PRACOWNICY PK


 

Jan Duda

 

50 LAT PRACY NAUKOWEJ
PROFESORA ANDRZEJA SAMKA

Prof. dr hab. inż. Andrzej Samek

    Prof. dr hab. inż. Andrzej Samek urodził się 22 czerwca 1924 roku w Krakowie. W latach 1945-50 studiował na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskując dyplom inżyniera mechanika oraz stopień magistra inżyniera nauk technicznych. W 1950 r. rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela w Państwowej Szkole Przemysłowej, a w roku 1951 został powołany na stanowisko dyrektora obecnego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Krakowie. Działalność naukową rozpoczął w 1956 r., przyjęty na stanowisko starszego asystenta w b. Katedrze Obrabiarek Politechniki Krakowskiej. W początkowym okresie rozwoju zaznaczył się etap wykorzystania dotychczasowych doświadczeń dydaktycznych oraz poszukiwania tematyki w dziedzinie technologii maszyn. Wyrazem tego były pierwsze publikacje dotyczące oprzyrządowania technologicznego oraz praca doktorska pt. "Teoretyczne podstawy bazowania przedmiotu w przyrządzie". W latach 1963-69 następuje bardzo ożywiona działalność naukowa i organizacyjna w dziedzinie oprzyrządowania. Początkowo koncentrowała się ona wokół zagadnień teorii i dokładności oprzyrządowania bazujących w dużej mierze na wynikach uzyskiwanych z przemysłu. Przedmiotem szczególnego zainteresowania stało się uniwersalne oprzyrządowanie składane tzw. UPS, nad którym prowadzone były badania o charakterze kompleksowym. W wyniku tej działalności Profesor Andrzej Samek powołany został jako ekspert na przewodniczącego polskiej delegacji Stałej Komisji Normalizacyjnej RWPG, której zadaniem było opracowanie norm dotyczących oprzyrządowania typu UPS.
    Badania w tym kierunku pozwoliły na sprecyzowanie tematu rozprawy habilitacyjnej nt. "Zagadnienie dokładności geometrycznej przy składaniu elementów ze szczególnym uwzględnieniem uniwersalnych przyrządów składanych" uwieńczonej uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego z zakresu technologii maszyn w 1967 r.
    W okresie zatrudnienia w Politechnice Krakowskiej pełnił liczne funkcje kierownicze: zastępcy dyrektora Instytutu Technologii Maszyn, kierownika Zakładu Technologii Obróbki i Montażu, prodziekana Wydziału Mechanicznego. Pełnił jednocześnie, zgodnie ze swymi zainteresowaniami dydaktycznymi, funkcję dyrektora Zakładu Nowych Technik Nauczania, organizując od podstaw tę placówkę.
    Podsumowaniem prac w dziedzinie projektowania oprzyrządowania technologicznego jest podręcznik "Projektowanie oprzyrządowania technologicznego" PWN 1976 oraz skrypt uczelniany "Projektowanie procesów technologicznych", w którym przedstawił nowoczesne, systemowe ujęcie procesu technologicznego.
    W 1983 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego i rozpoczął kolejny etap swej działalności naukowo-dydaktycznej. Charakteryzuje się ona skierowaniem zainteresowań na automatyzację procesu technologicznego oraz intensywną działalnością publikacyjną. Znaczącym osiągnięciem Profesora Andrzeja Samka jest zorganizowanie i uruchomienie w 1987 r. nowego kierunku studiów "automatyka i robotyka" na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Kierunek ten jest prowadzony od roku akademickiego 1987/88 i cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. W całym okresie swojej pracy w Politechnice Krakowskiej Profesor prowadził ożywioną działalność dydaktyczną nie tylko w zakresie technologii maszyn, ale także w dziedzinach interdyscyplinarnych. Jest promotorem sześciu przewodów doktorskich.
    W 1991r. został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego. Zainteresowania bioniką wzbogaciły jego działalność w zakresie robotyki. Ich efektem jest między innymi wniosek patentowy na konstrukcję robota przemieszczającego się wewnątrz rur. Robot został zaprojektowany i wykonany pod kierunkiem Profesora w ITM i AP. Profesor Andrzej Samek opublikował 4 monografie i około 90 referatów w czasopismach naukowych oraz w zbiorach materiałów konferencyjnych, krajowych i zagranicznych. W 1994 r. przeszedł na emeryturę, nadal jednak pracuje na uczelni prowadząc wykłady z bioniki.
    Oprócz zainteresowań zawodowych Profesor Andrzej Samek posiada duże osiągnięcia w zakresie popularyzacji nauk przyrodniczych. Jest znanym kolekcjonerem muszli morskich, członkiem Polskiego Towarzystwa Malakologicznego. Z ważniejszych książek można wymienić "Świat muszli" (Wyd. Morskie 1976) oraz "Historia naturalna" (KAW 1994), a także liczne artykuły w prasie popularno-naukowej. Od wielu lat aktywnie działa w Aeroklubie Krakowskim, obecnie pełni funkcję prezesa.
    W czasie trwania konferencji "Systemy oprzyrządowania w budowie maszyn i projektowania procesów technologicznych SOP'2000" w Galerii Sztuki PK przy ulicy Kanoniczej 1 odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 50-lecia pracy naukowej i twórczej Profesora Andrzeja Samka.

    Spotkanie połączone było z wernisażem okolicznościowej wystawy "Niecodzienne pasje technologa", poświęconej pozazawodowej twórczości Profesora.

    Na wystawie pokazano ok. 180 jego portretów muszli wykonanych techniką gwaszu oraz książki popularyzujące nauki przyrodnicze. Były także wydawnictwa modelarskie projektowanych od wielu lat modeli kartonowych statków i okrętów. Uroczystość uświetnił swą obecnością J.M. Rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga. Okolicznościową laudację wygłosił prof. dr inż. Henryk Żebrowski z Politechniki Wrocławskiej. Wśród składających życzenia znaleźli się przedstawiciele wyższych uczelni technicznych, PKN, przyjaciele i koledzy a także przedstawiciele Aeroklubu Krakowskiego, którego prezesem jest aktualnie Jubilat. Z okazji wystawy wydany został folder z kolorowymi reprodukcjami muszli.

Fot. J. Zych

 


Kolegium Redakcyjne, realizując deklarację złożoną Panu prof. zw. dr hab. inż. Romanowi Ciesielskiemu, zamieszcza poniżej informacje o wydarzeniach z wcześniejszego okresu:


Informację przygotowano na podstawie "Lądowca" nr VII (IX)/2000.