STUDENCI PK


Kinga Ochałek, Paweł Starck, Jacek Pacut

50 LAT ZRZESZENIA STUDENTÓW POLSKICH - część II

    Zrzeszenie Studentów Polskich - to 50 lat doświadczeń , a obecnie - ich wykorzystywanie i budowanie nowych tradycji. W kwietniu br. odbyło się w Warszawie ogólnopolskie spotkanie z okazji 50-lecia ZSP. Na koncercie zatytułowanym "Legendy Studenckiej Piosenki", który prowadzili Krzysztof Jasiński i Piotr Bałtroczyk, wystąpili między innymi: Wojciech Młynarski z zespołem, Sława Przybylska, Marek Grechuta z zespołem "Anawa", Maryla Rodowicz z zespołem, Andrzej Sikorowski i zespół "Pod Budą", Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau z zespołem, Kuba Sienkiewicz z zespołem.

Struktura i działalność ZSP

    Podstawowym ogniwem struktury ZSP jest przedstawicielstwo uczelniane czyli rada uczelniana. Na terenie całej Polski działa 71 rad uczelnianych ZSP.
    Przedstawicielstwa uczelniane z jednego środowiska akademickiego tworzą radę okręgową. Rada okręgowa organizuje imprezy środowiskowe i międzyuczelniane, zapewnia przepływ informacji między uczelniami oraz sprawuje nadzór finansowy i organizacyjny nad radami uczelnianymi danego środowiska. Rady okręgowe funkcjonują w 20 ośrodkach akademickich.
    Przedstawicielstwem krajowym Zrzeszenia jest Rada Naczelna ZSP z siedzibą w Warszawie. Rada Naczelna reprezentuje Zrzeszenie w kontaktach z centralnymi urzędami państwowymi i innymi organizacjami w kraju i na forum międzynarodowym. Prezydium Rady Naczelnej koordynuje działalność programową i finansową ZSP.
    ZSP opiera swoją działalność na inicjatywie, aktywności społecznej i pracy swoich członków, stanowiącej formę obywatelskiego wychowania. W życiu organizacyjnym kieruje się zasadami demokracji. Zadaniem Zrzeszenia Studentów Polskich jest kształtowanie aktywnych postaw, stwarzanie możliwości twórczego rozwoju studenta. Jest w nim miejsce dla różnych ruchów programowych, odzwierciedlających pluralizm światopoglądowy młodzieży studenckiej. ZSP prezentuje swoje stanowisko na temat życia akademickiego i szkolnictwa wyższego. Angażuje się również w proces reformy szkolnictwa wyższego, promowanie idei powszechności i równego prawa wszystkich ludzi do studiów wyższych oraz rozszerzenia zakresu i reformy systemu pomocy socjalnej dla studentów.
    Przykładowo, dzięki inicjatywie Zrzeszenia zniesione zostały obciążenia z tytułu ZUS, płacone przez pracodawców zatrudniających studentów na umowy-zlecenia. ZSP patronuje i inicjuje przedsięwzięcia w takich dziedzinach jak:

Środowisko Krakowskie

    ZSP jest aktualnie jednym z największym i najbardziej prężnych w Polsce. Rada Okręgowa - prócz swej roli nadzorczej dla rad uczelnianych Krakowa - organizuje akcję pod nazwą "Wyciągnij rękę do Żaka", czyli krakowską giełdę mieszkań dla studentów. Zajmuje się również organizacją kolonii dla dzieci (Grzybowo k.Kołobrzegu, Dzianisz k.Zakopanego, Tylicz k.Krynicy), obozy młodzieżowe w Chorwacji. W Krakowie działają obecnie rady uczelniane na Akademii Pedagogicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Ekonomicznej, Akademii Rolniczej oraz na Politechnice Krakowskiej.
   Rada Uczelniana ZSP Politechniki Krakowskiej została reaktywowana (po ok. 15-letnim niebycie) w roku 1997. Obecnie przeżywa rozkwit swojej działalności; należy do nas już prawie 200 studentów Politechniki. Wciąż czekamy na koleżanki i kolegów ze wszystkich wydziałów PK, chętnych do pracy społecznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się nasza organizacja wśród studentów nowo przyjmowanych na uczelnię. Staramy się zapewniać kolegom aktywną formę wypoczynku, pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów. Do tradycji Politechniki już na stałe wpisały się imprezy organizowane przez Radę Uczelnianą ZSP PK, a są to m.in.: "Rajd Beana" dla studentów pierwszego roku (połowa października), "Rajd Andrzejkowo-Mikołajkowy" (pod koniec listopada), "Sylwester", "Rajd na powitanie wiosny" (koniec marca), "Ognisko po sesji". Organizujemy również wakacyjne wyjazdy dla studentów oraz obozy adaptacyjne dla nowo przyjmowanych studentów (we wrześniu). Staramy się pomagać poprzez: współpracę z mieszczanami krakowskimi, mającymi do wynajęcia pokoje i kierowanie na kwatery osób, które nie dostają akademika, jak również pośredniczyć w znalezieniu pracy studentom PK. Niestety, jako ZSP na dofinansowanie z puli MEN już dawno przestaliśmy liczyć. Szczycimy się tym, że dajemy sobie radę sami. Nie jesteśmy jednak do końca samowystarczalni. Czerpiemy pomysły z niegdysiejszych pomysłów i doświadczeń naszych starszych koleżanek i kolegów. Zapraszamy do współpracy, pomocy merytorycznej, materialnej, jak i do wspólnej zabawy. Dziękujemy JM Rektorowi Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Kazimierzowi J. Fladze, Panu prorektorowi ds. dydaktyki prof. dr hab. inż. Ryszardowi Kozłowskiemu, dzięki którym wiele naszych inicjatyw oraz imprez doszło do skutku.
    Na wniosek RU ZSP PK podczas obchodów uroczystości 50-lecia ZSP w Warszawie (kwiecień br.) rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz J. Flaga otrzymał z rąk prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, będący między innymi podziękowaniem studentów Politechniki Krakowskiej za pomoc i wspieranie Zrzeszenia.

 
  Pragnęlibyśmy bardzo, aby udało nam się wrócić do tradycji wyróżniania przez studentów najlepszych dydaktyków, podobnie jak to było przed laty....

Fot. J. Zych

Rada Uczelniana ZSP PK:

Przewodniczący - Paweł Starck,

wiceprzewodniczący:
Kinga Ochałek, Piotr Stangret

Prezydium RU ZSP PK:
Kinga Ochałek, Dariusz Pałubski, Paweł Starck, Bartosz Smakowski, Piotr Stangret

Plenum RU ZSP PK:
Kinga Ochałek, Dariusz Pałubski, Paweł Starck, Bartosz Smakowski, Piotr Stangret, Barbara Ciastek, Jacek Pacut, Piotr Pielach, Piotr Czernecki

Komisja Turystyki Rajdowej i Wędrownej:
Marcin Schőnemann, Krzysztof Szarecki

Komisja Kultury:
Jacek Pacut, Bartosz Smakowski

Komisja Techniczna:
Michał Siklucki

Webmaster:
Piotr Pielach

Adres:
RADA UCZELNIANA ZRZESZENIA STUDENTÓW POLSKICH POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
31-155 Kraków, ul. Warszawska 24
budynek 10-24, pokój 145, III piętro
tel. 48 (12) 628-29-04; lub 628-20-00 wewn. 29-04
e-mail: zsp@usk.pk.edu.pl