NASZA POLITECHNIKA


Janusz Bogdanowski

Udział Wydziału Architektury PK
w Kongresie Kultury Polskiej 2000
KKP 2000

 

    Kongres Kultury Polskiej 2000 odbył się w 19. rocznicę poprzedniego, dramatycznie przerwanego stanem wojennym, w dniach 7 - 10 grudnia w Warszawie. W pracach ścisłego komitetu organizacyjnego brał czynny udział przedstawiciel naszej uczelni - prof. Janusz Bogdanowski. Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej podjął jeden z dziewięciu tzw. tematów przedkongresowych - "Architektura i dobra Kultury - tożsamość i kontynuacja tradycji".

Plakat wydany z okazji
Kongresu Kultury Polskiej

   Dwa spotkania, poprzedzające kongres, poświęcone temu tematowi, zorganizowano w czerwcu i listopadzie 2000 r. w Krakowie. Patronowały im Politechnika Krakowska i Polska Akademia Nauk. Obrady inspirowane ogólną dewizą kultury: "Wszystkie cywilizacje istnieją tylko po to, aby tworzyć kultury, a kultury - aby tworzyć ludzi" (Miquel de Unamuno, "Civilizacion y cultura") dotyczyły problematyki związanej z architekturą - poczynając od budowli, poprzez ich zespoły, miasta i wsie, po środowisko i krajobraz, jak również zagadnień historycznych, konserwatorskich, współczesnych oraz tych związanych z przyszłością.
    Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza (26 czerwca 2000 r.) skupiła się przede wszystkim na "diagnozie", druga (6 listopada 2000 r.) stanowiła "prognozę". Ogółem wygłoszono 30 referatów, w znacznej mierze przygotowanych przez pracowników uczelni, w tym rektora prof. Kazimierza Flagę. Debatę poprzedziło wystąpienie prof. Wiktora Zina, któremu towarzyszyła ożywiona dyskusja. Dotyczyła ona następujących problemów:

    W konkluzji stwierdzono, iż nieskoordynowanie działań prowadzi do chaosu przestrzennego w krajobrazie, dlatego warto zwrócić uwagę na postulaty zachowania istniejących wartości, a w tym kontynuacji naszej tożsamości, tradycji - zatem kultury architektonicznej w najszerszym tego słowa rozumieniu. Jakże trafnie uogólniono to w stwierdzeniu: "Obraz idzie przed słowem, to, co spektakularne, przed tym, co intelektualne" (Adam Boniecki, "Miejsce spotkań").
    Prof. Wiktor Zin stwierdził w swoim referacie: "Nasza dzisiejsza sesja poświęcona jest diagnozie problemów związanych z dziedzictwem narodowym i jego kontynuacją. Państwo wybaczą, ale w swoich uwagach na temat oceny interesujących nas zagadnień i określenia kierunku, w którym - wedle mnie - zmierzamy, muszę być absolutnie szczerym, a niekiedy wręcz brutalnym, chociaż mam świadomość, że nie wszyscy zebrani na tej sali mają poglądy takie same lub bodaj zbliżone do moich. Nie fetyszyzując okrągłych dat, w historii znajdujemy się na przełomie dwu stuleci i dwu tysiącleci, w roku jubileuszowym. To są fakty, które obowiązują".   
    Dzięki obydwu konferencjom została wydana - sumptem PAN - w niezwykle szybkim tempie (zasługa wydawnictwa "Strzecha" i mgr. inż. arch. Leszka Byliny) - publikacja, która stanowiła jedno z pięciu wydawnictw kongresowych.
    Wśród 8 spotkań, które miały charakter forum i 4 sesji plenarnych Kongresu znalazły się także dwie nasze prezentacje dotyczące architektury i krajobrazu. W zwięzły sposób scharakteryzował ich myśl red. Jerzy Wójcik:
    "Efektem niedoskonałości naszego planowania przestrzennego, zapóźnień w egzekwowaniu postanowień prawnych jest postępująca dewastacja krajobrazu kulturowego.