KONFERENCJA REKTORÓW


Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

    Tym razem Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych gościła w murach Politechniki Opolskiej. Obradom przewodniczył - jak zawsze - rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz. Rektorzy spędzili na ziemi opolskiej dwa bardzo pracowite dni...
    16 lutego obrady w sali Politechniki swoim klimatem przypominały sejmowe zmagania... budżetowe. A wszystko to z powodu obecności w Opolu ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta. Rektorzy nie dali ministrowi ani chwili wytchnienia, pytając o propozycje rekompensaty strat, jakie poniosły kierowane przez nich uczelnie w wyniku niewykonania ustawy budżetowej w roku ubiegłym. Minister obszernie i wyczerpująco omówił sytuację szkół wyższych w świetle aktualnej kondycji finansowej resortu, koncentrując się na sprawie przyznanej na rok 2001 dodatkowej kwoty 177 mln zł. Wysłuchał też opinii rektorów na temat ograniczenia dotacji, do jakiego doszło w grudniu ubiegłego roku i ich propozycji zrekompensowania strat poniesionych przez uczelnie. Ostra polemika, jaka się wywiązała, zaowocowała propozycją podziału ww. kwoty w stosunku 50 proc. - 50 proc. (Zgodnie z założeniem połowę środków przeznaczono by na wdrożenie trzyletniego planu podwyżek w szkolnictwie wyższym, a drugą połowę - na rekompensatę strat poniesionych przez uczelnie w 2000 r. Rektorzy wskazali rezerwy ministerialne jako źródło środków brakujących do wdrożenia systemu podwyżek). W dalszej części spotkania minister przedstawił również własny komentarz, w którym podzielił się z zebranymi swoimi spostrzeżeniami na temat obszarów nowelizacji obowiązującej Ustawy o szkolnictwie wyższym. Według niego należy skoncentrować się na następujących zagadnieniach:

    Po wystąpieniu ministra na serię trudnych pytań, przygotowanych przez rektorów, odpowiadał wiceprzewodniczący KBN, prof. Krzysztof Kurzydłowski, który przedstawił sytuację finansową KBN oraz wyjaśnił kwestie dotyczące finansowania badań własnych i statutowych w roku 2001. Prof. K. Kurzydłowski odniósł się również do problemu wciąż malejących dotacji na zakup czasopism oraz, na prośbę przewodniczącego KRPUT, do zagadnienia rozwoju bibliotek wirtualnych.
    Po południu uczestnicy Konferencji udali się na wycieczkę do Brzegu, gdzie spotkali się w ratuszu z władzami miasta, a następnie zwiedzali Zamek Piastów Śląskich oraz wysłuchali koncertu muzyki poważnej - był więc i czas na relaks oraz na długie nocne rektorów rozmowy.
    Drugi dzień obrad rektorzy rozpoczęli od analizy projektu powołania Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) zreferowanego w oparciu o tekst "Porozumienia KRPUT w sprawie jakości kształcenia" przez prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej, prof. Alicję Konczakowską. Rektorzy jednogłośnie postanowili go przyjąć, a tym samym powołać do życia Komisję, która stać będzie na straży jakości kształcenia prowadzonego przez polskie uczelnie techniczne. Następnie jednogłośnie uchwalono, że siedzibą Komisji będzie na czas jej kadencji Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. W toku obrad rektorzy zdecydowali, że Konferencję w KAUT reprezentować będzie rektor Politechniki Opolskiej, prof. Piotr Wach, a przewodniczącą wybrana została prof. Alicja Konczakowska - Gratulujemy!
    Na wniosek rektora Politechniki Lubelskiej, prof. Kazimierza Szabelskiego wszczęto dyskusję na temat opracowania jednolitych algorytmów szacujących koszty kształcenia na różnych rodzajach i kierunkach studiów. Przewodniczący KRASP, prof. Woźnicki zaproponował, aby ten problem stał się przedmiotem prac KRASP w najbliższej przyszłości.
    W dalszej części obrad rektorzy wysłuchali refleksji prof. Woźnickiego na temat konsekwencji ewentualnego ograniczenia naboru na studia, będącego próbą reakcji na malejące relatywnie dotacje ministerialne.
    Ostatni z poruszonych tematów, ale za to ogromnie ważny - Matura 2002 - referowali wspólnie prof. Jerzy Świątek, który wprowadził zebranych w zagadnienia szczegółowe dotyczące wdrażania systemu Matury 2002 na Politechnice Wrocławskiej oraz rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzej Mulak. Przedstawił on informacje z bieżących prac kierowanej przez siebie Komisji Integracji, Partnerstwa i Standardów Akademickich KRASP, która zajmuje się problemem wdrożenia w uczelniach systemu Matury 2002. W toku dyskusji zebrani zgłaszali kolejno swoje wątpliwości co do możliwości rychłego wprowadzenia w życie nowej matury. Aby podsumować dyskusję, przewodniczący KRPUT zaproponował, by całość zagadnień z tym związanych scedować na Konferencję Prorektorów ds. Kształcenia, co spotkało się z aprobatą członków Konferencji.
    Jako ostatni zabrał głos rektor Politechniki Śląskiej, prof. Bolesław Pochopień. Zaprosił on wszystkich uczestników Konferencji na kolejne spotkanie w Gliwicach.

_______________ Opracował Jarosław Bułka