STUDENCI PK


Beata Fryźlewicz

DRUGA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA STUDENTÓW

"ŚRODOWISKO, ROZWÓJ, INŻYNIERIA"

    W związku z dużym zainteresowaniem ubiegłoroczną konferencją pt. "Środowisko, Rozwój, Inżynieria", zapadła decyzja o jej organizacji w bieżącym roku, pod patronatem JM Rektora PK prof. zw. dr hab. inż. Kazimierza Flagi. Mamy nadzieję, że w przyszłości spotkania te będą odbywać się cyklicznie i wpiszą się na stałe w kalendarz krajowych imprez naukowych.

Otwarcie konferencji
Otwarcie konferencji             Fot. J. Zych

    Druga Międzynarodowa Konferencja Studentów składała się dwóch części:
I - Sesji Ogólnej, która trwała od 29 maja do 1 czerwca w Politechnice Krakowskiej,
II - Szkoły w terenie - w Zakopanem i w innych miejscowościach Polski południowej (1 - 3 czerwca).
    W konferencji wzięli udział studenci i doktoranci następujących uczelni: Iwanowskiego Państwowego Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego (Rosja), Politechniki Lwowskiej (Ukraina), Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie (Węgry), Chalmers University of Technology (Szwecja), Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Szczecińskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie), Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy oraz gospodarze - przedstawiciele Politechniki Krakowskiej.
    Podstawowe cele Konferencji to:

    Obrady otworzyli prorektor PK ds. dydaktyki prof. dr hab. inż. Ryszard Kozłowski i członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji mgr inż. Beata Fryźlewicz.
    Referaty były prezentowane w sześciu grupach tematycznych:

    Wykłady wprowadzające w tematykę poszczególnych sesji wygłosili:

    Obrady konferencji odbywały się przez dwa pierwsze dni, w trzecim uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tematyką prac prowadzonych na Politechnice Krakowskiej biorąc udział w Wydziałowych Sesjach Kół Naukowych.

Fot. W. Figiel
Fot. W. Figiel

    Druga część konferencji miała przede wszystkim na celu umożliwienie uczestnikom zapoznanie się z działaniami proekologicznymi w Małopolsce, z naszą uczelnią, a także historią, architekturą, kulturą, regionu. W pierwszy dzień uczestnicy wyjechali do Zakopanego. Na wstępie Pan Krzysztof Owczarek, zastępca burmistrza Zakopanego przedstawił referat pt. "Ochrona środowiska Zakopanego i okolic" po tym wprowadzeniu, dzięki uprzejmości Władz Miasta Zakopane mogliśmy zwiedzić główne proekologiczne inwestycje regionu: kotłownie geotermalne w Zakopanem i Bańskiej oraz oczyszczalnię ścieków. W drugim dniu na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej obchodzono Dzień Chemika, zaś uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do wzięcia udziału w imprezach lub w wycieczce po starym Krakowie, po którym oprowadzał dr inż. arch. Andrzej Hrabiec. W godzinach popołudniowych zwiedzano kopalnię soli w Wieliczce. Ostatni dzień przeznaczony był na zapoznanie się z historią, kulturą i architekturą Krakowa.
    Tak w trakcie, jak i po zakończeniu konferencji wielu uczestników wyrażało się pozytywnie na temat jej programu i przebiegu, czego przykładem może być list przysłany przez profesora W.Brostowa, który zachęca do organizowania podobnych imprez w następnych latach i oferuje swą pomoc w nawiązywaniu dalszych kontaktów zagranicznych, pisząc m.in.:
   "Uważam że jest to (konferencja) inicjatywa użyteczna z wielu względów:

    Można zatem uznać, że zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym konferencja stała na dobrym poziomie.