PRACE SENATU PK


POSIEDZENIE SENATU AKADEMICKIEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
8.12.2000 r.

Senat pozytywnie zaopiniował wniosek o przyznanie prof. Walerianowi Nikołajewiczowi BLINICZEWOWI statusu honorowego profesora Politechniki Krakowskiej.

Senat przyjął kierunki działania PK na rok 2001.

Senat uchwalił:

Senat powołał:

Senat wyraził zgodę na prowadzenie przez Centrum Pedagogiki i Psychologii PK studiów podyplomowych:

  1. Edukacja Ekonomiczna - Przedsiębiorczość,
  2. Organizacja i Zarządzanie Oświatą Samorządową.

Senat przyjął następującą uchwałę:

"Senat Politechniki Krakowskiej upoważnia Rektora Politechniki Krakowskiej do utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z PBP BUDOSTAL - 3 SA w Krakowie oraz z NAFTOMONTAŻ Sp. z o.o. w Trzebini, której zasadniczym celem będzie budowa budynków mieszkalnych na nieruchomościach będących w użytkowaniu wieczystym Politechniki Krakowskiej, położonych w Krakowie Czyżynach.
    W związku z powyższym, Senat upoważnia Rektora Politechniki Krakowskiej do pokrycia udziałów w kapitale zakładowym wyżej opisanej spółki wkładem rzeczowym w postaci użytkowania wieczystego części nieruchomości gruntowej o powierzchni 3,3 ha położonej w Krakowie przy ul. Bora Komorowskiego (zaznaczonej na planie, stanowiącym załącznik do nin. uchwały), wchodzącej obecnie w skład nieruchomości gruntowej składającej się z działki o powierzchni 80,7889 ha, o numerze ewidencyjnym 21 26, wpisanej do księgi wieczystej KW pod nr 207686 (obecnie działki o powierzchni 78,0457 ha nr 21 44, powstałej w wyniku sprzedaży użytkowania wieczystego kolejnych działek) prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza w Krakowie, Wydział Ksiąg Wieczystych. Wniesienie użytkowania wieczystego wyżej opisanej nieruchomości gruntowej może następować etapami."

_______________ Opracowała Teresa Marszalik


POSIEDZENIE SENATU AKADEMICKIEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
5.01.2001 r.

Senat podjął uchwały:

 

- w § 11 dodaje się ustęp 4. w brzmieniu: "W samodzielnym zakładzie, w którym zatrudnionych jest co najmniej dwóch mianowanych nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, można tworzyć pracownie. Pracownia w samodzielnym zakładzie musi zatrudniać co najmniej trzech mianowanych nauczycieli akademickich, w tym przynajmniej jednego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego".
- § 39 przyjmuje brzmienie:
"1.1. Mandat wybranego członka Senatu wygasa:
w przypadku nauczyciela akademickiego z chwilą ustania zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy lub gdy jego stosunek pracy z PK wygasa z mocy prawa na podstawie obowiązujących przepisów albo z chwilą jego wyboru do władz Uczelni: rektor, prorektorzy, dziekani,
"1.2. Mandat wybranego członka rady wydziału wygasa z chwilą ustania zatrudnienia w PK w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku i w grupie, którą reprezentuje w radzie wydziału lub z chwilą jego wyboru do władz wydziału: dziekan, prodziekani."

Senat przyjął wyniki prac Doraźnej Senackiej Komisji ds. kierunku informatyka i w związku z wykonaniem przez Komisję powierzonych zadań przyjął wniosek o jej rozwiązaniu.

Senat powołał Radę Programową dla międzywydziałowego kierunku informatyka w następującym składzie:

Na przewodniczącego Rady powołany został prof. Zbigniew Polański.

Senat przyjął:

  • zasady przyjęć na I rok studiów na PK na rok akademicki 2001/2002 na międzywydziałowy kierunek informatyka oraz dokonał korekty w zasadach przyjęć na WIEiK;
  • zasady przeprowadzania egzaminu wstępnego w ramach egzaminu dojrzałości na międzywydziałowy kierunek informatyka oraz na WIEiK;
  • zasady przyjęć na I rok studiów na międzywydziałowy kierunek informatyka kandydatów posiadających międzynarodową maturę.

Senat powołał zespół ds. opracowania stanowiska w sprawie polityki finansowej państwa w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego w składzie: prof. zw. dr hab. inż. Janusz Kawecki - przewodniczący, prof. zw. dr hab. inż. Jan Ryś, dr inż. Elżbieta Chrzanowska.

Senat zaakceptował korektę planu rzeczowo-finansowego PK za rok 2000.

_______________ Opracowała Teresa Marszalik

 


POSIEDZENIE SENATU AKADEMICKIEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
2.02.2001 r.

    Senat powierzył prof. Józefowi Niziołowi z Wydziału Mechanicznego PK opracowanie recenzji dorobku prof. Jana Osieckiego w związku z toczącym się na Politechnice Łódzkiej postępowaniem o nadanie prof. J. Osieckiemu tytułu doktora honoris causa tej uczelni.
    Senat powierzył prof. Józefowi Gawlikowi z Wydziału Mechanicznego PK opracowanie recenzji dorobku prof. Jana Kaczmarka w związku z toczącym się na Politechnice Poznańskiej postępowaniem o nadanie prof. J. Kaczmarkowi tytułu doktora honoris causa tej uczelni.

Senat Akademicki Politechniki Krakowskiej przyjął następujące stanowisko:

STANOWISKO
SENATU POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
w sprawie stanu szkolnictwa wyższego w Polsce
przyjęte na posiedzeniu w dniu 2 lutego 2001 r.

    Rozwój kulturalny i gospodarczy społeczeństwa wymaga stałego wzrostu odpowiednio kwalifikowanych kadr i twórczych umysłów. Te zaś struktury szkolnictwa wyższego i nauki rozwijają i ubogacają nimi kraj. Powszechnie wiadomo, że rywalizacja między państwami rozgrywa się w znacznej części w sferze rozwoju nauki i techniki, decydujących o konkurencyjności gospodarki. Podobnie utrzymanie i rozwijanie narodowych wartości zależy w znacznym stopniu od stanu nauk humanistycznych i edukacji w tym zakresie. Tylko te narody, które zdając sobie sprawę z roli edukacji i nauki, stwarzają warunki do ich rozwoju, będą mogły twórczo uczestniczyć w kształtowaniu świata w najbliższej i dalszej przyszłości. Wszelkie działania rabunkowe w tej sferze są działaniami na szkodę narodu i państwa. Za kilka lat proces odbudowy potencjału intelektualnego Kraju może okazać się zadaniem niewykonalnym albo będzie go trzeba rozłożyć na kilka pokoleń.
   W poczuciu współodpowiedzialności za stan narodowego systemu edukacji i nauki w Polsce Senat Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki stwierdza:

W tej sytuacji Senat Politechniki Krakowskiej zwraca się

Dziś rozstrzyga się miejsce Polski w świecie XXI wieku. Jeśli rola nauki i szkolnictwa wyższego nie będzie właściwie rozumiana przez Parlament i Rząd, to będziemy - jako Naród - skazani na zacofanie i brak wysoko kwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Konieczne są tu radykalne decyzje, które uczynią edukację społeczeństwa rzeczywistym priorytetem w Polsce.

_______________ Opracowała Teresa Marszalik