PRACOWNICY PK


Tomasz Maczuga

 

INNOWACJE I TECHNOLOGIE W SIECI
OŚRODKÓW PRZEKAZU INNOWACJI UNII EUROPEJSKIEJ (IRC)

 

W drugiej połowie zeszłego roku
zakończone został
y negocjacje
  
z Komisją Europejską, w wyniku których działający przy Politechnice Krakowskiej Ośrodek “FEMIRC in Poland Partner – CUT” przekształcony został w Ośrodek IRC South Poland. Skrót FEMIRC oznaczał Ośrodek Stowarzyszony z Ośrodkami Przekazu Innowacji Unii Europejskiej (Fellow Member to the Innovation Relay Centre). FEMIRC w Polsce miał formę konsorcjum, a ośrodek przy Politechnice był jednym z 5 ośrodków partnerskich (więcej szczegółów na temat sieci FEMIRC można znaleźć w “Naszej Politechnice”, nr 2/99). Obecnie powstały w Polsce trzy samodzielne i pełnoprawne Ośrodki Przekazu Innowacji Unii Europejskiej (Innovation Relay Centre – IRC), grupujące 8 partnerów i obejmujące swoim zasięgiem terytorium całego kraju. (Informacje na ich temat są już dostępne w Internecie na budowanej właśnie stronie WWW pod adresem: http://www.irc.org.pl/). Wspomniane trzy ośrodki to: IRC East Poland – utworzony przez Ośrodek Przetwarzania Informacji, firmę Hi-Tech w Warszawie oraz Centrum Transferu Technologii w Gdańsku, ośrodek IRC West Poland – działający dzięki Wrocławskiemu Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej oraz Poznańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz IRC South Poland.
  
Działania IRC South Poland, czyli Ośrodka Przekazu Innowacji Polska Południowa, koordynowane są przez Politechnikę Krakowską. W jego skład wchodzą ponadto Fundacja Inkubator w Łodzi oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. IRC South Poland działa na obszarze pięciu województw południowej Polski: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.
  
Głównym zadaniem sieci FEMIRC było informowanie o możliwościach dofinansowania badań i rozwoju, z których korzystać mogą polskie firmy i instytucje badawcze.

Głównym celem sieci IRC

    jest wspomaganie transferu technologii ponad granicami państw. Działalność sieci IRC jest w pierwszym rzędzie skierowana do innowacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw w regionie, ale dotyczy także instytucji badawczych, wyższych uczelni i innych potencjalnych uczestników procesu transferu innowacji i technologii. Działalność sieci ośrodków IRC oparta jest na intranetowej bazie danych, do której codziennie przybywa od kilku do kilkunastu ofert innowacyjnych technologii lub w której poszukuje się konkretnych technologii z 30 krajów Europy. Sieć łączy około 250 instytucji transferu technologii. Oblicza się, że baza klientów sieci liczy ponad 100 tys. firm, instytucji i ośrodków badawczych. Polskie uczelnie, firmy i wynalazcy mogą skorzystać bezpłatnie z możliwości umieszczenia swojej oferty technologicznej w bazie IRC, a także za pośrednictwem sieci poszukiwać interesujących ich rozwiązań technologicznych. Międzynarodowe kontakty nawiązywane za pośrednictwem sieci IRC prowadzą do zawierania między stronami umów transferu technologii, umów licencyjnych, porozumień o dalszych badaniach i rozwoju zgłaszanych rozwiązań innowacyjnych, mogą także sprzyjać wspólnym staraniom o dofinansowanie BRT z funduszy np. 5. Programu Ramowego. Wielu klientów sieci używa jej jednak po prostu do monitorowania zgłaszanych rozwiązań technologicznych w interesującej ich dziedzinie.

Polskie ośrodki IRC

    mają za zadanie dotrzeć do regionalnych odbiorców i twórców technologii, którymi są przedsiębiorstwa i instytucje badawcze. Powinny także pomagać w rozpoznaniu potrzeb technologicznych tym przedsiębiorstwom, które takiej pomocy potrzebują. Wszystko wskazuje na to, że większość polskich małych i średnich firm, które zechcą nawiązywać kontakty technologiczne ponad granicami państw, będzie na różnych etapach, oprócz wsparcia ze strony IRC, wymagać wsparcia ze strony instytucji badawczych, co byłoby zjawiskiem bardzo korzystnym dla wszystkich zainteresowanych.
  
Aby zainteresować kontaktami z zagranicznymi partnerami jak największą liczbę odbiorców, oferty i zgłoszenia dotyczące konkretnego zapotrzebowania, które przychodzą do bazy IRC, tłumaczone są na język polski. Tłumaczeń na użytek wszystkich trzech polskich ośrodków IRC podjął się Ośrodek przy Politechnice Krakowskiej. Ze względu na różnorodność poruszanej tematyki jest to zadanie trudne, ale uznane powszechnie za bardzo przydatne, szczególnie w pierwszej fazie projektu. (Osoby zainteresowane otrzymywaniem ofert lub poszukiwaniem rozwiązań technologicznych proszone są o zaznaczenie słów kluczowych, dziedzin, które je interesują. Przetłumaczono ok. 150 ofert ze wszystkich praktycznie dziedzin techniki).
  
Przykładowe oferty nowych technologii, które ogłoszone zostały poprzez sieć IRC, dotyczą: oprogramowania wspierającego zarządzanie systemami bezpieczeństwa w budynkach, inteligentnego systemu diagnozowania procesów przemysłowych, urządzenia do zwalczania pożarów i prowadzenia akcji ratunkowych w tunelach, podnośnika do zastosowania w zakładach mięsnych (magnes mięsny), kabinowego systemu monitoringu ciśnienia w oponach, układu parkującego motocykli automatycznie rozkładającego i składającego podnóżek, automatycznego systemu zapisu zdarzeń do ciągłego monitorowania rytmu pracy serca pacjenta.
  
Zagraniczne firmy i instytucje zgłosiły zapotrzebowanie na opracowanie nowych rozwiązań technologicznych. Wśród poszukiwanych wymienię dla przykładu: metody czyszczenia budowli zabytkowych, technologie recyklingu i gospodarowania odpadami toksycznymi, nowy termostat elektroniczny, system do różnicowego porównywania i uaktualniania plików przez Internet.

 

Wszystkich zainteresowanych innowacjami technologicznymi zapraszamy do Ośrodka Przekazu Innowacji Polska Południowa, mieszczącego się w pokoju nr 10 na Wydziale Inżynierii Środowiska PK, tel.: 628 28 45; tel/fax: 632 47 95 lub do przesłania listu pod adresem:
ircpk@lajkonik.wis.pk.edu.pl

lub femirc@lajkonik.wis.pk.edu.pl