UCZELNIA NASZYM DOMEM


GALERIA "GIL"

Klub Pracowników Politechniki Krakowskiej

Galeria Gil

Jan Kurek

    Wrzesień zaowocował w Galerii dwoma wystawami - Kingi Kuzemczak oraz Jana Kurka, inaugurującymi ekspozycje w nowym roku akademickim. Kolejne - październikowe - to wystawy Ireny Popiołek oraz Jadwigi Stawowczyk-Kuzemczak.
    Kinga Kuzemczak ukończyła studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki w Krakowskiej ASP w 1986 roku w zakresie konserwacji i malarstwa, uprawia malarstwo i rysunek. Na najnowszej wystawie zaprezentowała zestaw pasteli. Chociaż autorka w swych pracach, jak się wydaje, świadomie rezygnuje z malarskości na rzecz kompozycji bardziej graficznych, to przecież udaje się jej wypracować własny - o dużej sile wyrazu - styl. Jej prace cechuje raczej pogodność i "wesołość" motywów i barw. Wychylające się spośród kwiatów dziecięce lalki i postaci ubrane w teatralne kostiumy stwarzają jakiś nierzeczywisty świat, pozwalający na, przynajmniej chwilowe, zdystansowanie się od szarzyzny codzienności. Wyjątkiem jest jedynie "szary" piesek - zapewne zadumany nad własną, psią dolą.

Kinga Kuzemczak. Pastele
Kinga Kuzemczak. Pastele

    Piszący te słowa - Jan Kurek - ma po raz kolejny sposobność prezentacji wcześniejszych oraz najnowszych akwareli, w większości malowanych w trakcie podróży po Europie. Prace te są zwykle zmaganiem się ze stawianymi sobie wyzwaniami - próbami uchwycenia nastroju i urody chwil, z których składa się kalejdoskop naszych najsilniejszych życiowych wrażeń i wspomnień. Architektura kanałów i powyginanych w jakimś przedziwnym tańcu kamieniczek Amsterdamu, zadumanie kamiennych posągów z Pere-Lachaise nad tajemnicą śmierci, czy wreszcie surowość i zarazem siła tchnąca z norweskich fiordów - to tematy prac najnowszych.

Jan Kurek. Paris - Notre Dame'2000
Jan Kurek. Paris - Notre Dame'2000

    Irena Popiołek jest artystką dojrzałą i jednocześnie uznanym pedagogiem. Po uzyskaniu w 1965 r. dyplomu z wyróżnieniem na krakowskiej ASP brała udział w ponad 150 wystawach, plenerach i konkursach malarskich krajowych i zagranicznych. Jej wystawy są zawsze dużym wydarzeniem, gromadzącym spore grono wielbicieli jej twórczości - tak było i tym razem. Jak artystka sama przyznaje, jej prace są próbą przekazania widzowi - bez zbędnych słów - tego co czuje, chciałoby się rzec, tego co jej w duszy gra. W zaprezentowanych akwarelach można dostrzec m.in. malarskie autoportretowe wariacje, konstruowane z barwnych, przenikających się plam i delikatnych, oszczędnych linii konturowych. Szczególnie przykuwa uwagę akwarela, którą można by nazwać autoportretem różowym.

Irena Popiołek. MalarstwoIrena Popiołek. Malarstwo

    Jadwiga Stawowczyk-Kuzemczak ukończyła studia w ASP w Krakowie w 1961 r. Uprawia malarstwo i grafikę, biorąc udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na co dzień jest scenografem i dekoratorem w TVP. Na wystawie w Gilu artystka zaprezentowała cykl czarno-białych linorytów - o zdyscyplinowanej i mocnej kompozycji. Przeważają tu przedziwne, splątane i zatłoczone budynkami, miasta wpisane w zarysy głów i torsów ludzkich. Artystka jest oszczędna, by nie rzec skąpa, w swych bezpośrednich wypowiedziach, ale może właśnie dlatego jej kompozycje graficzne aż kipią nagromadzonymi w nich formami. Być może to jest także powodem, dla którego zrezygnowała z epatowania widzów większą ilością kolorów.

Jadwiga Stawowczyk-Kuzemczak. Grafika
Jadwiga Stawowczyk-Kuzemczak. Grafika

    Także ostatnie wystawy w których, dzięki współpracy z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, biorą udział artyści profesjonalni, interesująco różnicują i wzbogacają prezentacje Galerii. Wystawy są, siłą rzeczy, skierowane przede wszystkim do pracowników i studentów Politechniki. Jednakże, dzięki organizowanym w jednej z sal Galerii licznym krajowym i międzynarodowym konferencjom naukowym i spotkaniom, prezentowane tu prace trafiają do znacznie szerszego kręgu odbiorców.