PRACOWNICY PK


NOMINACJE PROFESORSKIE
PROFESOR TYTULARNY

 

Prof. dr hab. inż. Edward T. WANTUCHProf. dr hab. inż. Edward T. WANTUCH
urodził się 11 lutego 1946 r. w Gorlicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego studiował na Politechnice Krakowskiej. Pracę dyplomową, wykonaną pod kierunkiem prof. dr. inż. Jana Kaczmarka, obronił w roku 1971. Bezpośrednio po studiach został zatrudniony najpierw w Zakładach Doświadczalnych Politechniki Krakowskiej, a na początku roku akademickiego 1971/1972 na stanowisku asystenta w Zakładzie Technologii Obróbki Skrawaniem Instytutu Technologii Maszyn. W latach 1971 - 1975 wraz z zespołem kierowanym przez prof. zw. dr. hab. inż. Jana Harasymowicza aktywnie uczestniczył w realizacji wielu prac badawczych przeznaczonych dla Zakładów Mechanicznych "TARNÓW" w Tarnowie. Miały one na celu przygotowanie technologii odpowiednich narzędzi ściernych i dobór warunków obróbki dla produkowanej w Zakładach Mechanicznych "TARNÓW" licencyjnej szlifierki firmy LANDIS-GENDRON. (Wyniki tych prac ściśle wiązały się z uruchomieniem produkcji części samochodowych dla Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej). Inne tematy badawcze, realizowane wraz z Instytutem Obróbki Skrawaniem w Krakowie oraz Zakładami Mechanicznymi "TARNÓW", dotyczyły prac wdrożeniowych nowej technologii obróbki z zastosowaniem narzędzi z syntetycznego diamentu w przemyśle obrabiarkowym.
    W roku 1976 po obronie pracy doktorskiej pt. "Predykcja okresu trwałości ściernicy maszynową techniką symulacyjną" - praca wyróżniona decyzją Rady Wydziału Mechanicznego - uzyskał stanowisko adiunkta. Następnie, w ramach różnych zespołów badawczych realizujących prace przeznaczone do zastosowania w przemyśle, zajmował się zagadnieniami projektowania napędów i sterowania obrabiarek skrawających, badaniami robotów przemysłowych, automatyzacją procesów technologicznych. Na szczególną uwagę zasługują prace badawcze (prowadzone w latach 1978 - 1986) z zakresu technologii maszyn, związane z zastosowaniem silnych pól magnetycznych do kształtowania pożądanych cech fizycznych elementów maszyn. Ich efekty wdrożono w polskim przemyśle w postaci opatentowanych rozwiązań nowej technologii.
    Na Politechnice Krakowskiej prof. Edward T. Wantuch był organizatorem jedynego w Polsce laboratorium zastosowań pola magnetycznego w technologii maszyn, w którym w latach 90. wykonywano prace przejściowe, dyplomowe, w tym również studentów z uczelni niemieckich.
    W roku 1988 ukończył rozprawę habilitacyjną pt. "Technologische Eigenschaften des Schleifwerkzeuges beim Feinschleifen im Magnetfeld", obronioną na Uniwersytecie Technicznym w Karl-Marx-Stadt (Chemnitz), a w 1989 r. został mianowany na stanowisko docenta i uzyskał nagrodę indywidualną III st. Ministra Edukacji Narodowej. Nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Krakowskiej otrzymał w 1991 r. W latach 1979 - 1992 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. badawczych w Instytucie Technologii Maszyn.
    Od 1988 - 1992 roku wielokrotnie wygłaszał referaty bądź wykłady na Uniwersytecie Technicznym w Kecskemet (Węgry), w Instytucie Technologicznym w Budapeszcie oraz w Jugosławii, na Uniwersytecie Technicznym w Kragujevac, a także w Instytucie Fizyki Jądrowej (VINCA) w Belgradzie. Wyjeżdżał także z referatami i wykładami do Niemiec, gdzie posiada liczne kontakty z uczelniami, ośrodkami naukowymi i firmami.
    Profesor Edward T. Wantuch jest autorem ponad 120 publikacji z zakresu niekonwencjonalnych technologii, dotyczących zaawansowanych metod (High-Tech) obróbki materiałów oraz fizycznych metod formowania powłok o specjalnych właściwościach eksploatacyjnych. Część z tych prac wykonywana jest przy współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz Instytutem Obróbki Skrawaniem.
    Jest promotorem 3 prac doktorskich związanych tematycznie z niekonwencjonalnymi technologiami obróbki materiałów, sterowaniem procesami, modelowaniem komputerowym, metodami numerycznymi oraz projektowaniem systemów baz danych technologicznych. Od roku 1996 pełni funkcję kierownika studiów doktoranckich Budowa i eksploatacja maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Przygotowuje plany studiów dla kilku specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn. Wypromował ponad 70 dyplomantów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
    Na początku lat 90. został członkiem grupy roboczej "Arbeitskreis für Wasserstrahltechnologie", działającej na Technicznym Uniwersytecie w Hanowerze (Ośrodek Hanowerski) oraz członkiem NC Gesellschaft-Anwendung neuer Technologien.
    Z jego inicjatywy została zorganizowana w Instytucie Obróbki Skrawaniem w Krakowie pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja "Water Jet Machining '98", której celem było skoordynowanie wysiłków badawczych w Polsce i uświadomienie potrzeby transferu nowych, efektywnych technologii do małych i średnich firm.
    Od roku 1999 prof. Edward T. Wantuch jest koordynatorem "National Contact Points" - projektu europejskiego "Water Jet a Clean Technology" w programie INCO-COPERNICUS. Należy do Sekcji Inżynierii Powierzchni Komitetu Nauki o Materiałach KBM PAN. W lutym 1999 r. Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przyjęło go w poczet członków Komisji Mechaniki Stosowanej na kadencję 1999 - 2002.
   Zainteresowania pozazawodowe: fotografia amatorska oraz regeneracja mechanizmów zegarowych i kolekcjonowanie starych zegarów.