UCZELNIA NASZYM DOMEM


Jolanta Stokłosa

 

“POLA NADZIEI”

    Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie pragnie przekazać gorące podziękowanie za “Dzień Hospicjum”, który zorganizowano na Politechnice Krakowskiej 10 maja 2001 r. w ramach akcji “Pola Nadziei”. Dzięki przychylności JM Rektora PK oraz Pracowników uczelni mogliśmy nie tylko otrzymać pomoc materialną, umożliwiającą prowadzenie domu – Hospicjum św. Łazarza, ale także przekazać informację o opiece, którą obejmujemy człowieka w ostatnim okresie jego życia, człowieka cierpiącego na nieuleczalną chorobę.
  
Dziękujemy JM Rektorowi i wszystkim Pracownikom Politechniki Krakowskiej za dary serca – kwestę, w wyniku której zebrano 5206,01 zł, dziękujemy za punkt informacyjny, który podczas kwesty mogliśmy prowadzić oraz za możliwość propagowania działalności Towarzystwa na łamach “Naszej Politechniki”.
  
Przekazując wyrazy wdzięczności, zapraszamy do udziału w prowadzonych przez Towarzystwo programach oraz organizowanych imprezach. Każda pomoc jest dla Towarzystwa bezcennym darem. Przedstawiamy informację o pracy Towarzystwa i formach hospicyjnej opieki. Będziemy wdzięczni za przekazanie jej krewnym i znajomym, tak by dotarła ona do osób potrzebujących pomocy zespołu hospicyjnego.
  
Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie powstało z inicjatywy osób skupionych w zespole synodalnym w latach 70. przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie i pracowników Instytutu Onkologii w Krakowie. Jego celem jest niesienie pomocy osobom terminalnie chorym i ich rodzinom. Twórcami myśli o założeniu polskiego Hospicjum był Ksiądz Prałat Józef Gorzelany, budowniczy Kościoła Arka Pana
i animator Zespołu Studyjnego red. Halina Bortnowska. Osobowość prawną stowarzyszenie uzyskało 29 września 1981 r. Pierwszym prezesem Towarzystwa była doc. dr hab. med. Janina Kujawska-Tenner, następnym wieloletnim prezesem – lek. med. Jan Deszcz. W tym roku we wrześniu mija dwadzieścia lat działalności Towarzystwa w Krakowie.
  
Opieka hospicyjna jest całościową, czynną opieką nad osobami, których choroba nie poddaje się skutecznemu leczeniu przyczynowemu. Obejmuje ona zwalczanie bólu i innych objawów oraz opanowywanie problemów psychicznych, socjalnych i duchowych chorego.
  
Od początku swego istnienia Towarzystwo do spełniania opieki hospicyjnej starało się zjednywać ludzi dobrej woli, którym nie jest obcy los cierpiącego człowieka. Najwcześniej zorganizowana została opieka domowa. Zespoły wolontariuszy, złożone z lekarzy, pielęgniarek oraz osób o zawodach niezwiązanych ze służbą zdrowia, od 1984 r. niosły pomoc chorym w ich domach rodzinnych, wspierając również rodziny. Od momentu powstania grupy realizującej ideę hospicyjną myślano o wybudowaniu domu na wzór Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Projekt krakowskiego Hospicjum powstał w 1984 r. Jego autorem jest absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – arch. Wojciech Pietrzyk. Budowa z wielkimi trudnościami rozpoczynana była w latach 80., ostatecznie w ciągu sześciu lat od 1990 do 1996 roku zakończono całą inwestycję. JE ks. kard. Franciszek Macharski uroczyście poświęcił Hospicjum św. Łazarza 14 grudnia 1996 r.
  
