PRACE SENATU PK


Janusz Krawczyk

HONOROWY PROFESOR POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

Prof. dr hab. inż. Walerian N. Bliniczew
Fot. J. Zych

Prof. dr hab. inż. Walerian N. Bliniczew jest zatrudniony w Państwowym Iwanowskim Uniwersytecie Chemiczno-Technologicznym. Urodził się w 1937 r. w okolicach Świerdłowska na Uralu. Pracę doktorską obronił w 1996 r. w ówczesnej Iwanowskiej Akademii Chemiczno-Technologicznej. W 1975 r. złożył kolokwium habilitacyjne w Państwowej Moskiewskiej Akademii Budowy Aparatury. Nominację na profesora, i równocześnie kierownika Katedry Maszyn i Urządzeń Przemysłu Chemicznego, uzyskał w 1979 r. Od 1995 r. pełni funkcję kierownika Laboratorium Hydromechaniki i Nieliniowych Procesów w Chemii i Technologii Chemicznej w Instytucie Roztworów Rosyjskiej Akademii Nauk w Iwanowie.
    Jest znanym i cenionym autorytetem naukowym w dziedzinie aparatury przemysłowej oraz inżynierii chemicznej i procesowej, a jego osiągnięcia naukowe dotyczą głównie opracowania teoretycznych podstaw chemiczno-technologicznych procesów oraz ich intensyfikacji przy udziale dyspergowanych faz i specjalnych konstrukcji aparatów.
    Profesor Walerian Nikołajewicz Bliniczew opublikował około 370 prac, w tym 260 artykułów i ponad 100 patentów. Był promotorem 41 prac doktorskich i opiekunem naukowym 7 prac habilitacyjnych. Od roku 1998 jest członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Inżynierskich Federacji Rosyjskiej, a także członkiem Rady Naukowej Sekcji Teoretycznych Podstaw Technologii Chemicznej tejże Akademii. Za działalność naukową w latach 1996 i 2000 otrzymał prestiżową nagrodę - Premię Rządu Federacji Rosyjskiej.
    W roku 2001 minie dziesięć lat od momentu nawiązania naukowych kontaktów pomiędzy profesorem Walerianem N. Bliniewiczem i Politechniką Krakowską. Dzięki jego pośrednictwu do współpracy naukowej przyłączyło się wielu pracowników reprezentujących różne dyscypliny (głównie z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej) obydwu uczelni.
    W pierwszym okresie współpraca dotyczyła głównie dydaktyki. Z inicjatywy profesora Waleriana Nikołajewicza Bliniczewa rozpoczęto obustronną wymianę studentów w ramach praktyk programowych, a także studentów-dyplomantów. (Do roku 2000 wymiana ta czterokrotnie dochodziła do skutku).
    Walerian N. Bliniczew, przebywając na półrocznym stażu na Politechnice Krakowskiej, prowadził zajęcia dydaktyczne z przedmiotu podstawy konstrukcji aparatury chemicznej (specjalność maszyny i urządzenia przemysłu chemicznego), konsultował prace dyplomowe i przejściowe.
    Współpraca naukowa między uczelniami zaowocowała wspólnymi publikacjami ich pracowników oraz doprowadziła do wspólnego prowadzenia przewodów doktorskich, a także habilitacyjnych.
    Walerian Nikołajewicz Bliniczew współorganizował międzyuczelniane konferencje naukowe nt. "Teoretyczne i eksperymentalne podstawy budowy aparatury", które odbywają się w cyklu 2-letnim na przemian w Polsce i Rosji. Piąta z kolei odbędzie się w roku 2001 i wzorem lat poprzednich będzie stanowić miejsce prezentacji prac z różnych ośrodków naukowych: polskich, rosyjskich, czeskich i niemieckich.
    Profesor Walerian Nikołajewicz Bliniczew w 1995 r. odznaczony został Honorową Odznaką Politechniki Krakowskiej. Społeczność akademicka Politechniki Krakowskiej postrzega go jako orędownika współpracy naukowej między uczelniami, przyjaciela młodzieży akademickiej oraz uczonego o wysokim poziomie naukowym i etycznym. Senat Politechniki Krakowskiej na wniosek Rady Wydziału Mechanicznego nadał profesorowi Walerianowi Nikołajewiczowi Bliniewiczowi tytuł Honorowego Profesora Politechniki Krakowskiej.