UCZELNIA NASZYM DOMEM


Politechnika Krakowska

Galeria Sztuki "Kanonicza 1"

T E A T R    Z A L E Ż N Y

Danuta Zajda

    Skończyło się lato, tak "III Lato Teatralne" Stowarzyszenia Dialog dobiegło końca. Przez siedem wieczorów, od 25 do 31 sierpnia, gościliśmy na scenie Teatru Zależnego aktorów, a wspólnie z nimi spragnionych wrażeń artystycznych widzów. To już trzeci sezon rozpoczynamy przeglądem repertuaru i zapowiedzią nowych spektakli Stowarzyszenia Dialog.
    "Lato" zainaugurowane zostało spektaklem "Raskolnikow" wg Fiodora Dostojewskiego. Marek Kalita i Edward Żentara prezentują ten spektakl od połowy lat 80.tych i można powiedzieć, że jest on jak wino, im starszy tym wspanialszy. Znakomicie zgrany duet aktorski, mroczny tekst Dostojewskiego i kameralne piwniczne wnętrze przemawiają do wyobraźni, to warto zobaczyć, zachęcam wszystkich miłośników teatru do obejrzenia tej inscenizacji.
    W drugim dniu "Lata" pokazano "Lekcję" wg Eugene Ionesco, w reżyserii i wykonaniu E. Żentary, któremu na scenie towarzyszyli Karolina Kasprzyk i Leszek Żentara. Czarna komedia bawiła widzów, którzy szczelnie wypełnili salę, żywo reagowali i nagrodzili aktorów zasłużonymi brawami.
    Kolejne dwa wieczory spędziliśmy z Tomaszem Piaseckim i Edwardem Żentarą na "Rozmowach z katem" wg Kazimierza Moczarskiego. Choć temat dotyczy tragicznego fragmentu historii, a lato i wakacje nie sprzyjają tej tematyce, frekwencja również dopisała. Spektakl ten cieszy się w trakcie roku szkolnego dużą popularnością wśród młodzieży szkół średnich. Jest ceniony przez polonistów, którzy polecają swym uczniom obejrzenie go, bądź przychodzą wraz z nimi do teatru. Z tym większą satysfakcją należy odnotować fakt, że większość widowni stanowiła młodzież.
    Następny wieczór poświęcony był monodramom, z których dwa przedstawione były przez młodych pasjonatów teatru i poezji uczestniczących w warsztatach Teatru Poezji prowadzonych od 2 lat na naszej scenie przez Wojewódzki Ośrodek Kultury.
    We środę 30 sierpnia odbyła się krakowska premiera spektaklu "Kubuś Fatalista i jego pan" wg Denisa Diderot. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Piasecki, a jego partnerami Beata Wojciechowska i Jacek Milczanowski. Trio aktorskie pokazało zabawny spektakl, o czym świadczyła reakcja rozbawionej publiczności. Starannie dobrane kostiumy, oszczędna scenografia, tekst podany z wyczuciem i humorem, to kolejna pozycja w repertuarze, która wzbogaci nowy sezon teatralny.
    Ostatni dzień "Lata" upłynął również pod znakiem humoru i dobrej zabawy. "Ludowość w literaturze - chytrze bydlą z pany kmiecie" to zręczny mix z literatury polskiej opracowany i wyreżyserowany przez Jacka Milczanowskiego, któremu towarzyszą Beata Wojciechowska i Tomasz Piasecki. Każdemu przyda się taka krótka lekcja z literatury, przypomnienie fragmentów poezji i prozy wybranych i wygranych z werwą i humorem. Dobra zabawa dla młodzieży i dorosłych.
    To było udane LATO.
    Teatr Zależny udowodnił, że zależy mu zarówno na aktorach, jak i na widzach, nie tylko dlatego, że umożliwił na swej scenie zorganizowanie "Lata teatralnego". Jeśli chcesz Czytelniku przekonać się, na czym polega nowy wymiar słowa "zależny" w tej nazwie, przyjdź i sam się przekonaj.

Zapraszamy.

L. Żentara, E. Żentara i K. Kasprzyk w "Lekcji"
E. Żentara założyciel i dyrektor Stowarzyszenia Dialog ze scenografem T. Smolickim na premierze "Kubusia Fatalisty"
Scena z "Kubusia": J. Milczanowski, T. Piasecki, B. Wojciechowska Fot. Autorka