Dom – Hospicjum św. Łazarza jest dziełem ludzkich serc, gdyż zbudowano go w 80 proc. z funduszy społecznych: składek członków i darów przyjaciół Hospicjum w Polsce i zagranicą, a w 20 proc. dzięki pomocy Gminy Kraków. Obecnie w domu tym działa Ośrodek Opieki Hospicyjnej Towarzystwa Przyjaciół Chorych “Hospicjum” (e-mail: hospkrak@mp.pl), w skład którego wchodzą:

– Oddział Stacjonarny (30 łóżek),
– Poradnia i Zespół Opieki Hospicyjnej (opieka w domach pacjentów – ok. 500 pacjentów rocznie),
– Ośrodek Opieki Dziennej (przygotowany na 10 – 15 pacjentów dziennie),
– Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego (m.in. przyjmująca kobiety po amputacji piersi).

Do oddziału stacjonarnego pacjent może zgłosić się sam albo jest kierowany przez rodzinę czy szpital lub inną jednostkę służby zdrowia. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie wniosku, który można otrzymać w poradni (tel.: 641 46 55) lub w sekretariacie domu Hospicjum św. Łazarza w godz. od 8.00 do 15.00 (tel./fax (012) 641 46 59). Wnioski są rozpatrywane przez zespół kwalifikujący.

Poradnia z Zespołem Opieki Hospicyjnej przyjmuje pacjentów i ich rodziny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 (dyżur lekarza od 15.00 do 17.00, tel.: (012) 641 46 55).

Oddział dzienny przyjmuje chorych z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi chorobami. Program zajęć z pacjentami obejmuje prowadzone w gabinecie rehabilitacji ćwiczenia indywidualne. Przebywa tu codziennie od godz. 10.00 do 14.00 ok. 12 pacjentów. Zgłoszenia przyjmowane są po uprzedniej rozmowie telefonicznej z kierownikiem oddziału (tel.: 641 46 57).

Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego – informację na temat jej pracy można uzyskać w Poradni Opieki Hospicyjnej (tel.: (012) 641 46 55).

    W opiece hospicyjnej znaczącą rolę spełnia wolontariat, wspomagając ofiarowywaną choremu i jego rodzinie opiekę hospicyjną oraz wykonując wiele prac administracyjnych i realizując wiele programów Kampanii “Pola Nadziei”, których celem jest pozyskanie funduszy na prowadzenie tej opieki. Zapraszamy do pracy w charakterze wolontariusza.
  
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel.: 641 46 58 (pon., śr., czwt. w godz. od 16.00 do 18.00) lub tel.: 641 43 30 (pon.-pt. w godz. od 10.00 do 14.00), e-mail: zarzad@hospicjum.krakow.pl oraz na stronie www.hospicjum.krakow.pl.
  
Opieka hospicyjna stacjonarna i domowa jest finansowana przez członków i przyjaciół Towarzystwa (ok. 5500 osób) oraz przez Małopolską i Branżową Kasę Chorych. Część środków jest pozyskiwana z programów prowadzonych przez Zarząd (“Pola Nadziei”, Kwesta Listopadowa prowadzona na cmentarzach) oraz z działalności Fundacji “Pomoc Krakowskiemu Hospicjum”.
  
Działalność opieki dziennej oraz wsparcie dla rodzin osieroconych jest finansowane ze składek członków i darów przyjaciół oraz funduszy gminy i województwa.
  
W chorobie terminalnej bardzo istotna jest fachowa opieka i towarzyszenie odchodzącemu człowiekowi. Dlatego też ufamy, że dzięki Czytelnikom “Naszej Politechniki” każdy potrzebujący pomocy człowiek będzie mógł dotrzeć do Hospicjum i otrzymać wsparcie medyczne, pielęgnacyjne i duchowe. Opieka hospicyjna jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny.
  
Zainteresowanych historią Towarzystwa zapraszamy do przeglądnięcia kalendarium zamieszczonego na stronie www.hospicjum.krakow.pl.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie bardzo serdecznie prosi przyjaciół Hospicjum św. Łazarza o wspieranie jego działalności.

Nr Konta: Bank PekaO SA O/Kraków 12401231-2151544-2700-401112-001 lub BPH O/II Kraków 10601392-320000002980.

Honorujemy karty: Visa, American Express, Mastercard, Diners Club International, PolCard, Karta PBK STYL.

Wszystkim Ofiarodawcom składamy piękne podziękowania.


Jolanta Stokłosa jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie.