PRACOWNICY PK


Maria Radwańska

Doktorat honoris causa
Budapest University of Technology and Economics (BUTE)
dla Profesora ZENONA WASZCZYSZYNA

 

Profesor Zenon Waszczyszyn    W dniu 25 maja 2001 roku odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu BUTE, na którym Profesor Zenon Waszczyszyn otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni.
  
Ze strony Politechniki Krakowskiej w uroczystościach uczestniczył prorektor prof. dr hab. inż. Józef Gawlik oraz kierownik współpracy PK z BUTE dr inż. W. Zębala, a także jego długoletni poprzednik i inicjator tej współpracy mgr inż. J. Kostarczyk. Instytut L-5 reprezentowali najbliżsi współpracownicy Profesora: dr inż. E. Pabisek i dr inż. J. Pamin. W uroczystościach wzięli udział liczni profesorowie i pracownicy z Department of Structural Mechanics oraz Faculty of Civil Engineering BUTE.
  
Profesor Zenon Waszczyszyn od przeszło 15 lat współpracuje z Department of Structural Mechanics Wydziału Civil Engineering BUTE. Promotorem w czasie uroczystości był prof. G. Farkas, dziekan Faculty of Civil Engineering. Od samego początku współpracy z inicjatywy Profesora Zenona Waszczyszyna były i będą nadal organizowane Polsko-Węgierskie Seminaria Międzywydziałowe, które odbywały się na zmianę w Budapeszcie i Krakowie, a od bieżącego roku organizowane będą też w Wiedniu z udziałem Institut für Festigkeitslehre TU Wien. Ich tematykę stanowiły problemy numerycznej i komputerowej analizy konstrukcji liniowych i nieliniowych. Na podkreślenie zasługuje udział w seminariach młodych pracowników i wyróżniających się studentów.
  
Obszarami działalności naukowej Profesora są liczne działy teorii konstrukcji, w szczególności nieliniowa mechanika konstrukcji, stateczność konstrukcji, teoria płyt i powłok, teoria plastyczności, metody numeryczne i komputerowe, w tym metoda elementów skończonych z zastosowaniem do rozwiązywania problemów nieliniowych. W ostatnim okresie Profesor prowadzi szeroko zakrojoną działalność na polu zastosowań sztucznych sieci neuronowych i nieklasycznych metod komputerowych do analizy zagadnień inżynierii lądowej i wodnej. Profesor jest autorem i współautorem 6 książek, 6 podręczników, łącznie 32 rozdziałów w książkach, artykułów przeglądowych i publikowanych wykładów, a także ponad 130 artykułów i opublikowanych referatów naukowych. Był promotorem 14 prac doktorskich. Był i jest kierownikiem łącznie 9 projektów badawczych. Należy do komitetów naukowych wielu organizacji krajowych i zagranicznych. Brał czynny udział w wielu konferencjach i kongresach naukowych krajowych i międzynarodowych, na których wygłaszał referaty generalne i szczegółowe. Uczestniczy w pracach komitetów naukowych i organizacyjnych wielu konferencji. W bieżącym roku pełni obowiązki przewodniczącego konferencji europejskiej 2nd European Conference on Computational Mechanics. Jest członkiem komitetów redakcyjnych kilku czasopism naukowych krajowych i zagranicznych. Od roku 1989 jest członkiem korespondentem PAN, a od 1990 czynnym członkiem Polskiej Akademii Nauk i Sztuk w Krakowie.