SWPK. Każdy z laureatów obok nagród pieniężnych otrzymał pamiątkowy dyplom. Również laureaci Złotej Księgi zadeklarowali chęć fundowania stypendiów dla studentów, których mogłyby potem zatrudniać ich firmy.
  
Opracowano i rozpowszechniono informatory dla inżynierów zawierające charakterystykę wszystkich dziedzin nauki reprezentowanych na Politechnice Krakowskiej oraz podobne dla uczniów szkół średnich – dotyczące kierunków studiów. W każdym informatorze umieszczono zestaw kart promujących zakłady, którymi kierują wychowankowie PK. Dbano o bieżące informowanie wszystkich członków Stowarzyszenia
o życiu Uczelni i o własnej działalności. Dlatego wydano 8 komunikatów zawierających m.in. sprawozdania z obrad władz Stowarzyszenia, relacje z obchodzonych w Uczelni uroczystości, informacje o wydarzeniach. Opracowano również Księgę Znaków Politechniki Krakowskiej, proponując godło i barwy Uczelni. Symbolicznym elementem jest opracowany przez SWPK firmowy krawat z godłem PK oraz zestaw innych nośników godła.

    Stowarzyszenie zadbało o rozwój bazy swojej działalności poprzez pozyskanie kolejnych pomieszczeń w Krakowie. Władze Uczelni przyznały nam do wykorzystania trzy sale w przyziemiu budynku głównego. Będzie się w nim mieścił Klub Wychowanków Politechniki Krakowskiej obejmujący Salę Tradycji PK z pamiątkami Uczelni, Ośrodek Informacji rozpowszechniający wydawnictwa i czasopisma Uczelni oraz prospekty i katalogi firm naszych Wychowanków, a także Pokój Klubowy o dużych możliwościach audiowizualnych. Poza Krakowem – tradycyjnie w Szczawie-Łuszczkach nad Głębieńcem wydzierżawiono działkę w celu utworzenia Ośrodka Wychowanków Politechniki Krakowskiej o funkcji szkoleniowo-rekreacyjnej. Kolejne fazy inwestycji to nowoczesne pole namiotowe, zespół domków i obiekt trwały.
  
Ustępujący prezes Stowarzyszenia złożył władzom Uczelni szczere podziękowania za wszelką pomoc i życzliwość, natomiast nowemu kierownictwu życzył wielu sukcesów i zadowolenia z pracy społecznej.
  
Uzupełnieniem sprawozdania było wystąpienie kol. inż. Jana Sagana, dotyczące sytuacji finansowej Stowarzyszenia. Mówca podkreślił znaczne zwiększenie obrotów finansowych w stosunku do lat poprzednich.
  
Dyskusja dotyczyła przede wszystkim oceny mijającej kadencji, ale zawierała również wiele uwag odnoszących się do działania Stowarzyszenia w przyszłości, cennych pomysłów, którym przyświecał nadrzędny cel – dążenie do ściślejszej integracji nauki z przemysłem, tak na etapie kształcenia, jak w sferze wykorzystania twórczego potencjału intelektualnego i umiejętności zawodowych absolwentów przez przemysł. Szczytowym efektem tego procesu winna być obrona funkcji twórczej inżyniera w środowisku pracy. Nawiązał do tego prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z zagranicą prof. Marcin Chrzanowski, który wystąpił w imieniu JM Rektora. Podkreślił on pozytywną rolę SWPK w podtrzymywaniu więzi między osobami skupionymi wokół uczelni. W ostatniej kadencji nastąpiła zmiana działalności SWPK w oczekiwanym kierunku. Mówca określił tę działalność jako ogromny postęp. Zdaniem prof. M. Chrzanowskiego Politechnika Krakowska oczekuje, aby wzorem uczelni zagranicznych absolwenci mieli większy, ujęty w ramy organizacyjne, wpływ na profil nauczania i konkretne programy kształcenia.
  
Do wzbogacenia działalności SWPK zachęcał prof. Roman Ciesielski, wnioskując, aby Stowarzyszenie kontaktowało się również z bratnimi stowarzyszeniami na AGH i UJ, co może zaowocować wymianą doświadczeń. Prof. Władysław Muszyński podkreślił rolę, jaką odegrał kol. Tadeusz Broniewski, który wzbogacił działalność o nowe formy, co następnie było z sukcesem realizowane. Dalsze lata, gdy Stowarzyszeniem kierował kol. Ryszard Moszumański, określił jako “złoty okres działalności SWPK”. Podjęto w tym czasie wiele inicjatyw, które w sposób trwały wpisały się nie tylko w działalność SWPK, ale w życie uczelni. Na szczególne podkreślenie zasługuje założenie Złotej Księgi Wychowanków PK, do której dokonano już 100 wpisów, przekładających się na konkretną pomoc dla uczelni ze strony absolwentów – laureatów Księgi. Kol. Stanisław Mazurkiewicz podniósł problem wakacyjnych praktyk studenckich, z którymi są trudności, a SWPK przez swoje kontakty z absolwentami mogłoby tu być bardzo pomocne. Przewodniczący obrad odczytał list od prof. Józefa Nizioła.
  
Wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium uchwalono jednomyślnie, nagradzając oklaskami tych wszystkich, których twórczy wysiłek złożył się na pomyślną dla SWPK kadencję.
  
Po zakończeniu części sprawozdawczej odbyły się wybory nowych władz Stowarzyszenia. W skład Zarządu weszli koledzy: Jerzy Noworyta (prezes), Krzysztof Boligłowa (z-ca prezesa), Andrzej Martynuska (z-ca prezesa), Jacek Chruścicki (sekretarz), Jerzy Malec (z-ca sekretarza), Roman Kahul (skarbnik), Marian Bigajski (z-ca skarbnika) oraz Andrzej Bielak, Jan Czopar, Stanisław Dudzik, Marian Dzwoniarski, Anna Kasperczyk, Tomasz Kowalski, Józef Lassota, Krzysztof Larysz, Janusz Leszczyński, Ryszard Moszumański, Bogdan Nowotny, Krzysztof Pierzchała, Marcin Stypa i Henryk Szeląg.

   

    Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani koledzy: Ryszard Iwaniec, Wojciech Marek, Stanisław Mazurkiewicz, Jan Prusak, Zofia Szumacher, Krystyna Wieczorek-Ciurowa, a do Sądu Koleżeńskiego: Tadeusz Broniewski, Roman Ciesielski, Elżbieta Dąmbska-Śmiałowska, Jan Harasymowicz, Marta Maj, Władysław Muszyński, Józef Nizioł, Maciej Pawlicki, Jan Sagan.
  
Ciekawe rozmowy na temat dalszej działalności Stowarzyszenia prowadzone były podczas III Zjazdu Laureatów Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej w Zakopanem. Rozpoczął się on 19 maja i trwał do 20 maja do godzin wieczornych.

    Władze uczelni na Zjeździe reprezentował dyrektor administracyjny PK mgr inż. Zbigniew Skawicki, który darzony jest przez środowisko wychowanków Politechniki Krakowskiej wielką sympatią i szacunkiem.

Odnowiono stare znajomości i nawiązano nowe.

Fot. J. Zych