UCZELNIA NASZYM DOMEM


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

Danuta Zajda

    Zanim na dobre rozgościmy się w tym "po trzykroć" nowym: tysiącleciu, stuleciu i roku, rozliczmy się z ostatnim rokiem "starego", oczywiście w odniesieniu do galerii.
    W 2000 roku zaprezentowaliśmy Państwu 31 wystaw, w tym 1/3 stanowiły wystawy artystów związanych z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych i 2 artystów zagranicznych. Oprócz wystaw zorganizowaliśmy także 10 ekspozycji. Szacunkowo można określić, że w wernisażach uczestniczyło około 1600 osób, jednak biorąc pod uwagę usytuowanie galerii, która stanowi "przedsionek" teatru, liczbę zwiedzających należałoby zwielokrotnić. Trzeba pamiętać, że również kawiarnia "Inkwizytor" jest pełnoprawnym miejscem wystawowym, które zostało ujęte w powyższej statystyce.
    Dzięki artystom, którzy prezentują w galerii swe prace, przenosiliśmy się i wciąż przenosimy w inny świat, świat malarskich, graficznych i rysunkowych wizji. Wystawy fotografii, które stanowią osobny rozdział w działalności - zabierają widza w podróż, czasem daleką i egzotyczną, a czasem bliską i ... nieznaną. Taką właśnie magiczną wycieczką zakończył się ubiegły rok w galerii. "Na koniec millennium" - to wystawa czarno-białych fotografii Jana Zycha, prezentująca polskie pejzaże w odcieniach szarości. Polskie pejzaże: samotne, uginające się pod naporem wiatru drzewo, wierzbowa aleja, pełen tajemniczych cieni wawelski dziedziniec ... piękne, "smutne" fotografie. Warto było obejrzeć tę wystawę, wspaniały akcent na zakończenie.
    Miniony rok nie tylko zakończył pewien okres, ale zapoczątkował nowy rozdział w działalności kulturalnej uczelni. Powstała kolejna - trzecia z kolei galeria -"Stara Polana" w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej 59. Dawna "Płazówka" jest miejscem szczególnie bliskim architektom, gdyż przez wiele lat znajdowała się tam "Pracownia Regionalna". Galeria mieści się w zabytkowej części budynku, na parterze, w pokojach, do których przylega weranda. Jej działalność została zainaugurowana 24 listopada 2000 roku. Od tego czasu odbyły się tu trzy wystawy, dwie krakowskie ekspozycje: fotografii pt.: "Norwegia", autorstwa Rektora PK prof. Kazimierza Flagi, wystawa rodzinna: malarstwa, rzeźby i kompozycji roślinnych państwa Przybylskich oraz pierwsza zakopiańska wystawa pt.: "Szałasy" autorstwa Zdzisława Walczaka. Prezentowane na niej prace są artystycznym przeniesieniem pierwowzorów, a także cenną dokumentacją nieistniejących już szałasów.
    Wystawy w "Starej Polanie" zostały zaplanowane w miesięcznych cyklach, rozpoczynających się w pierwszej dekadzie każdego miesiąca, w piątek o godzinie 17.00. Galeria czynna jest codziennie w godzinach: 10.00 - 18.00. Zapraszamy.

"Stara Polana", widok od ul. Nowotarskiej
"Stara Polana", widok od ul. Nowotarskiej
Zdzisław Walczak na tle swoich prac
Zdzisław Walczak na tle swoich prac
Od prawej: prof. E. Gołogórska-Kucia, rektor prof. K. Flaga, pani Walczakowa, starosta zakopiański p. A. Bachleda-Makowski,
p. J .Krzeptowski-Jasinek
Nominację do Rady Artystycznej Galerii przyjmuje Zofia Majerczyk-Owczarek
Nominację do Rady Artystycznej Galerii przyjmuje Zofia Majerczyk-Owczarek Fot. Jan Zych