UCZELNIA NASZYM DOMEM


Krzysztof Boligłowa, Małgorzata Nowak

KLUB
Wychowanków
Politechniki Krakowskiej

    Z inicjatywy SWPK powstaje Klub Wychowanków Politechniki Krakowskiej. Będzie to miejsce na terenie uczelni, w którym mamy nadzieję, że z czasem wytworzy się tradycja spotkań pomiędzy wychowankami PK, pracownikami i studentami naszej uczelni. Wierzymy, że ułatwi to integrację społeczności Politechniki Krakowskiej, a także przyczyni się do nawiązywania kontaktów zawodowych pomiędzy absolwentami uczelni i przyszłymi pracodawcami.
    Chcielibyśmy, aby Klub Wychowanków Politechniki Krakowskiej, który będzie usytuowany w trzech pomieszczeniach, w przyziemiu głównego gmachu, rozszerzył dotychczasową, mającą wieloletnią tradycję, działalność SWPK, zwłaszcza w sferze silniejszego niż dotychczas związku biznesu z nauką.
    Poprzez ekspozycje i wystawy, które będziemy realizować, proponujemy żywy kontakt z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w niezobowiązującej atmosferze koleżeńskich spotkań.
    Zgodnie z projektem istniejące pomieszczenia zostaną podzielone na dwie części o podobnych rozmiarach i kształcie, ale odrębnej funkcji, czyli część klubową, dostępną tylko w czasie organizowanych uroczystości i spotkań oraz część wystawienniczą, składającą się z połączonych pomieszczeń Ośrodka Promocji i Izby Tradycji.

    Dużą salę przeznaczono na konferencje, spotkania w szerszym gronie oraz obchody jubileuszowe. Będzie również wykorzystywana do organizowania przedsięwzięć kulturalnych, takich jak występy teatralne, koncerty, wystawy. Przy projektowaniu tego pomieszczenia największy nacisk położono na to, aby wnętrze można było stosunkowo łatwo aranżować, dostosowywać do potrzeb danej chwili. Nieduża powierzchnia sali pozwoli na umieszczenie w niej 12 - 15 stałych miejsc siedzących; dodatkowe dziesięć można schować w swego rodzaju szufladach, umieszczonych pod szafami znajdującymi się przy ścianie.
    Centralnym i najważniejszym elementem wnętrza stał się łuk konstrukcyjny, podtrzymujący kolebkowe sklepienie sali. Jego walory użytkowe (możliwość umieszczenia świateł, podczepiania rzutnika) i estetyczne - rodzaj symbolu konstrukcji, wpłynęły na pomysł powielenia go i uczynienia z niego najbardziej istotnego elementu w koncepcji projektu pomieszczenia klubu.
    Na ścianach bocznych samego wnętrza przewidziano miejsce na wbudowane szafy, półki, a z drugiej strony miejsce na wysokiej klasy sprzęt audiowizualny (ekran do wyświetlania projekcji, zestaw kina domowego).

 

    Pomieszczenie usytuowane w centralnej części klubu zostanie zaadaptowane na Izbę Tradycji Politechniki Krakowskiej. Wystawiane w niej będą takie eksponaty, jak: reprinty dokumentów założycielskich, fotografie insygniów władzy rektorskiej, skrypty, publikacje i zeszyty, będące "białymi krukami", listy od ważnych osobistości, pierwsze dyplomy inżynierskie, magisterskie i doktorskie, pierwsze legitymacje.
    Małe, wąskie wnętrze wpłynęło na zblokowany charakter miejsc siedzących, które znajdą się po jednej stronie pomieszczenia i ciągu komunikacyjnego - po drugiej. W ten sposób będzie można uzyskać miejsce na czasowe ekspozycje ścienne. Warto zauważyć, że miejsca siedzące pełnią, dzięki ich specyficznej konstrukcji, funkcję wystawienniczą, Rozstawione między nimi stoły-gabloty umożliwią pokazywanie przedmiotów o większych gabarytach.
    Przy wejściu do sali, we wnęce, znajdować się będzie duża gablota, przeznaczona na ekspozycję przedmiotów szczególnie cennych i ważnych dla historii i tradycji Politechniki Krakowskiej.
    W pomieszczeniu Ośrodka Promocji rozpowszechniane będą wyroby, katalogi i prospekty firm, których właścicielami lub osobami kierującymi są wychowankowie Politechniki Krakowskiej, a także zeszyty "Naszej Politechniki", komunikaty i informatory SWPK. Będzie tu można wypić herbatę, kawę, kupić kwiaty lub przeczytać prasę.
    Sala Ośrodka Promocji zostanie połączona z Izbą Tradycji za pomocą przebić w murze w kształcie nieregularnych wieloboków, co przy jednoczesnym zastosowaniu podobnych materiałów i zbliżonej kolorystyce pozwoli na zintegrowanie obu przestrzeni i nadanie im jednolitego charakteru.
    Mamy nadzieję, że nowe i funkcjonalne wnętrze umożliwi pełną realizację zamierzonych celów, stając się równocześnie miejscem odwiedzanym często i z przyjemnością.

Widok trzech pomieszczeń klubowych w przekroju
Widok trzech pomieszczeń klubowych w przekroju

Projekt pomieszczeń klubowych: mgr inż. arch. Przemysław Nycz i mgr inż. arch. Norbert Musiał