UCZELNIA NASZYM DOMEM


Stara Polana - ZakopaneGALERIA Politechniki Krakowskiej "Stara Polana"

34-500 Zakopane, ul. Nowotarska 59, tel.: 018 20 64 015

Janina Jarosz-Walczak, Danuta Zajda

    W Galerii "Stara Polana" w Zakopanem 12 stycznia br. otwarto wystawę prac ludowego twórcy, malarza i snycerza, Zdzisława Walczaka - potomka słynnego rodu Gąsieniców. Autor znany jest przede wszystkim z akwarel i temper "portretujących" stare, drewniane kościółki, ruiny zamków, suche drzewa o fantastycznych kształtach, tatrzańskie pejzaże, a także karykatur wybitnych postaci zakopiańskiego życia oraz ludowego malarstwa na szkle. Jednak pasją jego życia stało się dokumentowanie temperą i akwarelą wszystkich istniejących jeszcze tatrzańskich szałasów, które giną z roku na rok. Wystawa pt. :Szałasy" - zdobiąca ściany Galerii "Stara Polana" - to niewielka część całego zbioru tzw. "Szkiców górskich".
    Wernisaż wystawy zaszczycił swą obecnością JM Rektor PK prof. Kazimierz Flaga oraz liczni goście, którzy degustowali podhalańskie smakołyki: oscypki i moskole. W trakcie spotkania przygrywała góralska kapela Jana Karpiela Bułecki, architekta, absolwenta Politechniki Krakowskiej, a Zdzisław Walczak bawił gości wielce zajmującym opowiadaniem o swym życiu i twórczości. Wystawa trwała do 8 lutego br.
    W równie miłej atmosferze 9 lutego br. odbył się wernisaż wystawy kilimów i haftów Bronisławy Obrochty z Kościeliska, prawnuczki słynnego góralskiego muzykanta, Bartusia Obrochty. Sceny zbójnickie, pasterskie, kwiaty, ptaki, łąki, muzykanci - to barwny świat kilimów artystki. Uzupełniły go "babskie odzionka", czyli haftowane spódnice, gorsety, katanki oraz portki i cuchy chłopskie. Licznie zgromadzeni goście przy góralskiej muzyce i sutym poczęstunku podziwiali piękno prac Bronisławy Obrochty, absolwentki Szkoły Tkactwa im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. Wystawa czynna była do 8 marca br.
    W marcu zagościła w galerii wystawa Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, zaprezentowano akwarele Kazimierza Masłowskiego - człowieka renesansu - artysty malarza, architekta, absolwenta AWF, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i Stowarzyszenia Instruktorów Narciarstwa. Kazimierz Masłowski - akwarelista z zamiłowania, maluje pejzaże, stare kapliczki i kościółki, portrety i kwiaty. Każda dziedzina życia, każdy temat jest jego zdaniem wart uwiecznienia: góry, morze, partyzancki zwiad... Na wystawie oprócz akwarel Kazimierza Masłowskiego Fundacja zaprezentowała materiały dotyczące swej działalności oraz wybrane i nagrodzone na konkursach biennale prace innych artystów. Była to wystawa zarówno Fundacji, jak i Politechniki Krakowskiej, takiego bowiem absolwenta nie powstydziłaby się żadna uczelnia.

Prof. Ewa Gołogórska-Kucia, Kazimierz Masłowski i Jan Zych dokumentujący fotograficznie każdą zakopiańską wystawę
Fot. Robert Kurowski
Prof. Ewa Gołogórska-Kucia, Kazimierz Masłowski i Jan Zych dokumentujący fotograficznie każdą zakopiańską wystawę