NASZA POLITECHNIKA


Stanisław Wiśniewski

95. rocznica powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego

    Minęła 95. rocznica powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przez cały czas swego istnienia - tak w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej - Związek bronił praw pracowniczych oraz walczył o poprawę warunków życia nauczycieli i innych grup pracowniczych, zatrudnionych w placówkach oświatowych i naukowych.
    Te same cele przyświecały organizacji zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Krakowskiej, powołanej w kwietniu 1950 roku.
    Najwyższym organem decyzyjnym aktualnie funkcjonującego ZNP PK jest Konferencja Delegatów ZNP PK organizowana, zgodnie ze Statutem, co 4 lata. Wybiera ona na okres kadencji władze ZNP PK, to znaczy prezesa Związku, Radę Uczelnianą, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Rada Uczelniana z kolei wyłania ze swego grona Prezydium. Corocznie w jesieni odbywa się związkowa Konferencja Sprawozdawcza.
    Obecne przemiany ustrojowe i ich społeczne konsekwencje sprawiają, że rola związku zawodowego, którego sensem istnienia jest troska o sprawy socjalne pracowników, staje się szczególnie ważna. Takie właśnie zadania stawia przed organizacją ZNP PK obowiązujący statut, opracowany w oparciu o Konstytucję Rzeczypospolitej oraz Ustawę o Związkach Zawodowych.
    Możliwości udzielania pomocy socjalnej przez ZNP PK są jednak ograniczone, jedynym źródłem jego dochodów są składki członkowskie. Mimo to Związek obejmuje działalnością socjalną nie tylko swych członków, lecz także pozostałą część społeczności PK. Wyrazem tego jest organizowanie i dofinansowywanie kolonii dla dzieci wszystkich pracowników PK, bez względu na to czy ich rodzice należą do Związku, a także prowadzenie zajęć sportowych na lodowisku i basenie. W miarę skromnych środków finansowych zakupuje się karty stałego widza do teatrów i filharmonii. Inicjowane są akcje zdrowotne. Wspólnie z Działem Socjalnym PK Związek przyczynił się do przeprowadzenia badań mammograficznych kobiet. Wspierana jest aktywność charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Pomocy finansowej od kilku lat udziela się Fundacji "Prometeusz". Współfinansowane są nagrody w organizowanych przez Klub Pracownika wystawach prac malowanych przez dzieci pracowników PK.

Fot. W. Miechowska-Tabor

    Przedmiotem szczególnej troski Związku jest udzielanie pomocy finansowej emerytom i rencistom - byłym pracownikom PK. Wyraża się to w przyznawaniu im zapomóg losowych oraz w pomocy w załatwianiu ich spraw mieszkaniowych czy rodzinnych. Dodać należy, że z zapomóg korzystają również pracownicy - członkowie ZNP PK, znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej. Na prośbę grupy emerytów i rencistów zorganizowano w roku bieżącym pielgrzymkę do Lichenia. Uczestniczyli w niej także pracownicy PK.
    Przedstawiciele Związku działają we wszystkich rektorskich i senackich komisjach, mimo posiadania jedynie głosu doradczego angażują się w rozwiązywanie problemów społeczności PK.
    Obecny skład władz związkowych (podajemy go, zgodnie z tradycją związkową, bez tytułów naukowych oraz w kolejności alfabetycznej) jest następujący:

    W rocznicę powstania ZNP wspominamy szczególnie te osoby, które cechowało zaangażowanie w sprawy związku.
    Spośród nich wymienimy prezesów Związku w kolejności pełnienia przez nich tej funkcji: Edward Komarnicki (1950 - 1951), Mieczysław Mrowiec (1951 - 1955), Tadeusz Riedel (1955 - 1957), Mieczysław Nosowicz (1957 - 1958), Daniel Ilnicki (1958 - 1962), Wiktor Zin (1962 - 1972), Edward Maciąg (1972 - 1974), Tadeusz Broniewski (1974 - 1976), Kazimierz Flaga (1976 - 1980), Otmar Vogt (1980 - 1981), Janusz Dzieża-Darecky (1983 - 1989), Adam Tabor (1989 i nadal).
    Spośród innych osób zaangażowanych w działalność związkową nie sposób pominąć koleżanki św. p. Otylii Batko, dla której praca w Kole Emerytów i Rencistów, a wcześniej w Kole Administracji oraz prowadzenie Kroniki Związku stały się w znacznej mierze sensem życia. Kol. Anna Macała jest dla wielu wzorem rzetelności i niezawodności. O poświęceniu i zaangażowaniu kol. Wiktorii Miechowskiej-Tabor w prowadzeniu turnusów kolonijnych dla dzieci pracowników PK wie najlepiej Komisja Rewizyjna ZNP PK.
    Na koniec należy wspomnieć o dobrze układającej się od wielu lat współpracy między Związkiem Nauczycielstwa Polskiego Politechniki Krakowskiej a jej władzami.

_______________________________________________________
Dr Stanisław Wiśniewski - przewodniczący Komisji Rewizyjnej