MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Zmiany w systemie kredytów studenckich
w roku akademickim 2000/2001

    Ministerstwo uprzejmie informuje, iż w wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów studenckich i pożyczek studenckich, wysokości kredytu studenckiego i pożyczki studenckiej, warunków i trybu rozliczeń z tytułu pokrywania odsetek należnych bankom od kredytów studenckich oraz wysokości oprocentowania pożyczki i kredytu studenckiego spłacanego przez pożyczkobiorcę lub kredytobiorcę (Dz.U. Nr 126, poz. 835 z późniejszymi zmianami) od 29 września br. obowiązują następujące zmiany w przepisach o kredytach studenckich:

    1. Miesięczna kwota raty kredytu na rok akademicki 2000/2001 wynosi 400 zł, a dla kredytów objętych poręczeniem ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych 330 zł.

    Przepisy ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz.U. Nr 108, poz. 685 i z 2000 r. Nr 48, poz. 550) stwarzają konieczność corocznego określania w rozporządzeniu wysokości miesięcznej raty kredytu studenckiego. Utrzymanie wysokości rat kredytów na tym samym poziomie uzasadnia tendencja wzrostu bankowych stóp procentowych. W tych warunkach podwyższenie rat kredytu mogłoby spowodować zmniejszenie planowanej liczby nowych kredytów studenckich i w konsekwencji znaczne obniżenie progu dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o kredyt.

    Rata kredytu objętego poręczeniem BGK wzrosła z 300 na 330 zł. Utrzymanie zróżnicowanej wysokość kredytu ma na celu - w warunkach ograniczonych możliwości Krajowego Funduszu Poręczeń Bankowych - utrzymanie aktywności studentów w poszukiwaniu indywidualnych poręczycieli. Istnieje bowiem obawa, iż przy braku różnicy w wysokości rat kredytu, wszyscy studenci chcieliby skorzystać z poręczenia BGK. W takiej sytuacji mogłoby się okazać, iż studenci dla których poręczenie BGK jest jedyną szansą na uzyskanie kredytu, nie mogliby z niego skorzystać. Zmiana wysokości raty kredytu z 300 zł na 330 zł będzie możliwa do sfinansowania w ramach środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

    2. W przypadku przedstawiania przez kredytobiorcę nieprawdziwych danych wprowadzających w błąd bank kredytujący, właściwy bank zaprzestaje wypłacania rat pożyczki lub kredytu, wypowiada umowę pożyczki lub kredytu i żądania spłaty pożyczki lub kredytu wraz z łączną kwotą dopłat do odsetek nienależnie wypłaconych ze środków Funduszu z dniem upływu terminu wypowiedzenia. W takim przypadku pożyczka lub kwota dopłat do odsetek od kredytów nienależnie wypłaconych z Funduszu, powiększone są o odsetki ustawowe naliczone od dnia dokonania nieuzasadnionej wypłaty przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

    Konsekwencje wypowiedzenia umowy kredytowej powinny przestrzegać kredytobiorców przed udzielaniem nieprawdziwych informacji, mających wpływ na decyzję o udzieleniu pożyczki lub kredytu studenckiego oraz ich spłaty na warunkach preferencyjnych. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej warunek wypowiedzenia umowy w przypadku składania nieprawdziwych danych powinna zawierać każda umowa cywilno-prawna. Zmiana rozporządzenia ułatwi Bankowi Gospodarstwa Krajowego występowanie we wspomnianych przypadkach o zwrot bezpodstawnie wypłaconych środków finansowych z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich wraz z odsetkami ustawowymi.

    3. W przypadku występowania o zmniejszenie wysokości miesięcznej raty spłaty kredytu do 20% swojego przeciętnego miesięcznego dochodu, kredytobiorcy, którzy nie posiadali dochodów w ostatnim roku podatkowym będą zobowiązani udokumentować wysokość dochodu bieżącego na podstawie dowodów określonych przez bank.

    Wnioski kredytobiorców, którzy nie uzyskiwali dochodów w ostatnim roku podatkowym, banki będą rozpatrywały również na podstawie dokumentów o dochodach uzyskiwanych w roku bieżącym.

    Z uwagi na szereg pytań kierowanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o kredyt studencki w roku 2000/2001, wyjaśniamy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on możliwy do oszacowania dopiero na początku grudnia br. po złożeniu przez studentów wniosków o kredyt. Wspomniany próg dochodu będzie kalkulowany na podstawie:

    W roku akademickim 1999/2000 dochód na osobę w rodzinie studenta uprawniający do otrzymania kredytu nie przekraczał 550 zł. Wysokość tegorocznego progu dochodu może różnić się znacznie od wielkości kalkulowanej w warunkach ubiegłego roku.