PRACOWNICY PK


Jerzy Polaczek

Ochrona przed niszczeniem
pokrytych malowidłami sklepień zabytkowych obiektów

    Właściwości dotychczas stosowanych na świecie materiałów termoizolacyjnych, takich jak pianka poliuretanowa, polietylenowa i ekspandowanego polistyrenu oraz włókien celulozowych nasączonych związkami boru pozwoliły na opracowanie układu tych materiałów, który stwarza oryginalną przegrodę termiczną. Uzyskane w ten sposób pokrycie termoizolacyjne można wykonywać ponad stropami i kopułami zabytkowych budowli. Ma ono właściwości wodochronne, paroprzepuszczalne i wyjątkowo korzystną wartość współczynnika przewodnictwa cieplnego. Wytworzona izolacja zapewnia "wyprowadzenie" tzw. punktu przemarzania poza mury, np. sklepienia kościoła. Uniemożliwia też gromadzenie wykraplającej się pary wodnej we wnętrzu murów, jak i na sklepieniach pokrytych malowidłami. Dodatkowym efektem docieplenia budowli jest nieodspajanie się farby od ścian i znacznie mniejsze brudzenie się powierzchni stropów pyłkami pochodzącymi od kurzu.
    Opracowany i zgłoszony do ochrony patentowej w UP RP sposób ochrony przed zniszczeniem pokrytych malowidłami sklepień zabytkowych obiektów został wdrożony. Zastosowano go przy renowacji Kopuły Myszkowskich w Bazylice oo. Dominikanów i przy naprawie stropów kościoła św. Krzyża w Krakowie, prace prowadzono w 2000 roku. Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa proponuje, by zastosować opracowaną metodę w roku bieżącym przy renowacji kościoła Mariackiego i kościoła św. Piotra i Pawła, oczywiście pod warunkiem, że pozwolą na to możliwości finansowe.

    Nowa technologia zabezpieczania sklepień zabytkowych obiektów została nagrodzona w ubiegłym roku złotym medalem na międzynarodowej wystawie "Pomysły - Wynalazki - Nowe Produkty IENA" w Norymberdze. Rozwiązanie to, autorstwa: prof. zw. dr. hab. inż. Jana Pielichowskiego, dr. Jerzego Polaczka, dr. inż. Stanisława Karczmarczyka, dr inż. Jolanty Polaczek, zostało zakwalifikowane przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów na 29. Międzynarodową Wystawę Wynalazków, Nowych Technik i Produktów, która odbędzie się w tym roku w Genewie.

   

    Nowa technologia była prezentowana w dniach 7 - 31 marca 2001 r. w salach Muzeum Techniki NOT w Warszawie podczas VIII Pokazu Wynalazków, na którym zaprezentowano wszystkie innowacje, wyróżnione na światowych wystawach w 2000 r. Podczas ceremonii otwarcia Pokazu odebrano Puchar przyznany Politechnice Krakowskiej przez ministra nauki - Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych za prestiżowe osiągnięcia na międzynarodowych wystawach wynalazków w ubiegłym roku.

Fot. J. Zych