PRACE SENATU PK


Tomasz Maczyga
Elzbieta Nachlik

Profesor James C. I. Dooge
Doctor Honoris Causa Politechniki Krakowskiej

    Profesor James C.I. Dooge urodził się w 1922 r. w Birkenhead, Cheshire w Anglii. Studia pierwszego stopnia (B.Sc. i B.Eng) ukończył w 1942 r. w National University of Ireland. Stopień Master of Engineering uzyskał na tym samym uniwersytecie w 1952 r., a stopień Master of Science na Uniwersytecie Iowa (USA) w roku 1956.
    Karierę uniwersytecką rozpoczął w 1958 r., piastując w latach 1958 -1987 kolejno stanowiska profesora budownictwa w University College Cork, University College Dublin i visiting professor w College Galway. Jednocześnie prowadził regularne wykłady na licznych uniwersytetach europejskich, amerykańskich i azjatyckich oraz w Australii.
    Profesor posiada doktoraty honorowe uniwersytetów w Wageningen, Lund, Birmingham i Dublinie.
    Chcąc w kilku zdaniach scharakteryzować Profesora Jamesa Dooge'a, należy powiedzieć, że jest to:

    Wyniki działalności naukowej Profesora Jamesa Dooge'a stawiają go w rzędzie najwybitniejszych specjalistów na świecie w zakresie hydrologii oraz hydrauliki koryt rzecznych. Jest autorem ponad 150 publikacji, które stanowią kanon współczesnej hydrologii i hydrauliki. Do takich należą między innymi: artykuł pt. "Ogólna teoria hydrografu jednostkowego" ( A General Theory of Unit Hydrograph) i monografia pt. "Liniowa teoria systemów hydrologicznych" (Linear Theory of Hydrological Systems).

Profesor James C. I. Dooge

Fot. J. Zych

    Profesor Dooge położył wielkie zasługi w międzynarodowej współpracy naukowej. Od roku 1980 działa w Międzynarodowej Radzie Unii Naukowych (International Council of Scientific Unions), której był sekretarzem generalnym i prezydentem. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Hydrologicznych (IAHS), biura Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki. Piastował kierownicze stanowiska w doradczych komitetach naukowych sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych, UNESCO. Jest członkiem konsultantem Unii Europejskiej w zakresie oceny programów badań ochrony środowiska.
    Niezwykle bogata jest działalność organizacyjna Profesora. Jest członkiem zwyczajnym i honorowym licznych stowarzyszeń zawodowych i akademickich w różnych krajach. Profesor Dooge jest stypendystą m.in. Institution of Civil Engineers w Londynie, American Society of Civil Engineers, gdzie uzyskał prestiżową nagrodę Ven Te Chowa w 1997, American Geophysical Union (nagroda Hortona w 1959 i Medal Bowie w 1986). Jest także członkiem lub członkiem korespondentem irIandzkiej Royal Irish Academy, której był sekretarzem a następnie prezesem, Rosyjskiej Akademii Nauk, Collegium Ramazzini w Bolonii, Accademii Galileiana w Padwie i Hiszpańskiej Akademii Nauk.
    Związki Profesora Dooge'a z Polską i Politechniką Krakowską datują się od roku1968. Profesor był uczestnikiem i członkiem Komitetu Naukowego sympozjum "Modele matematyczne w hydrologii", które odbyło się w Warszawie w 1971 roku, a na którym główne wykłady wygłosił Profesor Dooge. Sympozjum to zapoczątkowało rozwój tej dziedziny badań w Polsce. Podobne znaczenie miała szkoła letnia w Jabłonnie; materiały szkoły zostały przetłumaczone przez zespół z PK i wydane przez PAN. Od tego czasu na długoterminowych stażach w University College Dublin przebywało sześciu Polaków, w tym jedna osoba z PK uzyskała tam stopień doktora.
    Co najmniej raz na dwa lata prof. Dooge przebywał w ostatnich dziesięcioleciach w Politechnice Krakowskiej, udzielając regularnych konsultacji młodym pracownikom naukowym oraz wygłaszając referaty na seminariach Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej. W 1976 r. był honorowym gościem na obchodach 30-lecia PK, w 1995 r. otrzymał Złoty Medal 50-lecia PK. Profesor jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
    Profesor James Dooge zajmował się również polityką. Był długoletnim członkiem Senatu Republiki Irlandzkiej, przewodniczącym tego Senatu, członkiem trzyosobowej Rady Prezydenckiej Irlandii, ministrem spraw zagranicznych.
    Biorąc pod uwagę autorytet naukowy i zawodowy Profesora Dooge'a, Senat Politechniki Krakowskiej na wniosek Rady Wydziału Inżynierii Środowiska, uhonorował go tytułem "doktora honoris causa" naszej uczelni. Uroczystość nadania tego wyróżnienia odbyła się 8 listopada 2000 roku w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Flaga wręczył Kandydatowi stosowny dyplom, w obecności wybitnych przedstawicieli świata nauki zaproszonych na tę uroczystość.