PRACOWNICY PK


NOMINACJE PROFESORSKIE

 

Profesor zwyczajny

Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski

Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski    Urodził się 2 listopada 1942 r. we Lwowie, studia wyższe ukończył w 1965 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uzyskując dyplom magistra inżyniera mechanika specjalność materiałoznawstwo i obróbka cieplna. W latach 1965 – 1985 pracował w Instytucie Metalurgii Żelaza w Gliwicach, gdzie pełnił funkcję kierownika Pracowni Mechaniki Pełzania Metali, a następnie Zmęczenia Stali oraz zastępcy kierownika w Zakładzie Wytrzymałości, Laboratorium Pełzania i Zakładzie Badań Mechanicznych. W roku 1971 obronił pracę doktorską na Politechnice Śląskiej. W 1986 r. rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, zajmując kolejno stanowiska: adiunkta – 1987, docenta – 1987 oraz profesora nadzwyczajnego – 1991. W latach 1990 – 1993 sprawował funkcję prodziekana ds. dydaktyki na Wydziale Mechanicznym, w 1993 r. objął stanowisko dyrektora Instytutu Materiałoznawstwa i Technologii Metali na Wydziale Mechanicznym, a od 1996 r. jest prorektorem ds. dydaktyki. Stanowisko to piastuje drugą kadencję.
  
Zainteresowania naukowe profesora R. Kozłowskiego koncentrują się od początku jego działalności zawodowej na ważnej ze względów poznawczych i utylitarnych dziedzinie, jaką stanowi materiałoznawstwo energetyczne. Niewątpliwie poszerzyły je staże zagraniczne: w Centralnym Laboratorium Badawczym w Dalminie we Włoszech u prof. F. Rinaldi (jako stypendysta ONZ, 1970 r.) oraz Massachusetts Institute of Technology u prof. A. S. Argona i N. J. Granta (jako wizytujący naukowiec w Departamencie Inżynierii Materiałowej, 1979 r.). W latach 1984 – 1985 profesor R. Kozłowski przebywał na kontrakcie profesorskim jako ekspert ONZ-UNIDO w nowo powstałym Centrum Metalurgicznym JOS w Nigerii, gdzie oprócz pracy dydaktycznej uczestniczył także w tworzeniu pierwszych w tym kraju programów badawczych. Prowadził również liczne wykłady na uczelniach zagranicznych, m.in. w Norwegii, Chinach (Beijing, Hongkong), Japonii, Izraelu i Indiach. Jest ekspertem powołanym przez międzynarodowe organizacje: od roku 1983 – ekspertem ds. metalurgii w ONZ-UNIDO w Wiedniu i ekspertem ds. edukacji w UNESCO w Paryżu, od roku 1998 – ekspertem Unii Europejskiej w Brukseli ds. 5. Programu. Będąc oficjalnie desygnowanym delegatem Polski w Komitecie Zarządzającym Akcji COST 522 nt. “Power generation into the 21st Century: Ultra Efficient, Low Emission Plant”, był jednym z głównych inspiratorów i inicjatorów utworzenia przez Komitet Badań Naukowych projektu zamawianego PBZ KBN 12/T08/T10/99 pt. “Materiałowe i technologiczne aspekty w energetyce konwencjonalnej”. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie oraz członkiem The Institute of Materials w Londynie w Wielkiej Brytanii i Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. W latach 1996 – 1998 profesor R. Kozłowski był koordynatorem drugiego europejskiego programu badawczego
COPERNICUS. Jest również koordynatorem dwóch programów rządowych we współpracy z CHRL, które dotyczą nowoczesnych systemów cieplno-wentylacyjnych oraz pomp cieplnych.
  
