RADA GŁÓWNA


Informacja o pracach Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego

W dniach 19 kwietnia i 24 maja br. odbyły się posiedzenia Sekcji Uczelni Technicznych oraz zebrania plenarne RG. Głównym celem było opiniowanie dokumentów dla MEN. Rezultatem prac są uchwały RG, ważniejsze z nich to:

• W sprawie podziału dotacji na stypendia dla studentów studiów dziennych uczelni prywatnych.
• W sprawie podziału dotacji na działalność dydaktyczną w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
• W sprawie wniosków o przyznanie szkołom wyższym uprawnień do nadawania stopni naukowych przekazanych przez CKSTNiSN (CKK) – 4 wnioski zaopiniowano pozytywnie, a 3 wnioski negatywnie.
• W sprawie wniosków o utworzenie wydziałów zamiejscowych, uruchomienie kierunków studiów lub specjalności, uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich w szkołach prywatnych, a także
w sprawie wniosków o utworzenie wyższych szkół prywatnych. Pozytywne opinie uzyskało 7 wniosków, negatywne – 18.
• W sprawie poselskiego projektu ustaw o utworzeniu Uniwersytetu Podkarpackiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego – projekt zaopiniowano negatywnie.
• W sprawie projektu rozporządzenia MEN dotyczącego warunków prowadzenia przez uczelnie kierunku studiów lub specjalności – opinia pozytywna z uwagami.
• W sprawie zasad przyznawania stypendiów przez: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Fundację Filozofii i Socjologii PAN, Fundację Cresendum Est-Polonia – opinie pozytywne.
• W sprawie projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego minimów programowych: studia licencjackie – kierunek
chemia, studia inżynierskie – kierunek metalurgia.

• W spr.
• W sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych i niektórych innych ustaw – jest to nowelizacja ustawy z dnia 12 września 1990 r.

Istotne zmiany przewidziane nowelizacją, o ile zostanie uchwalona przez parlament, to:
– powołanie do kontroli wszystkich szkół wyższych Komisji Akredytacyjnej z dużymi uprawnieniami stanowiącymi,
– ustalenie warunków nadawania uczelniom nazw:
uniwersytet, politechnika, akademia, szkoła główna,
– wymóg zgody rektora na podjęcie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia lub działalności gospodarczej,
– ustalenie zasady poprawy poziomu przeciętnych wynagrodzeń nauczycieli akademickich w latach 2001-2003 w odniesieniu do tzw. kwoty bazowej, która w 2001 r. wynosi 1603 zł.

_______________ Prof. Jan Ryś
Przedstawiciel PK w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego