KOMITET BADAŃ NAUKOWYCH


INFORMACJE PRASOWE

Warszawa, dnia 28 września 2000 r.

    Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Robert Kwiatkowski, reprezentujący Telewizję Polską S.A. i Minister Nauki, Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych Andrzej Wiszniewski, reprezentujący Komitet Badań Naukowych uroczyście podpisali Porozumienie w sprawie promocji nauki polskiej.
    Na mocy Porozumienia Telewizja Polska S.A. będzie rozpowszechniać filmy i programy popularnonaukowe, których celem jest między innymi:

    Zgodnie z porozumieniem Telewizja Polska S.A. będzie wspólnie z Komitetem Badań Naukowych corocznie uzgadniać kierunki i politykę programową telewizji w zakresie promocji nauki polskiej, m.in. poprzez określanie koncepcji i ramowej tematyki filmów i programów popularnonaukowych.
    Programy i filmy te będą rozpowszechniane przez TVP S.A. w Programie 1, Programie 2, Programie Satelitarnym TV Polonia oraz w programach regionalnych oddziałów TVP S.A.
    Współpraca TVP S.A. z KBN trwa od wielu lat. Ostatnio powstały filmy z cyklu "Polski Nobel" (1996 r.). Natomiast w 1997 r. powstało 20 filmów popularnonaukowych z cyklu "Komitet Badań Naukowych przedstawia". Obecnie trwają prace nad nowym cyklem filmów.
    Strony porozumienia liczą, że podpisanie dzisiejszej umowy przyczyni się do popularyzacji i upowszechnienia osiągnięć nauki polskiej w społeczeństwie.

_______________ Paweł Sosnowski
rzecznik prasowy Telewizji Polskiej S.A.

 


Warszawa, dnia 24 października 2000 roku

    19 października 2000 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Badań Naukowych. Obradom przewodniczył prof. Andrzej Wiszniewski - minister nauki, przewodniczący Komitetu.
    Departament Badań przedłożył, a Komitet przyjął, projekty uchwał powołujące na okres czwartej kadencji opiniodawczo-doradcze zespoły do spraw:

    Min. Małgorzata Kozłowska przedstawiła informację dotyczącą wydatków działu 77 - Nauka według stanu z 30 września 2000 r. Członkowie Komitetu otrzymali również dokument Komisji Europejskiej dotyczący Europejskiego Obszaru Badań wraz z apelem o zgłaszanie wszelkich uwag i uzupełnień do 10 listopada br. (treść dokumentu dostępna jest pod adresem http://www.kbn.gov.pl/miedzyn/era/era3.html).
    Następne posiedzenie Komitetu Badań Naukowych odbędzie się 16 listopada 2000 roku.

 


Warszawa, dnia 27 października 2000 roku

    Przez najbliższe sześć lat Polska będzie nadal korzystać ze specjalnych programów Unii Europejskiej na edukację i naukę. Po podpisaniu 26 października br. przez polski rząd memorandum finansowego już w tym roku otrzymamy ponad 30 mld EURO na kontynuację programów Sokrates i Leonardo da Vinci, w których uczestniczymy od dwóch lat, oraz na nowy program Młodzież 2000. Podpisanie memorandum umożliwi także dalsze uczestnictwo Polski w 5. Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technicznego i Prezencji UE.
    Programy edukacyjne Unii Europejskiej są przeznaczone nie tylko dla uczniów i studentów, ale także dla pracowników pragnących doskonalić swe kwalifikacje zawodowe.
    W 5. Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji UE Polska uczestniczy od zeszłego roku. Jednym z ważniejszych elementów tego programu jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, które stanowią podstawowe źródło nowych miejsc pracy w Europie. Program ułatwia im wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i technologii. Stymuluje także międzynarodową współpracę przedsiębiorstw.
[na podstawie komunikatu prasowego urzędu Komitetu Integracji Europejskiej]

_______________ dr Tadeusz Zaleski
rzecznik prasowy Komitetu Badań Naukowych