Dorobek naukowy profesora R. Kozłowskiego udokumentowany jest licznymi publikacjach w czołowych krajowych i zagranicznych czasopismach technicznych oraz referatami na konferencjach naukowych. Łączna liczba publikacji wynosi około 80 pozycji, z czego 21 dotyczy głównie materiałów energetycznych i ich własności, dekohezji i niektórych zagadnień produkcyjnych. Profesor R. Kozłowski jest również autorem 6 podręczników i skryptów oraz redaktorem 6 wydawnictw materiałów konferencyjnych, które ukazały się zarówno w kraju, jak i zagranicą.
  
Profesor R. Kozłowski uzyskał jako główny autor 12 patentów. Za swoją działalność w dziedzinie materiałów stosowanych w energetyce został odznaczony w roku 1981 Złotą Odznaką “Zasłużony dla Energetyki” oraz kilkakrotnie zespołową nagrodą Ministra Hutnictwa w zakresie rozwoju nauki i techniki.


Profesor tytularny

 

Prof. dr hab. inż. KAZIMIERZ RUP

Prof. dr hab. inż. KAZIMIERZ RUP    Studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej ukończył w 1974 r., uzyskując dyplom magistra inżyniera mechanika specjalności technologia aparatury przemysłowej. Stopnie naukowe doktora nauk technicznych (1978 r.) i doktora habilitowanego nauk technicznych (1993 r.) nadała mu Rada Wydziału Mechanicznego PK. Zaraz po skończeniu studiów podjął pracę w Zakładzie Mechaniki Płynów w Instytucie Aparatury Przemysłowej i Energetyki, kolejno na stanowiskach asystenta-stażysty, asystenta, starszego asystenta, adiunkta, adiunkta z habilitacją, a od 1996 r. powołany został w drodze konkursu na stanowisko profesora PK. W kwietniu br. uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.
  
Od października 1982 r. przebywał jako stypendysta DAAD na 10-miesięcznym stażu naukowym w Instytucie Mechaniki na Uniwersytecie Hannover.
  
W ostatnim okresie działalność naukowo-badawcza profesora Kazimierza Rupa obejmuje następujące zagadnienia: pomiary wielkości przepływowo-cieplnych, wymianę pędu i ciepła w cieczach lepkosprężystych oraz intensywnie rozwijającą się współcześnie turbulentną wymianę pędu i ciepła. Problematykę pomiarów wielkości przepływowo-cieplnych profesor Kazimierz Rup realizował i realizuje w ramach trzech kierowanych projektów naukowo-badawczych finansowanych przez KBN. Jest autorem lub współautorem 70 publikacji naukowych zamieszczonych w wielu czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych, w tym dwu monografii: “Model matematyczny bezkontaktowego przepływomierza cieplnego małych wydatków i jego weryfikacja doświadczalna” oraz “Metoda pomiaru przewodności cieplnej rurek z tworzyw sztucznych”.
  
Był promotorem trzech zakończonych prac doktorskich oraz autorem pięciu recenzji innych prac doktorskich.
  
Aktywny udział w licznych konferencjach naukowych i sympozjach przyczynił się do powołania profesora Kazimierza Rupa na członka Sekcji Termodynamiki w Komitecie Termodynamiki i Spalania PAN.
  
Działalność dydaktyczna profesora Kazimierza Rupa obejmuje prawie wszystkie formy dydaktyczne, a więc ćwiczenia audytoryjne i laboratoryjne, wykłady na studiach dziennych i zaocznych oraz autorskie wykłady na studium doktoranckim.
  
Za działalność dydaktyczną i naukową był wielokrotnie nagradzany nagrodą JM Rektora. Posiada także Honorową Odznakę PK oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Za działalność naukowo-badawczą został też nagrodzony między innymi zespołową Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  
Czynnie uczestniczy w pracach organizacyjnych uczelni jako członek senackich, rektorskich i wydziałowych komisji. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych w Instytucie Aparatury Przemysłowej i Energetyki.
  
Zainteresowania pozazawodowe: powieść historyczna, turystyka górska, praca i pielęgnowanie roślin w ogrodzie.